Michał Szpak, Roksana Węgiel i Michał Szpak to tylko niektóre gwiazdy Eurowizji, które podjęły #Hot16Challenge (fot. Instagram wykonawców)

#Hot16Challenge ogarnął cały Internet, a kolejni artyści nagrywają swoje 16-wersowe piosenki, a przy okazji wspierają zbiórkę pieniędzy na pomoc służbie medycznej w walce z pandemią COVID-19. Wśród nagrywających wykonawców znaleźli się też uczestnicy Eurowizji, w tym Michał Szpak, Cleo czy Michał Wiśniewski.

Internetowe wyzwania cieszą się chwilowym zainteresowaniem w sieci, nie inaczej jest w przypadku #Hot16Challenge, którego założeniem jest napisanie i nagranie krótkich, 16-wersowych utworów, na co nominowany artysta ma 72 godziny.

Obecnie śledzimy przebieg drugiej edycji wyzwania, którego pomysłodawcą jest Solar. Pierwsza, zainicjowana przez rapera w 2014 roku, skupiała głównie środowisko hip-hopowe i to do niego była skierowana. Tym razem udział w wyzwaniu biorą przedstawiciele różnych gatunków muzycznych, a nawet osoby niezwiązane na co dzień z muzyką, w tym politycy, z głową państwa na czele.

Michał Szpak rapuje w ramach #Hot16Challenge

16-wersowe piosenki nagrali również byli reprezentanci Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji, w tym Michał Szpak, finalista konkursu z 2016 roku. Tekst spontanicznie napisanego kawałka piosenkarz współtworzył z bratem, Damianem.

Już na początku utworu Michał Szpak nawiązał do eurowizyjnej piosenki Color of Your Life, rapując:

Jak tam kolor w Twoim życiu / Ugasiłaś to, co Płonie? / Czyżby Color of Your Life / dla niektórych to był koniec

W numerze Michał Szpak dziękuje lekarzom i służbie medycznej, którzy przez ostatnie miesiące walczą z koronawirusem oraz wywoływanym przez niego chorobą zakaźną COVID-19. Na koniec wyraża prośbę, by „niech to przykre doświadczenie uświadomi temu światu, nie majątki nas bogacą, tylko pomoc siostrze, bratu„.

To była Eurowizja! Emocjonalna walka o zwycięstwo i triumf Michała Szpaka

Gwiazdy Eurowizji w #Hot16Challenge

Dość oryginalne nagranie przygotował Michał Wiśniewski, lider zespołu Ich Troje i dwukrotny reprezentant Polski na Eurowizji. Zwracając się do „nieudaczników z lewej i cwaniakom z prawej”, stworzył tekst „w stylu Massiel„, przez większość piosenki… powtarzając… „bla bla bla”. Przypomnijmy, że zwyciężczyni Eurowizji 1968 reprezentowała Hiszpanię z utworem La La La, ponad sto razy odśpiewując jedną i tę samą sylabę.

Swój kawałek w ramach #Hot16Challenge nagrała też Kasia Moś. Zaangażowana w ochronę środowiska reprezentantka Polski na Eurowizji 2017 poruszyła w kawałku temat kryzysu klimatyczno-ekologicznego na świecie:

Nasza matka litościwa jest dla ludzkich stad / Ale gdy ziemia się pali musi kopnąć w zad / Ile jeszcze mogła wziąć na swoją klatę / Kiedy Ty i Twoi kumple traktujecie ją jak szmatę?

Na otrzymaną nominację odpowiedziała też Cleo, która wraz z Donatanem reprezentowała Polskę na Eurowizji 2014. Piosenkarka dedykowała utwór bratu, który „leży teraz w szpitalu i walczy o zdrowie”. W numerze po angielsku rapuje, że:

Każdy dzień jest szansą,  Aby osiągnąć to, czego teraz chcesz. (…) Jestem wojownikiem. Wszystko będzie dobrze

 

Polscy uczestnicy Eurowizji nagrywają #Hot16Challenge

Nominację od Cleo przyjął Łukasz Lazer, współtwórca zespołu Ivan i Delfin, który wystąpił w barwach Polski na Eurowizji 2005. Muzyk wraz z żoną, „Rudą” z Red Lips, nagrali swoją propozycję, w której wokalistka prosi:

Załóżcie maski, zbijcie oklaski i w domach jeszcze zostańcie. A ja Wam wszystkim za to ponownie zatańczę

Pozostając przy reprezentantach Polski na Eurowizji 2005. Poniżej „gorąca 16-tka” od Gosi Andrzejewicz, towarzyszki Iwana Komarenki na eurowizyjnej scenie w Kijowie. Piosenkarka rapuje:

Oglądam telewizję i zaczynam słuchać ludzi, którzy chcą przekazać na mnie ich własny strach. moja dusza buntownika nie pozwala mi na to, wyłączam się z tego, nie zamierzam się bać

Roksana Węgiel nagrała #Hot16Challenge

Do wyzwania dołączyła też Roksana Węgiel, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018. W 16-wersowej piosence zauważa, że „miłość do ludzi to prawdziwy challenge„. Do zrealizowania własnej „gorącej 16-tki” nominowała m.in. Edytę Górniak, swoją mentorkę z programu The Voice Kids.

W gronie rapujących wykonawców pojawiły się też osoby znane z krajowych eliminacji. Do #Hot16Challenge podeszli m.in. Margaret, Natalia Szroeder, Stachursky, Wojtek Łozowski (ex-Afromental), Paulina Przybysz z Sistars, Stashka oraz Lanberry.

Maryla Rodowicz rapuje w #Hot16Challenge

Osobny akapit należy się Maryli Rodowicz, wielokrotnej jurorce krajowych eliminacji do Eurowizji. „Królowa” odpowiedziała na nominację od prezydenta Andrzeja Dudy (!) i wyrapowała:

Dziękuję prezydentowi, że mnie odmroził przed sylwestrem. Wolałabym przespać COVID, ale „nawinę”, skoro już tutaj jestem. (…) Propsy za czelendż, ziomale! Dzięki wam trochę powietrza złapię, bo premier nas chciał albo wcale, albo odmrozić na setnym etapie. (…) Riposta ostra jak ostry cień mgły, ale nie kwękam – wspieram medyków, co ogarniają wirusowy syf. Nie ma wyborów, nie mam wyboru. Zostałam w domu, nudzę się już!

Zbiórki pieniędzy na rzecz pomocy służbie zdrowia znajdziesz pod tym linkiem.

fot. Instagram: michal_szpakofficial, roxie_wegiel, m_wisniewski1972