Lesley Roy, reprezentantka Irlandii na Eurowizji 2020. (fot. Luca Truffarelli/EBU)

Irlandia ogłosiła nazwisko reprezentanta na konkurs Eurowizja 2020. Telewizja RTE oznajmiła, że 54. przedstawicielką kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji będzie Lesley Roy. W Rotterdamie wykona piosenkę Story of My Life.

Informację o wewnętrznym wyborze piosenki reprezentującej Irlandię na tegorocznej Eurowizji telewizja RTÉ podała jeszcze we wrześniu. Postawiono na schemat, z którego korzystano również w poprzednich latach. Nie potwierdziły się plotki o rzekomym wyborze  ani zespołu The Rua (ciocią członków zespołu jest Dana – zwyciężczyni Eurowizji 1970), ani grupy ELM, ani Uny Healy z nieistniejącego już zespołu The Saturdays.

Irlandia na Eurowizji 2020: Lesley Roy

Reprezentantką Irlandii podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji w Rotterdamie będzie Lesley Roy, co ogłoszono w czwartkowy poranek na oficjalnej stronie internetowej Eurovision.tv. Na scenie wykona utwór Story of My Life, w którego napisaniu pomogli jej Robert Marvin, Catt Gravitt i Tom Shapiro. Premiera utworu odbyła się o godz. 10:00 na kanale Eurovision Song Contest na YouTube.

Lesley Roy to piosenkarka i kompozytorka irlandzkiego pochodzenia. Urodziła się w Dublinie, ale od lat mieszka w Nowym Jorku. W 2006 roku związała się z amerykańską wytwórnią Jive Records. Dwa lata później ukazał się jej debiutancki album Unbeautiful, który produkował znany na całym świecie producent Max Martin. Następnie całkowicie poświęciła się komponowaniu utworów. Współtworzyła piosenki dla takich wykonawców jak: Adam Lambert, Miss Montreal, Medina, Jana Kramer, Marlee Scott czy Deorro.

Występ Irlandii na Eurowizji 2020 wyreżyseruje Phillip McMahon – dyrektor THISISPOPBABY, która słynie z organizacji przedsięwzięć ze świata teatru, sztuki i muzyki w Irlandii.

Irlandia na Eurowizji: Story of My Life

W Rotterdamie Lesley Roy wykona utwór Story of My Life. Opinią na temat piosenki podzielił się na antenie RTÉ 2FM reżyser tegorocznego występu Philly McMahon. Eurowizyjną piosenkę Irlandii określił jako „wszechmocny, taneczny kawałek” (ang. an almighty bop). Wspominając swój pierwszy kontakt z irlandzką propozycją, kontynuował:

„wciąga mnie całego… Nie potrafię porównać jej do jakiejkolwiek innej piosenki. pierwsze, co przyszło mi do głowy, to myśl, że za 10 lat wciąż będziemy tańczyć do tego utworu”.

Zapytany przez prowadzącego audycję Louise’a McSharry’ego, czy Story of My Life dorównuje zwycięskiej Euphorii Loreen (Szwecja 2012), odpowiedział:

„Myślę, że tak. Uważam, że to nowy kierunek dla Irlandii (red. w konkursie). Nie słyszeliśmy jeszcze utworu w takim stylu a sam wykonawca jest po prostu rewelacyjny”.

Irlandia na Eurowizji – historia

Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1965 roku, a wygrywała aż siedmiokrotnie (w latach 1970, 1980, 1987, 1992-1994 i 1996). Ostatnią reprezentantką kraju była Sarah McTrenan. Z piosenką 22 zajęła w Tel Awiwie 18. miejsce (ostatnie) z dorobkiem 16 punktów w półfinale i nie zakwalifikowała się do finałowego koncertu.

W 2020 roku Irlandii celebruje 50. rocznicę wygranej, którą zapewniła krajowi Dana z piosenką All Kinds of Everything.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy powraca Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

źródło: eurovision.tv, eurovisionworld.com