Wygląda na to, że zespół OG’3NE reprezentujący Królestwo Niderlandów podczas zbliżającego się Konkursu Piosenki Eurowizji w Kijowie podjął ostateczną decyzję, jaki utwór zaprezentują w ukraińskiej stolicy.

Już wcześniej informowaliśmy o tym, że spośród wszystkich propozycji, jakie zespół otrzymał wybrano trzy i to jeden z nich miał zostać wybrany, jako utwór, z jakim OG’3NE wystąpią w Kijowie. Członkini grupy Shelly Vol zdradziła tę informację w wywiadzie dla jednej ze stacji radiowych już grudniu ubiegłego roku.

Aischa Traidia, muzyk i kompozytorka mieszkająca i pracująca w Amsterdamie, poinformowała we wtorek za pomocą portali społecznościowych, że to jej dwie kompozycje należały do trzech ostatecznie rozpatrywanych przez OG’3NE. „ Niestety wybór padł na piosenkę innego autora”, napisała Traidia w jednej z reakcji na swój post.

Siostry Vol tworzące grupę były przez ostatnie miesiące mocno zaangażowane w proces wyboru eurowizyjnej kompozycji. Wśród kompozytorów nadesłanych propozycji padło wiele nazwisk, również uznanych rodzimych muzyków, takich jak Han Kooreneef (autor wielu hitów oraz motywu przewodniego pierwszej edycji reality-show Big Brother), Gordon Groothedde (nominowany do prestiżowej nagrody Gouden Harp muzyk i producent współpracujący z holenderskimi artystami takimi jak Nick & Simon, Waylon (ESC 2014) bądź Xander de Buisonje, który może pochwalić się pracą z amerykańskim raperem Snoop Dogg’ iem oraz gruzińską gwiazdą Katie Melua). Oprócz nich do grona kompozytorów, którzy zgłosili się do OG’3NE z własnymi utworami byli członkowie grupy 3JS (ESC 2011), Bruce Smith (pochodzący ze Szkocji muzyk od lat mieszkający w Holandii, tworzący dla takich artystów jak Trijntje [ESC 2015] i Petra Berger oraz autor wielu utworów biorących udział w holenderskich preselekcjach do Eurowizji, m. in. My Impossible Dream dla Glennis Grace [ESC 2005]), a nawet ojciec dziewcząt z OG’3NE, muzyk Rick Vol. Łącznie holenderska delegacja otrzymała około 40 propozycji. Z nieoficjalnych źródeł wynika, że najbardziej prawdopodobne jest, iż OG’3NE zdecydowały się na piosenkę stworzoną przez ich ojca. Już pod koniec września, kiedy siostry zostały oficjalnie ogłoszone jako reprezentantki, twierdziły że ich ojciec jest w stanie skomponować utwór z jakim chętnie wyjechałyby do Kijowa. Rick Vol jest również autorem przeboju wokalistek Magic.

Chociaż wybór został podjęły, na prezentację utworu będziemy musieli jeszcze trochę zaczekać. Zgodnie ze słowami Shelly Vol, jakie padły w czasie programu Tijd voor Max, powinniśmy poznać piosenkę dopiero na początku marca.

Marzec okazuje się być korzystnym miesiącem na prezentację holenderskich utworów. W ciągu ostatnich czterech lat, nadawca publiczny AVROTROS wybierał swoich reprezentantów bez organizowania finału narodowego i za każdym razem premiera utworu odbywała się w marcu. Tylko w 2015 roku Trijntje Oosterhuis wykonała swoją propozycję po raz pierwszy nie w marcu, ale w grudniu. Nie udało jej się przejść przez półfinał i z dorobkiem 33 punktów zajęła jedynie 14 miejsce. Przypadek?

źródło: songfestival.be; facebook.com
foto: Robin Kophuize