Magdalena Tul, Andrzej Piaseczny i Monika Kuszyńska podjęli #Hot16Challenge (fot. Instagram/YouTube)

Artyści od paru tygodni włączają się w #Hot16Challenge, nagrywając 16 wersów oraz zachęcając do zbiórki pieniędzy na pomoc medykom w walce z epidemią COVID-19. Niedawno swoje kawałki wypuściły Monika Kuszyńska, Andrzej Piaseczny czy Magdalena Tul. O czym rapowali reprezentanci Polski na Eurowizji?

Muzyczne wyzwanie Solara od kilku tygodni cieszy się sporym zainteresowaniem w Internecie, a kolejni wykonawcy dołączają do #Hot16Challenge. Przypomnijmy, że założeniem zabawy jest napisanie i nagranie 16-wersowych utworów, na co nominowany artysta ma 72 godziny. Przy okazji gwiazdy zachęcają do wsparcia internetowej zbiórki, z której dochód zostanie przekazany obsłudze medycznej pracującej w czasie epidemii COVID-19, choroby zakaźnej wywoływanej koronawirusem SARS-CoV-2.

Niedawno pisaliśmy o pierwszych gwiazdach związanych z Konkursem Piosenki Eurowizji, które nagrały swoje #Hot16Challenge. Wśród artystów, którzy podjęli wyzwanie, znaleźli się m.in. Michał Szpak i Michał Wiśniewski.

Michał Wiśniewski zainspirował się Massiel przy nagrywaniu #Hot16Challenge?

Gwiazdy Eurowizji dołączają do #Hot16Challenge

Niedawno do sieci trafiły kolejne nagrania od artystów, którzy w przeszłości brali udział w Konkursie Piosenki Eurowizji. Krótki filmik opublikował na YouTube Gromee, reprezentant Polski na Eurowizji 2017, który do tej pory dał się poznać wyłącznie jako DJ i producent muzyczny. Teraz wiemy wreszcie, jak śpiewa, a dokładnie – jak rapuje.

W tekście odniósł się między innymi do swojego synka, Franciszka:

Co Ci się Franek przyśni? Jak leci chłopaku? / Kto by kiedyś przypuszczał, że dożyjesz takich czasów / Jaki czeka dziś świat tych, co nie mają dwóch lat / Zostanie po nas tylko tyle, ile każdy z siebie da

Co szczególnie urocze, małego Franciszka słychać na koniec nagrania, gdy woła „tata”.

Swój kawałek w ramach #Hot16Challenge nagrała też Kasia Moś. Zaangażowana w ochronę środowiska reprezentantka Polski na Eurowizji 2017 poruszyła w kawałku temat kryzysu klimatyczno-ekologicznego na świecie:

Nasza matka litościwa jest dla ludzkich stad / Ale gdy ziemia się pali musi kopnąć w zad / Ile jeszcze mogła wziąć na swoją klatę / Kiedy Ty i Twoi kumple traktujecie ją jak szmatę?

O sprawach ważnych społecznie zarapowała też Magdalena Tul, a w nagraniach wsparł ją 12-letni syn Krzysztof:

Wiele już widziałam / W takich czasach żyć nam przyszło / Że do końca nie wiadomo / Czy to sen, czy rzeczywistość / (…) / Idąc ulicami, widzę identyczne twarze / Uśmiech skryty pod maskami / W oczach lęk: czy nie zarażę?!

Monika Kuszyńska rapuje o lekarzach w #Hot16Challenge

W rapie sprawdziła się też Monika Kuszyńska, finalistka Eurowizji 2015. Piosenkarka podziękowała lekarzom, nawiązując w tekście do własnych przeżyć, kiedy walczyła o życie po wypadku samochodowym.

Dobrze wiem, co to znaczy znaleźć się w potrzebie / Chapeau bas, szacunek należy się! / Dla lekarzy, pielęgniarek, medycznego personelu serce mam / Bo w moim życiu przewinęło się ich wielu / Bo w Miliczu, we Wrocławiu, Konstancinie i Bydgoszczy / Także w mej rodzinnej Łodzi – skoro tego / Dużo w sobie mam wdzięczności!

Do wyzwania włączył się także Andrzej Piaseczny, który bronił barw Polski na Eurowizji 2001. W kojący sposób melorecytował:

Z ust zerwanych, piekących wzajemnych rozkoszy / Przepowiadamy dzisiaj pandemię miłości / Niczym nie zastąpić nigdy tylko jej / Wybacz prosty słów tych bieg / Gdybym łatwiej umiał nawet słowa spleść, to nic nie zmieni / Otwieram oczy i płonących widzę serc już miliony / Twoje też wśród nich jest

O czym rapuje zespół Tulia? Tulia Biczak, Dominika Siepka i Patrycja Nowicka wspomniały o wygraniu jednej z edycji Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a także nawiązały do słów swojej eurowizyjnej piosenki Fire of Love (Pali się):

