fot. TVP

Nieco ponad tydzień minął od wydarzeń w Lizbonie. Historyczny brak awansu Polski do stawki finałowej jeszcze bardziej niż od czasu Krajowych Eliminacji motywował Was, czytelników eurowizja.org do zadawania nam bardzo oryginalnego pytania: Kiedy poznamy wyniki głosowania OGAE Second Chance?

Cóż, oficjalne głosowanie wszystkich klubów OGAE ruszy dopiero 15 czerwca, lecz z czystą satysfakcją możemy ogłosić, że Ifi Ude będzie polską reprezentantką w konkursie OGAE Second Chance! Jej charyzma i osobowość urzekły członków Stowarzyszenia podczas Krajowych Eliminacji, przyznając piosence „Love Is Stronger” 666 punktów. Przypominamy wywiad z Artystką, przeprowadzony przed Krajowymi Eliminacjami.

Drugie miejsce przypadło Monice Urlik. „Momentum” to utwór autorstwa sióstr Ylvy i Lindy Persson, które mają na koncie wiele piosenek preselekcyjnych. Podium zamyka zwycięzca głosowania jurorów, Happy Prince. Przypomnijmy, że niewiele brakowało aby to „Don’t Let Go” pojechało do Lizbony gdyż panowie uzyskali punkt mniej niż „Light Me Up” Gromee’go i Lukasa Meijera. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło: utwór polskich reprezentantów, laureatów nagrody im. Kate Ryan jest obecnie notowany m.in. na rosyjskich czy łotewskich, a także znalazł się w TOP 50 Spotify Viral w kilku państwach europejskich. Zaś duet Kuba Prachowski i Tomasz Stawarz zdobył rzesze nowych wielbicieli, którzy już tydzień po Krajowych Eliminacjach sprawili, że „Don’t Let Go” zadebiutowała na Liście Przebojów Trójki.

OGAE Second Chance jest corocznym konkursem, organizowanym przez Stowarzyszenie OGAE International, którego OGAE Polska jest członkiem. Jest nazywany potocznie Eurowizją Drugiej Szansy, gdyż ma na celu promować utwory które w danym roku mogłyby pojawić się na właściwym Konkursie Piosenki Eurowizji. Kto wie, może i by nawet uzyskałyby lepszy rezultat? Tegorocznym wirtualnym organizatorem OGAE Second Chance jest szwedzkie miasto Eskilstuna. To tam przeniesiono konkurs po wygranej Mariette w organizowanej przez Polskę poprzedniej edycji plebiscytu.

Ogłoszenie wyników OGAE Second Chance 2018 już w październiku. „Love Is Stronger” zmierzy się z 26 propozycjami z innych krajów, między innymi:

Rebecca – Who We Are (Norwegia)
Asanda – Legends (Wielka Brytania)
Ana & Aitana – Lo Malo (Hiszpania)
voXXclub – I mog Di so (Niemcy)
Saara Aalto – Domino (Finlandia)
Nemra – I’m a Liar (Armenia)
John Lundvik – My Turn (Szwecja)
Stig Rasta – Home (Estonia)
Inis Neziri – Piedestal (Albania)
Gunesh – I Won’t Cry (Białoruś)
Albin Fredy – Music For The Road (Dania)
Emmy Liyana – OK ou KO (Francja)
Annalisa – Il Mondo Prima Di Te (Włochy)
yesyes – I Let You Run Away (Węgry)
Dagur Sigurðsson – Í stormi (Islandia)
Edgars Kreilis – Younger Days (Łotwa)
Catarina Miranda – Para Sorrir Eu Não Preciso De Nada (Portugalia)
Feli – Royalty (Rumunia)
Nuška Drašček – Ne zapusti me zdaj (Słowenia)
Alejandro Reyes – Compass (Szwajcaria)
Paula – 1 2 3 (Litwa)
Saška Janks – Pesma za tebe (Serbia)
KADNAY – Beat Of The Universe (Ukraina)
Eva Burešová – FLY (Czechy)
Sara de Blue – Out of the Twilight (Reszta Świata)

źródło: OGAE Polska, OGAE International
Zdjęcie: TVP

1 KOMENTARZ

  1. O matko (wszystkiego najlepszego swoją drogą dla wszystkich matek ;)), co za badziew w większości. Miałem kłopot poważny ze kompletowaniem 10, żeby przyznać punkty. Przecież takich Niemiec, Rumunii czy UK się nie da słuchać. Pośród miernoty można jakieś pozytywy pojedyncze zauważyć, ale to tylko jak się mocno nagnie ramki – np. beznadziejny kawałek, nie mówiąc już o prezentacji, takiej wspaniałej artystki jak Gunesh – wstyd. Finlandia w drugą stronę – tylko prezentacja wygląda na profeskę. Co do punktacji… 1 oczko dla Portugalii, choć nudna to uszy nie bolą (a Pani jest jako jedyna prawie w moim typie). 2 idą do Albanii, za świetny głos. 3 dla Hiszpanii, nie wiem czemu, chyba reszta po prostu była gorsza. 4 dla Danii, bo to były moje drugie ulubione eliminacje w tym roku pod względem organizacji. 5 punktów i 6 miejsce dla Polski, wolałem Happy Prince, ale Ifi bardziej się nadaje na scenę eurowizyjną. 6 punkcików dla Czech, ale doceniłem ten kawałek dopiero po trzecim-czwartym przesłuchaniu, takim w tle bez patrzenia na klip. 7 dla Słowenii i tu (no i jeszcze może przy Islandii) pytanie jak na ESC mogło pojechać takie g mające za rywala w preselekcjach taki utwór. 8 dla Węgier, choć mogli wystawić Leandera na SC, bo to był mój nr 2 na A Dal (najlepszych preselekcjach 2018). Drugie miejsce dla Francji, a „12” dla Włoch. A skoro jest Dzień Matki to moja mama co do najlepszego kawałka ma takie samo zdanie jakby kto pytał… 🙂