Wieczorem dowiemy się, kto pojedzie do Lizbony reprezentować Islandię w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji!

To już ostatni, finałowy koncert w ramach tegorocznego Söngvakeppnin. Dziś dowiemy się, kto otrzyma bilet do Lizbony. O zwycięstwo zawalczy sześć piosenek, które zakwalifikowały się w półfinałach. W tym roku nie przyznano dzikiej karty.

Finalistom przysługuje prawo wyboru wersji językowej, z którą chcą reprezentować kraj i wersję tę zaprezentują dziś wieczorem. Cztery propozycje zostaną wykonane po angielsku, a dwie po islandzku. Wybór artystów i kolejność startowa prezentują się następująco:

  1. Fókus hópurinnBattleline
  2. ÁttanHere for you
  3. Ari ÓlafssonOur Choice
  4. HeimilistónarKúst og fæjó
  5. Aron HannesGold Digger
  6. Dagur SigurðarsonÍ stormi

Z sylwetkami uczestników oraz piosenkami w islandzkiej wersji językowej można zapoznać się TUTAJ oraz TUTAJ.

Jak co roku, głosowanie finałowe podzielone będzie na dwie rundy. Podczas pierwszej zsumowane zostaną głosy jury i publiczności (w stosunku 50:50), aby wyłonić ścisłą dwójkę walczącą w tzw. Super Finale, czyli rundzie drugiej, w której o tym, kto wygra, zadecydują wyłącznie telewidzowie.

Faworytem bukmacherów do zwycięstwa jest Dagur Sigurðarson, na drugiej pozycji plasuje się Aron Hannes, natomiast na trzeciej pozycji jest Áttan. Według internautów głosujących w ankiecie Wiwibloggs, największe szanse na wygraną mają kolejno Aron Hannes, Fókus hópurinn oraz Heimilistónar. Czy Islandczycy zagłosują podobnie dziś wieczorem?

Gośćmi koncertu będą: Emmelie de Forest, która zaśpiewa zwycięską piosenkę Konkursu Piosenki Eurowizji w Malmö – Only Teardrops; Robin Bengtsson ze swoim eurowizyjnym przebojem I Can’t Go On; Svala, ubiegłoroczna reprezentantka Islandii, wystąpi z Paper.

Transmisję na żywo oglądać będzie można od godziny 20:45 (19:45 czasu islandzkiego) na programie RÚV, online – na stronie głównej RÚV, natomiast po dostęp archiwalny zapraszamy TUTAJ.

Źródło: RÚV, Wiwibloggs, Eurovisionworld
Foto: RÚV