Że „cię nie ma” śpiewałyśmy i w Opolu wygrałyśmy (WOW!) / Za ten debiut wykrzyczany, Fryderyk był nam pisany / (…) Teraz czas by się podzielić, tym co we trzy razem wiemy / Wszystko znowu będzie dobrze, kiedy to do ludzi dotrze / (…) / Ogień miłości we wszystkich zapłonie / Bohaterom w maskach – w niskim pokłonie

Link do zbiórki: https://www.siepomaga.pl/hot16challenge/ Hot16challenge to wyzwanie polegające na nagraniu 16 wersów i nominowaniu kolejnych osób do akcji, które mają stworzyć swój kawałek w 72 godziny. Druga edycja legendarnej rapowanej akcji to nie tylko nagrywanie muzyki, ale również pomoc w walce z koronawirusem. Wraz z #hot16challenge2 ruszyła zbiórka- „Beef z koronawirusem #hot16challenge” dla Siepomaga.pl. Zarówno nominowani jak i fani mogą wpłacać pieniądze na pomoc pracownikom służby zdrowia w walce z Koronawirusem.Prosimy o wsparcie Wojownik z SMA. Franek Kępa ze Szczecina: https://www.siepomaga.pl/franekwojownik 👈🏻Słowa: Zespół TuliaMuzyka: Marcin KindlaFilm: Zespół TuliaTekst:Ja nie rapowanie, biały śpiew i bujanieJa nie rapowanie, biały śpiew i bujanieJa nie rapowanie, biały śpiew i bujanieChoć rapować nie umiemy, to dla Was coś nawiniemyWeźmy udział w tej zabawie, pomagajmy w dobrej sprawieOd ciszy grać zaczęłyśmy, że cię nie ma śpiewałyśmy i w Opolu wygrałyśmy (WOW!)Za ten debiut wykrzyczany, Fryderyk był nam pisanyRazem z Karolinką tańczą: cwał, poleczka, obyrtanyTeraz czas by się podzielić, tym co we trzy razem wiemyWszystko znowu będzie dobrze, kiedy to do ludzi dotrzeDobro zasiądzie na świata tronieA my dziewczyny w złotej koronieOgień miłości we wszystkich zapłonieBohaterom w maskach- w niskim pokłonieJa nie rapowanie, biały śpiew i bujanieTulia ma folk styl na bitach (wkrótce nowa płyta)Do wyzwania nominujemy:Konrad SmugaNatalia NykielStanisław MazurekMateusz SzymkowiakBubliczkiEssa!

Posted by Tulia on Friday, May 22, 2020

„Gorącą 16-tkę” nagrała też Viki Gabor, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2019. Młoda piosenkarka nawiązała w tekście do swych przebojów, w tym eurowizyjnej piosenki Superhero:

Wszystko ułoży się / Ramię i w ramię wiem, przejdziemy to / (…) / Superheroes to dzisiaj my / Możemy uratować świat / Ja i Ty

 

 

Eurowizja: polscy uczestnicy nagrywają #Hot16Challenge

Przypomnijmy, że 16-wersowe piosenki nagrali też inni reprezentanci Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji z poprzednich lat. Hip-hopowe nagranie udostępnił Michał Szpak, który już na początku piosenki nawiązał do eurowizyjnej piosenki Color of Your Life:

Jak tam kolor w Twoim życiu / Ugasiłaś to, co Płonie? / Czyżby Color of Your Life / dla niektórych to był koniec

Dość oryginalne nagranie przygotował Michał Wiśniewski, lider zespołu Ich Troje i dwukrotny reprezentant Polski na Eurowizji:

 

Na nominację odpowiedziała też Cleo, która wraz z Donatanem reprezentowała Polskę na Eurowizji 2014. W numerze po angielsku rapuje, że:

Każdy dzień jest szansą,  Aby osiągnąć to, czego teraz chcesz. (…) Jestem wojownikiem. Wszystko będzie dobrze

Nominację od Cleo przyjął Łukasz Lazer, współtwórca zespołu Ivan i Delfin, który wystąpił w barwach Polski na Eurowizji 2005. Muzyk wraz z żoną, „Rudą” z Red Lips, nagrali swoją propozycję:

Poniżej „gorąca 16-tka” od Gosi Andrzejewicz, towarzyszki Iwana Komarenki na eurowizyjnej scenie w Kijowie. Piosenkarka rapuje:

Oglądam telewizję i zaczynam słuchać ludzi, którzy chcą przekazać na mnie ich własny strach. moja dusza buntownika nie pozwala mi na to, wyłączam się z tego, nie zamierzam się bać

Eurowizja Junior: Roksana Węgiel nagrała #Hot16Challenge

Do wyzwania dołączyła też Roksana Węgiel, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018. W 16-wersowej piosence zauważa, że „miłość do ludzi to prawdziwy challenge„. Do zrealizowania własnej „gorącej 16-tki” nominowała m.in. Edytę Górniak, swoją mentorkę z programu The Voice Kids.

 

Zbiórki pieniędzy na rzecz pomocy personelowi medycznemu znajdziesz tutaj.

fot. Instagram Andrzeja Piasecznego i Magdaleny Tul oraz YouTube Moniki Kuszyńskiej