Interwizja bezpośrednią konkurencją dla Eurowizji?

Rosjanie przesuwają organizację Interwizji na wiosnę przyszłego roku i szukają dodatkowych uczestników. 

Z powodu aktualnej sytuacji politycznej Rosjanie zdecydowali o przesunięciu planowanej na październik Interwizji. Siódma edycja reaktywowanego konkursu piosenki ma się odbyć na wiosnę przyszłego roku, co oznacza, że może w bezpośredni sposób rywalizować o rosyjskiego widza z Konkursem Piosenki Eurowizji 2015, który odbędzie się w maju. Interwizja miała zostać przywrócona w ramach niezadowolenia z powodu tego, co prezentuje Eurowizja. Oczywiście głównym powodem było zwycięstwo kontrowersyjnej Conchity Wurst, co szeroko komentowane i krytykowane było w rosyjskich mediach i świecie polityków. Organizatorzy Interwizji uznali, że oglądając przywrócony konkurs widz nie będzie musiał odpowiadać na niewygodne pytania dzieci o np. płeć artysty, który właśnie śpiewa na scenie.

Do udziału w Interwizji 2014 zgłosiło się wstępnie 6 państw. Poza Rosją były to Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan i debiutujące Chiny. Rosja przeprowadziła już nawet swoje preselekcje narodowe, w których triumfował Aleksander Ivanov. Nie wiadomo, czy młody wokalista zachowa status reprezentanta w związku ze zmianą terminu konkursu. Główny producent Interwizji, Viktor Drobysh zdradził, że aktualnie trwają rozmowy z innymi krajami, które mogłyby wziąć udział w konkursie. Mówi się m.in. o Litwie, Łotwie i Estonii oraz Białorusi, jednak ze względu na aktualne napięcia między Rosją a Unią Europejską małe jest prawdopodobieństwo, by małe kraje bałtyckie zdecydowały się na udział w tej imprezie.

Warto przypomnieć, że pierwsze cztery edycje Interwizji zorganizowane były w Polsce, w ramach Festiwalu w Sopocie. Była to wtedy odpowiedź na Eurowizję, czyli konkurs Europejskiej Unii Nadawców. W pierwszej edycji, zorganizowanej w 1977 roku udział wzięły ZSRR, Czechosłowacja, Węgry, Bułgaria, Hiszpania i Kuba. Łącznie zaprezentowano 14 piosenek, a Grand Prix zdobyła Helena Vondrackova z utworem „Malovany dzbanku”. Nagrodę w konkursie firm fonograficznych (Grand Prix de Disque) zdobyła Zdzisława Sośnicka za utwór „Kochać znaczy żyć”.

źródło: Newsru.com, Eurovoix.com, Wikipedia, fot. RusNovosti

Exit mobile version