Islandia: Daði og Gagnamagnið po zwycięstwie w selekcjach, fot. RUV

Za nami emocjonujący tydzień, podczas którego poznaliśmy dziesięć nowych eurowizyjnych utworów. Choć to dopiero nieco ponad połowa stawki, bukmacherzy już wskazują faworytów do zwycięstwa Eurowizji w Rotterdamie. Od dziś na czele tabel stoi Islandia.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy piosenki z dziesięciu krajów. Swoje wewnętrzne wybory ujawnili Brytyjczycy, Grecy i Niemcy. Nadawcy z Białorusi, Chorwacji, Estonii, Islandii, Mołdawii i Serbii wyłonili kandydata na Eurowizję za pomocą selekcji. Z kolei w Rumunii widzowie wybrali jedną z pięciu propozycji przygotowanych dla Roxen. 9 marca poznamy ostatnie utwory reprezentujące swoje kraje w tegorocznym konkursie.

Eurowizyjny tydzień w pigułce. Sprawdź podsumowanie tygodnia

Islandia pierwsza w rankingach bukmacherów

Od początku sezonu selekcyjnego zakłady bukmacherskie prowadzą notowania pokazujące, które kraje mają szanse na zwycięstwo w konkursie. Choć nie można ich brać w 100% na poważnie, oddają one tendencje co do zainteresowania fanów konkretnymi propozycjami. Ich cecha charakterystyczną jest zmienność pozycji poszczególnych krajów. Wpływ na to mają publikacje utworów, występy na żywo podczas koncertów eurowizyjnych, próby w tygodniu eurowizyjnym i wiele innych.

https://www.youtube.com/watch?v=FxPm-Wz8qpY

Dotychczas liderem zestawień była Litwa. Zespół The Roop nie był głównym faworytem do wygranej w krajowych selekcjach, Pabandom is naujo. Ostatecznie niekonwencjonalna choreografia i wpadająca w ucho kompozycja On fire podbiły serca nie tylko fanów Eurowizji na Litwie. Dzień po zakończeniu zmagań Litwini zdobyli szczyt zestawień bukmacherów. Nadzieje naszych sąsiadów z północnego-wschodu są o tyle duże, że do tej pory ich kraj ani razu nie uplasował się w czołowej piątce konkursu.

Od poniedziałku prawie wszystkie zakłady bukmacherskie oddały palmę pierwszeństwa Islandczykom. Utwór Think About Things zdobył popularność nie tylko w rodzimej Islandii, ale i innych krajach skandynawskich, gdzie zajmuje miejsca na listach Spotify Viral 50. Daði og Gagnamagnið odnotowują kurs rzędu 4,5 i 12% szans na zwycięstwo. Nieco mniejszy kurs, bo od 4,95 do 6,0 ma propozycja litewska. Podium zamyka Rumunia, która jednak w ostatnich godzinach mocno słabnie. Aktualnie szanse na zwycięstwo Roxen bukmacherzy oceniają na 10%. W gronie faworytów znajdują się Włochy, Bułgaria oraz Szwecja i Rosja, które jeszcze nie wybrały lub nie ujawniły swoich reprezentantów.

Po zakończeniu programu Szansa na Sukces spadek w zestawieniach o dziesięć pozycji zanotowała Polska. W dniu finału plasowaliśmy się na 11. lokacie. Obecnie Alicja Szemplińska utrzymuje stabilne miejsce na początku trzeciej dziesiątki (22. pozycja). Co ciekawe, wykonanie Empires z Szansy na Sukces jest drugim najchętniej odtwarzanym przez widzów materiałem na kanale konkursu na YouTubie. W miniony weekend doczekało się miliona odsłon. Pod tym względem przegrywa jedynie z The Roop.

Pełna lista zakładów bukmacherskich 

Islandia: co wiemy o Daði og Gagnamagnið?

Daði Freyr to 28-latek, który na co dzień mieszka w Berlinie. Brał już udział w Söngvakeppnin w 2017 i był bliski zdobycia trofeum. Wtedy musiał zaakceptować drugie miejsce, ponieważ to Svala z Paper pojechała do Kijowa. Po tym występie Daði stał się bardzo rozchwytywanym artystą na Islandii. Wraz z zespołem przeszli jak burza przez islandzkie selekcje, awansując do superfinału. W nim pokonał rockowy zespół Dimma.