Wybrani reprezentanci Irlandii: Dustin the Turkey, Ryan O'Shaughnessy, Jedward, Niamh Kavanagh, Johnny Logan, fot. eurovision.tv

Irlandia obchodzi dziś dzień swojego patrona, św. Patryka. Z tej okazji przypominamy jej eurowizyjną historię. Czy posiadanie rekordowej liczby siedmiu zwycięstw sprawia, że Irlandia na Eurowizji zawsze rozdaje karty?

Święty Patryk był misjonarzem, biskupem i apostołem Irlandii, a żył na przełomie IV i V wieku. Zmarł 17 marca 461 r., ale poprawność tej daty wciąż wzbudza dyskusje wśród historyków. Nie przeszkodziły one jednak w ustanowieniu 17 marca dniem św. Patryka obchodzonym jako święto narodowe. W związku z tym przypominamy eurowizyjną historię Irlandii.

Irlandia na Eurowizji: wyciąg z historii

Irlandia zadebiutowała na Eurowizji w 1965 roku, zajmując miejsce 6. (na 18 uczestników). Pierwsze zwycięstwo przyszło po pięciu latach, ale okresem największych sukcesów Irlandczyków były lata dziewięćdziesiąte. Irlandia wygrała wówczas Eurowizję czterokrotnie, w tym w latach 1992-1994 trzy razy z rzędu! Tylko dwukrotnie w tym okresie znalazła się poza pierwszą dziesiątką.

Irlandia jest też jedynym państwem, którego reprezentant zwyciężał więcej niż raz – pochodzący z Australii Johnny Logan wywalczył eurowizyjne grand prix w latach 1980 oraz 1987. Co więcej, Logan napisał także piosenkę Why Me, którą Linda Martin wyśpiewała kolejne zwycięstwo Irlandii w roku 1992. Poniżej wszyscy zwycięzcy Eurowizji w barwach Irlandii:

  • 1970: Dana All Kinds Of Everything
  • 1980: Johnny Logan What’s Another Year
  • 1987: Johnny Logan Hold Me Now
  • 1992: Linda Martin Why Me
  • 1993: Niamh Kavanagh In Your Eyes
  • 1994: Paul Harrington and Charlie McGettigan Rock ‚n’ Roll Kids
  • 1996: Eimear Quinn The Voice

Irlandia na Eurowizji statystycznie

Dotychczas Konkurs Piosenki Eurowizji doczekał się 64 edycji, a Irlandia uczestniczyła w 53 z nich. W finale zajmowała przy tym średnio pozycję dziewiątą, a jest to wynik słabszy niż np. w przypadku Rosji, Włoch czy Szwecji. Od momentu wprowadzenia półfinałów w 2004 roku Irlandia awansowała do finału zaledwie osiem razy, co daje jej 50% skuteczności. Ponadto w latach 2004 i 2007 obecność Irlandii w finale Eurowizji była skutkiem dobrej pozycji rok wcześniej, co wówczas gwarantowało automatyczny awans do finału.

Podczas swojej 53-letniej historii Irlandia na Eurowizji aż 31 razy zajmowała miejsca w dziesiątce najlepszych, a poza siedmioma zwycięstwami ma na koncie też cztery miejsca drugie i jedno trzecie. Jednak z początkiem XXI wieku Irlandia weszła w swój najsłabszy okres pod względem wyników na Eurowizji. Jeśli już znalazła się w finale, to zajmowała w nim raczej odległe miejsca, włączając ostatnie w latach 2007 i 2013. Tylko dwukrotnie trafiła do najlepszej dziesiątki: w roku 2006 zajęła miejsce dziesiąte, a w 2011 ósme.

Irlandia na Eurowizji: co dalej?

Irlandia z nostalgią wspomina lata dziewięćdziesiąte, w tym niepobity rekord trzech zwycięstw z rzędu. Jednak w XXI wieku Irlandczycy wydają się być zaskoczeni tempem zmian na Eurowizji. Jeszcze kilka lat temu próbowali eurowizyjnych eliminacji, jednak bez większego rozmachu, bo piosenki śpiewano w niewielkim studiu podczas jednego z wydań popularnego talk-show The Late Late Show.

Ten sposób zawiódł, więc od 2016 roku telewizja RTÉ stawia na wybór wewnętrzny. Ale i tu spektakularnych efektów nie widać, bowiem tylko raz udało się Irlandii awansować do finału, w którym Ryan O’Shaughnessy zajął miejsce 16., czyli w drugiej połowie stawki. W tym roku honoru Irlandii będzie bronić Lesley Roy, również wybrana przez specjalną komisję. Czy z lepszym skutkiem?

Lesley Roy z Irlandii na Eurowizję 2020!

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw. Również Polska potwierdziła swój udział, a reprezentować nas będzie Alicja Szemplińska. Polska wystąpi w drugim półfinale. Do konkursu po roku przerwy wrócą Bułgaria i Ukraina, natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

Źródło: eurovision.tv, fot. eurovision.tv

Poprzedni artykuł„Poprawna piosenka dla wszystkich i dla nikogo” – oceniamy utwór „Move” (Szwecja)
Następny artykułLittle Big na Eurowizji: tancerz budzący sympatię i oskarżenia o homofobię
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...