fot. RUV

Islandzki nadawca opublikował na swojej stronie internetowej notkę informującą o rozpoczęciu przyjmowania zgłoszeń do Söngvakeppnin 2019, dzieląc się jednocześnie wiadomością o datach dwóch półfinałów i finału oraz zmianach w formacie selekcyjnym.

Wbrew wszystkim wcześniejszym przesłankom i petycjom, żeby Islandia zrezygnowała z udziału w Eurowizji organizowanej w Izraelu, RÚV, islandzki nadawca publiczny, opublikował kilka dni temu na swojej stronie internetowej informację o rozpoczęciu przyjmowania propozycji do Söngvakeppnin 2019. Ostateczna data nadsyłania utworów to 22 października 2018.

Piosenka powinna spełniać kilka wymogów, by zostać zakwalifikowaną do stawki ubiegającej się o udział w preselekcjach, między innymi:

  • musi być zgodna z regulamin eurowizyjnym,
  • musi powstać w języku islandzkim i ewentualnie angielskim (w półfinale prezentowana jest wersja islandzka, w razie awansu do finału można zamienić ją na wersję angielską),
  • mogą ją stworzyć jedynie islandzcy kompozytorzy i autorzy tekstów (obywatele lub rezydenci) w ewentualnej kolaboracji z kompozytorami i autorami spoza granic kraju,
  • jeden kompozytor może startować z maksymalnie dwiema piosenkami, autorzy tekstów nie mają limitu.

Tegoroczna zmiana w preselekcjach dotyczy ilości kwalifikowanych do półfinałów utworów. Do tej pory stawka konkursowa liczyła 12 piosenek. W kolejnej edycji będzie ich 10. Do jury zostaną powołani doświadczeni profesjonaliści. Dołączy do nich również członek islandzkiego Stowarzyszenia Kompozytorów i Copywriterów (FTT). Tak jak w ubiegłym roku nadawca zachęca, by zgłaszali się różnorodni artyści z piosenkami w najróżniejszych gatunkach muzycznych. RÚV zatrudniło brytyjskiego choreografa Lee Prouda jako dyrektora artystycznego i choreografa preselekcji. Tworzy on układy taneczne do znanych musicali na całym świecie, a w ostatnich latach wyreżyserował jedne z największych przedstawień tego typu w Islandii, jak Mary Poppins, Billy Elliot i Mamma Mia. Samuel J. Samuelsson nadal pozostaje dyrektorem muzycznym selekcji, podobnie jak w zeszłym roku.

Wraz z regulaminem i ostatecznym terminem nadsyłania kandydatur RÚV podał także daty przyszłorocznego show preselekcyjnego. Podobnie jak rok temu, preselekcje odbędą się na przestrzeni trzech tygodni, w konfiguracji 2 półfinały + finał, odpowiednio:

  • 09.02.19 – Półfinał 1
  • 16.02.19 – Półfinał 2
  • 02.03.19 – Finał

Przypomnijmy, że w 2018 roku w Lizbonie Islandię reprezentował Ari Ólafsson. Kontynuował on złą passę tego kraju i nie zakwalifikował się do stawki finałowej. Był to czwarty z rzędu brak awansu dla jego ojczyzny.

Źródło: RÚV, fot. RÚV