Już w sobotę trzeciego marca Ifi Ude powalczy i reprezentowanie Polski w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji, który w tym roku odbędzie się w Lizbonie. Dlaczego zdecydowała się zgłosić do krajowych eliminacji? Czego możemy spodziewać się po jej występie? Czy śledzi Eurowizję i jakie konkursowe występy najbardziej zapadły jej w pamięć?

Ifi Ude, czyli Polka nigeryjskiego pochodzenia, która jest nie tylko piosenkarką, lecz także kompozytorką, autorką tekstów, aktorką i producentką. Szerszej publiczności dała się poznać dzięki udziałowi w trzeciej edycji Must be the music, w której dotarła do półfinału. Debiutancki album, zatytułowany po prostu Ifi Ude, wydała w 2013 roku. Pochodzą z niego dobrze przyjęte przez krytykę (nominacja do Fryderyka 2014 za Debiut Roku) i publiczność utwory, takie jak Fala czy My Baby Gone.

Pojawiła się również w filmie 11 minut Jerzego Skolimowskiego, który został wybrany jako polski kandydat do Oscara w sekcji film obcojęzyczny za 2015 rok.

W październiku 2013 Ifi Ude dała się również poznać jako… pisarka! Na rynku ukazała się wówczas jej książka dla dzieci i młodzieży Zebra, dotycząca tematyki szeroko rozumianej inności.

W wywiadzie udzielonym eurowizja.org Ifi Ude zdradziła, jak przygotowuje się do sobotniego występu w krajowych eliminacjach: czy jej występ będzie statyczny czy może zaskoczy widzów i jurorów ciekawą choreografią? Czy na preselekcyjnej scenie usłyszymy język ibo? Dlaczego uważa, że Salvador Sobral, zwycięzca zeszłorocznej Eurowizji, jest fenomenem na skalę światową? I za co pokochała występ Belgijki Blanche?

Poza tym zdradziła, co w muzyce zawdzięcza nigeryjskiemu pochodzeniu, za co podziwia Edytę Górniak, czego można spodziewać się po jej drugim albumie oraz kto z polskich artystów najbardziej ją inspiruje.

Czy Ifi Uda uda się w sobotę zdobyć bilet do Lizbony w barwach Polski?

Rozmawiał: Konrad Szczęsny

Montaż: Maciej Stępień

Fot., realizacja: Francesco Martello