W tę sobotę rusza pierwszy półfinał islandzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2020, który odbędzie się w Rotterdamie, czyli Söngvakeppnin, a o miejsca w finale powalczy pięcioro wykonawców. 

Niedawno ogłoszono uczestników tegorocznych preselekcji. Po ogromnym eurowizyjnym sukcesie zespołu Hatari, który ostatnio wystąpił w warszawskim klubie Progresja, apetyt Islandczyków na sukces w 2020 roku jest ogromny. Czy pierwsi kandydaci podołają presji? Jedynie dwoje z pięciorga przedstawionych poniżej artystów wejdzie do finału. W półfinałach wszystkie piosenki zostaną zaprezentowane po islandzku.

Islandia a Eurowizja: Söngvakeppnin 2020 – gdzie i kiedy?

Pierwszy półfinał preselekcji transmitowany będzie z hali Háskólabíói w Rejkiawiku. Transmisję na żywo oglądać będzie można od godziny 20:45 (19:45 czasu islandzkiego) na programie RÚV1 oraz online pod tym linkiem.

Islandia a Eurowizja: kim są sobotni półfinaliści Söngvakeppnin 2020?

Kid Isak – Ævintýri
(twórcy utworu: Thormod Eiríksson, Kristinn Óli Haraldsson, Jóhannes Damian Patreksson)

Kid Isak a tak naprawdę Aaron Isak to początkujący artysta młodego pokolenia. Do stworzenia Ævintýri doszło dzięki serwisowi Facebook. Siostra Thormod, jednej z kompozytorek, szukała na nim wokalistów do tworzonych piosenek i tak zaczęła się współpraca z Kidem. W finale – jeśli do niego awansuje – wykona propozycję selekcyjną w języku ojczystym.

Elísabet – Elta þig (Haunting)
(twórcy utworu: Elísabet Ormslev, Zoe Ruth Erwin)

Artystka brała już udział w Söngvakeppnin 2016 z utworem Á ný zajmując ostatnie miejsce w finale. Na koncie ma kilka singli, jednak jej kariera składa się głównie z coverów. Piosenka Elta þig to kolejna współpraca, która wynikła z efektów niespodziewanej przyjaźni z – jak opisuje sytuację Zoe, współtwórczyni kompozycji, Elísabet była jedną z pierwszych osób, które poznała na Islandii.

Brynja Mary – Augun þín (In Your Eyes)
(twórcy utworu: Brynja Mary Sverrisdóttir,  Lasse Qvist)

Brynja komponuje odkąd skończyła 7 lat. Decyzję o zgłoszeniu Augun þín podjęła w ostatniej chwili. Udział w preselekcjach rozważała od dłuższego czasu, jednak dopiero niedawno skończyła 16 lat, co pozwala na udział w Eurowizji. Będzie to jej debiut.

Ísold & Helga – Klukkan Tifar (Meet Me Halfway)
(twórcy utworu: Birgir Steinn Stefánsson, Ragnar Már Jónsson)

Współtwórca kompozycji Birgir Steinn Stefánsson od lat był namawiany do wysłania kompozycji do preselekcji, jednak dopiero w tym roku zdecydował, że jest to odpowiedni moment. Do spotkania duetu doszło w klubie muzycznym, gdy Ísold śpiewała Shallow z repertuaru Lady Gagi, a przyjaciel Helgi zachęcił ją, by dołączyła do Ísold na scenie. W sobotę wykonają Klukkan Tifar.

DIMMA – Almyrkvi
(twórcy utworu: DIMMA)

Islandzki zespół wykonujący muzykę na pograniczu metalu i rocka. Ma na koncie zdecydowanie największy dorobek wśród półfinalistów z pierwszego etapu. Do tej pory wydali pięć albumów studyjnych, w tym pierwszy w 2005 roku, a ostatni trzy lata temu. W skład zespołu wchodzą: Stefán Jakobsson (wokal), Ingo Geirdal (gitara), Egill Örn Rafnsson (perkusja) oraz Silli Geirdal (gitara basowa). Grupa nie przygotowała wersji anglojęzycznej Almyrkvi.

Jak sądzicie, kto ma największe szanse na awans do finału Söngvakeppnin 2020? Czy w tym półfinale znajduje się przyszły reprezentant Islandii, a może na faworyta trzeba czekać do kolejnej soboty? Przekonamy się już wkrótce.

Źródło: RÚV, Scandipop, własne; fot. RÚV;