fot. RTE

Plotki okazały się fałszywe – w Tel Awiwie nie zobaczymy byłego członka formacji One Direction – Nialla Horana ani Uny Healy. Reprezentantką Irlandii na Eurowizji 2019 będzie Sarah McTrenan.

Informację o wewnętrznym wyborze piosenki reprezentującej Irlandię na tegorocznej Eurowizji telewizja RTÉ podała jeszcze w październiku. O zasadach zgłoszeń i selekcji artystów oraz kompozycji pisaliśmy tutaj. Nie potwierdziły się plotki o rzekomym wyborze Nialla Horana (wokalisty nieistniejącej już grupy One Direction) czy piosenkarki Uny Healy (niegdyś w formacji The Saturdays). Reprezentantką Irlandii podczas 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie będzie Sarah McTrenan. Wokalistka wykona utwór 22.

Sarah jest piosenkarką i kompozytorką. Dotarła do finału popularnego talent-show The Voice of Ireland, w którym zajęła 3. miejsce. Była też wokalistką kwartetu The JEDS, który sama założyła. Urodzona w 1994, pochodzi z małej mieściny Scarriff w zachodniej Irlandii, a obecnie mieszka w Ennis. Chwali się umiejętnością gry m.in. na gitarze i pianinie. W 2018 roku zgłosiła chęć udziału w selekcjach San Marino do Eurowizji – 1 in 360.

Irlandzki utwór – 22

Autorami utworu 22 jest trzech Holendrów: JanieckMarcia “Misha” Sondeijker Roulsen. Janieck współpracował m.in. z grupą Lost Frequencies, Sondijker próbowała swojego szczęścia w selekcjach brytyjskich, a Roulsen jest częścią duetu DJów RouInDoors.

Teledysk do utworu 22 powstał w Dollymount położonej nad Zatoką Dubllińską. Reżyserem klipu jest Christian Tierney, który odpowiadał również za wideo do zeszłorocznej propozycji irlandzkiej.

Irlandzki przewodniczący delegacji Michael Kealy tak przedstawia ten wybór:

Otrzymaliśmy bardzo dużą liczbę zgłoszeń dzięki uczestnictwu Ryana O’Shaughnessy’ego w Lizbonie. Sarah ma niezwykły głos, który wyróżniał się od pierwszej minuty, z czego zdałem sobie sprawę słuchając jej utworu „22” już od pierwszej minuty. Uważam, że eurowizyjna zakocha się w niej od pierwszego wejrzenia.

Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1965, a wygrywała aż siedmiokrotnie (w latach 1970, 1980, 1987, 1992-1994 i 1996). Ostatnim reprezentantem kraju był Ryan O’Shaughnessy. Z piosenką Together zajął w Lizbonie 16. miejsce z dorobkiem 136 punktów.

Źródło: RTE, inf. własne, fot.: RTE

Poprzedni artykułSerhat rusza ponownie na podbój Europy (i Australii)!
Następny artykułAustria: „Limits” ujrzało światło dzienne
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...