Holandia w ogniu pandemii. Czy Eurowizja 2021 powinna się odbyć?

Holandia, Eurowizja 2021, rotterdam

Eurowizja 2021 odbędzie się w Rotterdamie (Holandia)! Na zdjęciu Ahoy Arena / fot. strona internetowa Rotterdam Ahoy

To niemal pewne, że Eurowizja 2021 odbędzie się w reżimie pandemicznym. Koronawirus pociąga za sobą nie tylko zwiększoną troskę o bezpieczeństwo, ale i wprowadzanie przez rządy państw kolejnych restrykcji i zakazów. W Holandii wrze po ustanowieniu godziny policyjnej. Dodatkowo władze wymagają przy wjeździe do kraju wyników dwóch testów na COVID-19. Czy w takiej sytuacji Eurowizja 2021 jest zagrożona?

Holandia, o czym informowaliśmy już kilka tygodni temu, wprowadziła w grudniu kolejny lockdown. Wszystko za sprawą rekordowych wskaźników nowych przypadków zachorowań na COVID-19, dochodzących do nawet 12 tysięcy dziennie, a także wykrycia brytyjskiej odmiany wirusa w Holandii. Teraz rząd Królestwa Niderlandów wprowadził godzinę policyjną, która obowiązuje do 9 lutego. Nowe regulacje spotkały się z niezadowoleniem społeczeństwa, które wyszło na ulice holenderskich miast.

Holandia będzie gospodarzem Eurowizji 2021. Fot. eurovision.tv

Holandia: zamieszki i podpalenia na ulicach Rotterdamu

Od 23 stycznia do 9 lutego na terytorium Holandii obowiązuje godzina policyjna. Oznacza to, że w godzinach 21:00-4:30 Holendrzy nie mogą swobodnie przemieszczać się i przebywać poza domem. Za złamanie zakazów grozi surowa kara w postaci 95€. To jednak nie powstrzymuje obywateli przed protestami przeciwko surowym regulacjom. Jak argumentują uczestnicy strajków, restrykcje są zaostrzane, mimo najlepszych od dwóch miesięcy statystyk zachorowania na COVID-19.

W starciach, które trwają już czwartą dobę, biorą udział głównie osoby młode. Uczestnicy protestów dopuszczają się aktów wandalizmu. Demonstranci wzniecają pożary, plądrują sklepy oraz stosują przemoc w postaci ataków na funkcjonariuszy policji. W sumie podczas ostatnich dni zatrzymano już kilkaset osób, a 5700 wystawiono mandaty. Zamieszki nie omijają też Rotterdamu, gdzie w nocy z poniedziałku na wtorek protestujący obrzucili policjantów kamieniami i fajerwerkami oraz utrudniali służbom medycznym wykonywanie ich obowiązków. W wyniku tych zajść aresztowano 50 osób.

Holandia: nowe wymogi dla podróżujących

Godzina policyjna to nie jedyne obostrzenie wprowadzone przez władze Holandii. Aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, Holendrzy nakładają na podróżujących do ich kraju obowiązek przedstawienia wyników dwóch testów na koronawirusa. Pierwszym z nich jest test PCR, który należy wykonać na 72 godziny przed wylotem. Drugim jest test antygenowy. Jego przeprowadzenie jest nieco skomplikowane, gdyż zgodnie z zasadami badanie należy przeprowadzić zaledwie na cztery godziny przed podróżą. Obostrzenia obowiązują także tych pasażerów, którzy przesiadają się na holenderskich lotniskach.

Jak wskazują władze Holandii, celem wprowadzenia obowiązku podwójnego testowania, jest zniechęcenie do odwiedzania kraju przez zagranicznych podróżnych. Nie podano, jak długo będą obowiązywały nowe restrykcje. Jednak wobec tych przepisów i organizacji Eurowizji 2021 w Holandii, może się okazać, że każdy inny wariant niż scenariusz D będzie niemożliwy do realizacji.

Eurowizja 2021: decyzja w połowie lutego

Przypomnijmy, że jeszcze we wrześniu ubiegłego roku Europejska Unia Nadawców opublikowała cztery warianty, w jakich może odbyć się Eurowizja 2021 w Holandii. I tak scenariusz A zakłada organizację konkursu w pełni stacjonarną, zaś w scenariuszu D niemożliwy jest przyjazd artystów do Rotterdamu. W takiej sytuacji wykorzystane zostaną wcześniej zrealizowane nagrania występów.

Jeszcze na początku miesiąca producent Eurowizji 2021, Sietse Bakker, uspokajał, że scenariusz A wciąż leży na stole. Dziś jednak wydaje się on daleki od realizacji. Wszystko będzie zależeć od rozprzestrzenienia się brytyjskiego wariantu koronawirusa. Trzeba jednak przygotować się na to, że Eurowizja 2021 nie będzie tym samym widowiskiem co w ubiegłych latach, w którym brało udział tysiące fanów. Pewnym jest, że do czasu konkursu Holandia nie zaszczepi większości mieszkańców, a to oznacza, że udział publiczności stoi pod znakiem zapytania. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że decyzja w tej sprawie zapadnie dopiero w połowie kwietnia. Z kolei w połowie lutego EBU potwierdzi, w którym wariancie odbędzie się Eurowizja 2021.

Eurowizja 2021: tabela przedstawiająca cztery scenariusze organizacji Eurowizji 2021 /Foto: eurovision.tv

Źródła: eurovoix.com, gov.pl/web/holandia, nltimes.nl, onet.pl, worldometers.info, wp.pl, wyborcza.pl

Exit mobile version