Telewizja RTÉ ponownie postawiła na wewnętrzny wybór artysty i piosenki, która będzie reprezentowała Irlandię w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji. W barwach kraju do Lizbony pojedzie Ryan O’Shaughnessy z piosenką Together. Jakie są szanse na to, że przyniesie swojej ojczyźnie 8. zwycięstwo?

Po raz ostatni Irlandia triumfowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1996, ostatni raz do finału awansowała w 2013. Przez ostatnie 4 lata sukcesu Irlandczykom nie zapewniły ani krajowe eliminacje, ani wybór wewnętrzny. W tym roku telewizja RTÉ po raz kolejny poprosiła o pomoc w wyborze eurowizyjnej piosenki profesjonalnych muzyków.

Zgłoszenia utworów przyjmowano do 6 listopada 2017. Przez niespełna 3 miesiące grono muzycznych ekspertów wyznaczonych przez RTÉ analizowało i oceniało ponad 300 nadesłanych kompozycji. Dziś ogłoszono, że podczas 63. Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie Irlandię będzie reprezentować Ryan O’Shaughnessy, muzyk i kompozytor, finalista programów The Voice of Ireland i Britain’s Got Talent. W Lizbonie zaśpiewa balladę Together, którą napisał wspólnie z Markiem Caplice i Laurą Elizabeth Hughes. Piosenka jest jeszcze w fazie produkcji i zostanie wydana w najbliższym czasie.

Ryan przyznaje, że jest bardzo zaszczycony zarówno wyborem piosenki, której jest współautorem, jak również propozycją jej zaśpiewania podczas Eurowizji. W środę ok. godz. 16 czasu lokalnego (tj. godz. 17 w Polsce) na antenie RTÉ Radio1 z Ryanem będzie rozmawiał Ray D’Arcy.

Możliwości wokalne artysty możecie ocenić oglądając teledysk do kompozycji No Name z jego debiutanckiego albumu, zatytułowanego po prostu Ryan O’Shaughnessy.

Z kolei nazwisko O’Shaughnessy nie jest obce fanom Eurowizji. W 2001 wujek Ryana, Gary O’Shaughnessy, reprezentował Irlandię w Kopenhadze. Niestety, z powodu słabego rezultatu (21. miejsce) Irlandia nie mogła wystawić swojego reprezentanta na konkurs w 2002 roku.

Reprezentant Irlandii wystąpi podczas 1. półfinału Eurowizji 2018, który odbędzie się 8 maja 2018.

Źródła: rte.ie, eurovisionireland.net, fot: rte.ie

Poprzedni artykułHiszpania wybrała! Alfred i Amaia jadą do Lizbony!
Następny artykułHolenderski utwór do Lizbony wybrany!
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...

1 KOMENTARZ