Wieczorem dowiemy się, kto pojedzie do Sztokholmu reprezentować Islandię w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji!

To już ostatni, finałowy koncert w ramach tegorocznego Söngvakeppnin. Dziś dowiemy się, kto otrzyma bilet do Kijowa. O zwycięstwo zawalczy sześć piosenek, które zakwalifikowały się w półfinałach oraz dodatkowo jedna propozycja, która niespodziewanie dostała dziką kartę.

Finalistom przysługuje prawo wyboru wersji językowej, z którą chcą reprezentować kraj i wersję tę zaprezentują dziś wieczorem. Wszystkie siedem propozycji zostanie wykonane po angielsku. Wybór artystów prezentuje się następująco:

 1. Aron Hannes EmilssonTonight
  (autorzy: Sveinn Rúnar Sigurðsson / Ágúst Ibsen)
 2. Arnar Jónsson & Rakel PálsdóttirAgain
  (autorzy: Hólmfríður Ósk Samúelsdóttir)
 3. Aron BrinkHypnotised
  (autorzy: Aron Brink / Þórunn Erna Clausen / Michael James Down / William Taylor)
 4. Hildur Kristin SefánsdóttirBammbaramm
  (autorzy: Hildur Kristín Stefánsdóttir)
 5. Rúnar Eff RúnarssonMake your way back home
  (autorzy: Rúnar Eff Rúnarsson)
 6. Svala BjörgvinsdóttirPaper
  (autorzy: Einar Egilsson / Lester Mendez / Lily Elise / Stefán Hilmarsson)
 7. Daði Freyr PéturssonIs this love?
  (autorzy: Daði Freyr Petúrsson)

Z sylwetkami uczestników oraz piosenkami w islandzkiej wersji językowej można zapoznać się TUTAJ.

Głosowanie finałowe podzielone będzie na dwie rundy. Podczas pierwszej zsumowane zostaną głosy jury i publiczności (w stosunku 50:50), aby wyłonić ścisłą dwójkę walczącą w tzw. Super Finale, czyli rundzie drugiej, w której o tym, kto wygra, zadecydują wyłącznie telewidzowie.

W tym roku po raz pierwszy w jury zasiądzie siedem osób z pięciu krajów.  Są to artyści,  ale też eksperci i specjaliści w dziedzinie produkcji muzyki i rozrywki. W jury zasiądą:

 1. Szwecja: Måns Zelmerlöw – piosenkarz i osobowość telewizyjna. Laureat Konkursu Eurowizji 2015.
 2. Australia: Julia Zemiro – prezenterka Eurowizji, prowadząca gry telewizyjne, teleturnieje oraz piosenkarka.
 3. Francja: Bruno Berbere – producent telewizyjny. Zasiadał w jury w preselekcjach eurowizyjnych we Francji i Szwecji. Jeden z producentów formatu The Voice we Francji.
 4. Serbia: Milica Fajgelj – agent muzyczny. Członkini delegacji w kilku krajach podczas konkursów Eurowizji na przestrzeni lat.
 5. Islandia:
  Snorri Helgason – muzyk,
  Andrea Gylfadóttir – piosenkarka,
  Þórður Helgi Þórðarson, aktor i dyrektor programowy Rás 2

Faworytką bukmacherów do zwycięstwa jest Svala, na drugiej pozycji plasuje się Daði Freyr Pétursson, natomiast na trzeciej pozycji jest Aron Hannes. Według internautów głosujących w ankietach, największe szanse na awans mają Svala, Aron Brink oraz Aron Hannes. Czy islandczycy zagłosują podobnie dziś wieczorem?

Gościem koncertu będzie Måns Zelmerlöw, który zaśpiewa zwycięską piosenkę Konkursu Piosenki Eurowizji w Wiedniu – Heroes, a także swój najnowszy singiel – Glorious.

Transmisję na żywo oglądać będzie można od godziny 20:45 (19:45 czasu islandzkiego) na programie RÚV, online – na stronie RÚV, natomiast po dostęp archiwalny zapraszamy TUTAJ.

Źródło: RÚV, Wiwibloggs, Eurovisionworld
Foto: RÚV