Jeden z najpopularniejszych programów typu talent show na świecie, brytyjski format Pop Idol pomoże Gruzji wybrać reprezentanta na 64. Konkurs Piosenki Eurowizji w Izraelu.

Gruzja jest jednym z najmniej zdecydowanych względem sposobu wyboru reprezentanta krajem. Rok temu telewizja 1TV wybrała wewnętrznie grupę IRIAO, a dwa lata temu Tamara Gaczecziladze wygrała, rekordowy pod względem liczby uczestników, finał narodowy. Wcześniej Gruzini używali klasycznego formatu selekcyjnego (2008, 2009, 2011, 2012, 2015), publicznego wyboru piosenki dla wskazanego wcześniej artysty (2007, 2010, 2016) bądź też za decyzję całkowicie odpowiadała telewizja 1TV (2013, 2014).

W tym roku po raz pierwszy eurowizyjny wykonawca zostanie wybrany publicznie, a konkursowa piosenka – wewnętrznie. Reprezentanta Gruzji poznamy dzięki programowi Sakartvelos Varsk’vlavi (Gruzińska Gwiazda), który jest tamtejszym odpowiednikiem brytyjskiego formatu Pop Idol (w Polsce – Idol).

Program ten został zaadaptowany przez ponad 100 krajów na całym świecie i wykreował takie gwiazdy jak Kelly Clarkson, Adam Lambert, czy Carrie Underwood, a na polskim gruncie Monika Brodka, Krzysztof Zalewski, Ewelina Flinta czy Szymon Wydra. Drugą edycję gruzińskiego odpowiednika Idola wygrał Nodiko Tatiszwili, który razem z Sopho Gelovani zaśpiewał na Eurowizji 2013 utwór Waterfall, zaś zwyciężczynią szóstej edycji była Nina Sublatti, reprezentantka Gruzji na Eurowizji 2015, na której z piosenką Warrior zapewniła swojemu krajowi 11. miejsce.

Nadchodząca edycja Sakartvelos Varsk’vlavi będzie już ósmą i rozpocznie się w styczniu nadchodzącego roku. Dzięki niej poznamy 12 reprezentanta Gruzji na Eurowizję – nie licząc wycofania się z konkursu w 2009 już po selekcji grupy Stephane & 3G.  

Rok temu w Konkursie Piosenki Eurowizji w Lizbonie Gruzję reprezentowała folkowo-jazzowa grupa IRIAO. Zaśpiewali oni Europie utwór For You. Niestety, mimo zaprezentowania pierwszego w historii konkursu utworu w całości po gruzińsku, zespół zajął ostatnie miejsce w półfinale z dorobkiem 24 punktów.

Źródło: 1tv.ge