Najnowsze wieści z Chorwacji! Media lokalne ogłaszają anulowanie preselekcji narodowych i zdradzają, kto może być nowym reprezentantem kraju!

Chorwacki dziennik 24sata poinformował, że z powodów finansowych pomysł reaktywacji preselekcji narodowych Dora został przez telewizję chorwacką ostatecznie porzucony. Oznacza to, że nadawca HRT powróci do wyboru wewnętrznego, który stosuje od czasu powrotu na Eurowizję w 2016 roku. Co więcej, dziennik dotarł do informacji, kto znajduje się w kręgu zainteresowań telewizji.

Pierwszą kandydatką jest 44-letnia Indira Levak, od lat kojarzona jako głos popularnego trio Colonia, tworzącego muzykę taneczną. Od 2015 roku wokalistka zasiada też na jednym z foteli mentorów lokalnej wersji The Voice, gdzie jurorem był też Jacques Houdek, ubiegłoroczny reprezentant Chorwacji. Były kulturysta, mąż Indiry oraz jej menedżer – Miroslav Levak twierdzi, że faktycznie mówiło się o tym, że wokalistka ma jechać na Eurowizję, ale ze strony telewizji nie padły jeszcze żadne konkretne propozycje. Przyznaje, że jego żona z radością przyjęłaby taką ofertę.

Mówi się też o France Batelić, 25-letniej piosenkarce z Rijeki, która w 2007 roku wygrała talent-show Showtime, w którym jurorem był … Jacques Houdek! Rok później usłyszeli o niej fani Eurowizji, bo utwór Ruža u kamenu w jej wykonaniu wygrał OGAE Song Contest. Na fali popularności Franka postanowiła powalczyć o Eurowizję w preselekcjach narodowych, jednak zarówno w 2009 jak i 2010 występy podczas Dory zbiegały się z chorobą wokalistki, przez co nie mogła ona zaprezentować pełnej siły swojego głosy i kończyła rywalizację na 7. miejscu. Po zajęciu 4. miejsca w Tańcu z Gwiazdami na parę lat zniknęła, by w 2017 roku powrócić z nowym singlem. Podobnie jak Kasia Moś, Franka bardzo angażuje się w walkę o prawa zwierząt. Jej menedżer nie chciał komentować doniesień związanych z potencjalnym udziałem w Eurowizji 2018.

Pod uwagę brany jest też Damir Kedžo, 30-letni zwycięzca trzeciej edycji programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo, co bardzo wzmocniło jego status gwiazdy na lokalnym rynku. W 2010 roku zdobył Grand Prix podczas Słowiańskiego Bazaru na Białorusi. Fani Eurowizji kojarzyć go mogą z preselekcji 2011, gdzie jednak odpadł na samym starcie – w odcinku, w którym występował triumfatorem był…Jacques Houdek! Jak widać, każdy z trzech kandydatów ma coś wspólnego z ubiegłorocznym reprezentantem Chorwacji. Menedżer Damira, Goran Belošević, powiedział dziennikowi 24sata, że póki co nikt nie kontaktował się w sprawie Eurowizji, ale wokalista ma wielką chęć nie tylko reprezentować Chorwację na Eurowizji, ale i zdobyć Grand Prix w Lizbonie.

Nie ma co ukrywać, że dla Indiry, Franki i Damira oferta telewizji chorwackiej będzie wspaniałą propozycją i na pewno zostanie przez nich zaakceptowana. Pytanie tylko, ile jest prawdy w tych doniesieniach i dlaczego telewizja HRT uparcie milczy w kwestii Eurowizji.

Źródło: 24sata, inf. własne, fot.: 24sata (Hrvoje Jelavic, Tomislav Miletic, Daniejl Berkovic, PIXSEL)