W ostatnim czasie w holenderskich mediach pojawiło się wiele spekulacji na temat tego, kto pojedzie do Kopenhagi pod niderlandzkim sztandarem. Ostatecznie potwierdzone zostały wcześniejsze przypuszczenia i 55. reprezentantami „Pomarańczowych” będzie duet Ilse DeLange & Waylon.

Dzisiaj w samo południe holenderskie media poinformowały, że Ilse DeLange & Waylon zostali wewnętrznie wybrani przez telewizję TROS i AVRO do reprezentowania swojego w przyszłorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji.

Ilse DeLange jest jedną z najbardziej cenionych i popularnych wokalistek w kraju. Jej utwory cieszą się ogromnym zainteresowaniem, czego dowodem są 1. miejsca na niemal wszystkich listach przebojów w holenderskich rozgłośniach radiowych. Tworzy muzykę z pogranicza country i popu. Obecnie jest trenerką w bijącym popularność programie muzycznym The Voice of Holland.

Waylon to wokalista, który gustuje w utworach gatunku retro oraz rock – jego oryginalna barwa i charyzma na scenie zachwyciły jurorów i widzów holenderskiej edycji programu Mam Talent, w której zajął drugie miejsce. Po udanym występie w talent show udało mu się podpisać kontrakt płytowy z jednym z rodzimych wydawnictw fonograficznych. Współpracował z brytyjskimi i niemieckimi producentami muzycznymi. Jego debiutancki album Wicked Ways (wydany w 2009 roku) zdobył status złotej płyty. Obecnie pracuje nad materiałem na kolejną w pełni autorską płytę.

Prezentacja utworu eurowizyjnego nastąpi w przeciągu kilku miesięcy. Dokładne informacje zostaną podane niebawem na naszej stronie. Warto wspomnieć, że Holandia jest jednym z 7 krajów, które uczestniczą w Konkursie Piosenki Eurowizji od pierwszej edycji w 1956 roku. Od tego czasu biorą udział w festiwalu rokrocznie, z wyjątkiem przerw w 1985, 1991, 1995 i 2002 roku. Ostatnie przerwy podyktowane były regulaminem, który narzucał pauzę krajom ze słabymi rezultatami.

Pomimo czterech zwycięstw w Eurowizji, Holandia kojarzy się raczej z nijakimi występami i słabymi rezultatami. Od wprowadzenia półfinałów tylko dwukrotnie awansowała: w 2004 i 2013 roku. W zeszłym roku Holandia była reprezentowana przez jedną z największych gwiazd Beneluksu, Anouk. Jej kompozycja Birds spotkała się z ciepłym odbiorem fanów, mediów, jury i telewidzów. Ostatecznie zajęła 9. miejsce, zdobywając 114 punktów. Był to najlepszy wynik Holandii od 1999 roku. Zeszłoroczna Eurowizja odbudowała nadzieję na dobre rezultaty w przyszłości. Eurowizja była najchętniej oglądanym wydarzeniem w roku, zdobywając momentami 6 milionów widzów (w 16-to milionowym kraju).