The Late Late Show
The Late Late Show

Pięciu mentorów, pięć piosenek, jeden wieczór i jeden zwycięzca – po raz kolejny na podstawie właśnie tych zasad Irlandia wybierze swojego reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji. Jak do tej pory, wszystkim wybranym w ten sposób artystom udawało się awansować do finału. W tym roku telewizja RTÉ z całą pewnością będzie chciała ten trend utrzymać.

Przedstawiciele irlandzkiego nadawcy publicznego wytypowali pięciu tzw. mentorów, którymi zostali:
Billy McGuinness (gitarzysta grupy Aslan),
Hazel Kaneswaran (piosenkarka i kompozytorka),
Cormac Battle (prezenter radiowy i frontman grupy Kerbdog),
Valerie Roe (manager muzyczny)
Mark Murphy (manager muzyczny, pod swoją opieką ma m.in. wokalistę Olly Murs’a).

Każdy z mentorów ma za zadanie do 3 stycznia wytypować jednego artystę, który walczyć będzie o reprezentowanie Irlandii podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w Kopenhadze w maju przyszłego roku.

O tym, która piosenka zabrzmi w Kopenhadze zdecydują głosy widzów oraz jury, w proporcji 50:50. Wszystkie utwory, podobnie jak w latach ubiegłych, zostaną zaprezentowane podczas słynnego, irlandzkiego talk-show The Late Late Show, prowadzonego przez Ryan’a Tubridy’ego. Jest to najdłużej emitowany talk-show na świecie – pierwszy raz na antenie telewizji RTÉ zagłościł w 1962. Przez lata program ten zdobył ogromną popularność i prestiż – jako goście pojawiały się tam takie osoby jak Elton John, Cliff Richard (ESC 1968, ESC 1973) czy Colin Farell.

O tym kto reprezentować będzie Irlandię na przyszłorocznej Eurowizji dowiemy się 28 lutego, przy okazji emisji jednego ze specjalnych odcinków programu The Late Late Show, zatytułowanego Eurosong 2014.

Źródło: www.rte.ie

(mm)