Pomimo wielu protestów w kraju Irlandia weźmie udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 2018. Dziś opublikowane zostały zasady zgłoszeń dla chętnych pragnących reprezentować Zieloną Wyspę w Tel Avivie.

Telewizja RTE ogłosiła, że poszukuje wykonawcy oraz piosenki na Konkurs Piosenki Eurowizji 2019, który odbędzie się w Izraelu. Nadawca szuka artysty z osiągnięciami na rynku muzycznym. Irlandzkiego szef delegacji Michael Kealy powiedział, że chce stworzyć światowej klasy występ, który na scenie w Tel Avivie wprawi Irlandię w dumę na oczach 200 milionów widzów.

Eurowizja jest niezwykle kompetytywnym konkursem, więc potrzebujemy najwyższej klasy piosenki, która momentalnie przypadnie do gustu oraz porządnie doświadczonego wykonawcy przyzwyczajonego do występów przed dużą publicznością.

Kealy jest też bardzo dumny z irlandzkiego występu eurowizyjnego w Lizbonie w tym roku. Ryan O’Shaughnessy z piosenką Together zdołał po raz pierwszy od 2013 dać Zielonej Wyspie awans do finału, gdzie zajął 16 miejsce ze 136 punktami.

Czas na zgłoszenia to 7 tygodni. Utwory i wykonawcy zostaną poddani ocenom komisji, jednak to RTE podejmie ostateczną decyzję o wyborze. Telewizja nadaje sobie też prawo do połączenia dowolnej zgłoszonej piosenki z dowolnym artystą oraz do rearanżacji wybranego utworu. RTE może także rozważyć wybór piosenki nie zgłoszonej oficjalną ścieżką.

W tym kraju może być zdecydowanie najciężej znaleźć eurowizyjnego reprezentanta w tym roku. Irlandczycy jako naród mocno wspierają sprawę palestyńską. Ma to związek z uwarunkowaniami historycznymi w regionie (Irlandia przez kilkaset lat była pod panowaniem brytyjskim, którego w tym kraju do dziś dobrze się nie wspomina). To właśnie najwięcej artystów irlandzkich opowiada się za bojkotem Eurowizji w Izraelu. List otwarty w tej sprawie, którego podpisało ponad 140 artystów z całego świata, sygnowali swoimi nazwiskami m.in. zwycięzca Eurowizji z 1994 roku Charlie McGettigan, irlandzki komentantor eurowizyjny Mike Murphy, czy scenograf Riverdance (interval actu Eurowizji 1994) Robert Ballagh.

Zapadła decyzja, że nadawca RTE ma nie karać swoich pracowników, którzy odmówią wyjazdu na Konkurs Piosenki Eurowizji w 2019 w Tel Avivie w związku ze swoimi przekonaniami politycznymi.

Eurowizję do Izraela sprowadziła Netta Barizilai wygrywając tegoroczną edycję w Lizbonie z dorobkiem 529 punktów. Irlandia do tej pory zwyciężyła 7 razy, ostatni raz w 1996 roku dzięki Eimear Quinn. Do dziś nikt nie wygrał Konkursu więcej razy niż właśnie ten kraj.

 

Źródło: irishmirror.ie, wiwibloggs.com 

Foto: irishnews.com

 

1 KOMENTARZ