Irlandzka telewizja RTÉ ogłosiła nazwiska 5 finalistów, którzy powalczą o bilet do Wiednia. Dziś premiera wszystkich utworów.

27 lutego wyemitowana zostanie specjalna edycja programu The Late Late Show, podczas której odbędą się irlandzkie eliminacje eurowizyjne Eurosong. Widzowie i jury wspólnie wybiorą piosenkę, która w barwach Irlandii będzie walczyć o zwycięstwo podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w Wiedniu. Telewizja RTÉ opublikowała dziś nazwiska 5 finalistów, wybranych spośród ponad 300 zgłoszeń:

Alex Saint and the MJs She’s So Fine (autor: Tony Adams-Rosa). Alex pochodzi z Zambii i był już kilkakrotnie finalistą Eurosong. W tym roku stawia na rap i w takim klimacie utrzymana będzie jego propozycja.

Erika Selin Break Me Up (autorzy: Gustav Euren, Niclas Arn, Danne Attlerud). Erika jest Szwedką i finalistką szwedzkiego Idola. W 2010 miała zaśpiewać Kom w Melodifestivalen, jednak ostatecznie nie wystąpiła, a piosenkę zamiast niej wykonał kwartet Timoteij.

Kat Mahon Anybody Got A Shoulder (autor: Charlie McGettigan). Kat ma 28 lat, w 2014 śpiewała na międzynarodowym festiwalu Rose of Tralee łączącym ludność irlandzką rozsianą po całym świecie podczas trwającego 2 noce telewizyjnego show na żywo. W Eurosong zaśpiewa piosenkę napisaną przez zwycięzcę Eurowizji 1994, który u boku Paula Harringtona wyprzedził Edytę Górniak w drodze po eurowizyjne Grand Prix.

Molly Sterling Playing With Numbers (autorzy: Molly Sterling, Grey French). Molly ma 16 lat i jest muzycznym samoukiem. Wykona piosenkę opowiadającą o ryzyku, na jakie na co dzień narażamy się w miłości i w życiu oraz o doświadczeniach związanych z obieraniem mniej uczęszczanych dróg.

Nikki Kavanagh Memories (autorzy: Lee Anna James, Elena Morosanu, Simon Gribbe, Johnny Sanchez, Dimitri Stassos). Nikki była częścią eurowizyjnej drużyny Niamh Kavanagh w 2010, a w 2011 przegrała podczas Eurosong tylko z braćmi Jedward. Swoją tegoroczną propozycję określa jako aktualną i nietuzinkową

* * *

9 lutego po 16:00 polskiego czasu wszystkie finałowe piosenki Eurosong zostały premierowo wyemitowane podczas programu The Ray D’arcy Show na antenie RTÉ Radio One. Fragmentu programu poświęconego Eurowizji można posłuchać tutaj. Reprezentant Irlandii, którego zobaczymy podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji zostanie wybrany 27 lutego. Irlandia wystąpi w drugim półfinale 21 maja.

Źródła: rte.ie, irishtimes.com, roseoftralee.ie, svt.se, fot: rte.ie, esctoday.com

Poprzedni artykułElhaida zaśpiewa po angielsku
Następny artykułAleksa, Bojana i Danica odpowiadają na pytania
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartuś i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...

2 KOMENTARZE

 1. Dobre piosenki (no może poza pierwszą) także Irlandia powinna wysłać porządną piosenkę do Wiednia.
  A mój ranking wygląda podobnie do kevina z małą zamianą miejsc 2 i 3 :
  1. Nikki Kavanagh – Memories
  2. Molly Sterling – Playing With Numbers
  3. Erika Selin – Break Me Up
  4. Kat Mahon – Anybody Got A Shoulder
  5. Alex Saint and the MJs – She’s So Fine

 2. Irlandio – proszę nie popełnij błędu i wybierz Nikki Kavanagh. Coś wspaniałego !!! Moja druga opcja to Erika Selin 🙂 A całe moje Top 5 finału w Irlandii to:

  1. Nikki Kavanagh
  2. Erika Selin
  3. Molly Sterling
  4. Kat Mahon
  5. Alex Saint and the MJs