Hatari (fot. Baldur Kristjánsson
)
Hatari (fot. Baldur Kristjánsson
)

Zespół Hatari, który uczestnictwem w Eurowizji 2019 zyskał tyle samo zwolenników co przeciwników zapowiedział dla swoich wielbicieli nie lada gratkę!

15 maja opublikowano zwiastun A Song Called Hate. Jest to tytuł nadchodzącego filmu o zespole Hatari. Choć niewiele zdradzono z zapowiedzi (którą możecie obejrzeć poniżej) wywnioskować można, że fabuła dokumentu skupi się na medialnym szumie w okół grupy oraz zaprezentuje zakulisowe nagrania z Eurowizji 2019. Zawarte będą również ujęcia z planu teledysku do utworu Klefi/Samed nagranego w Palestynie z udziałem lokalnego artysty, Bashara Murada. Nie podano na razie daty premiery.

Hatari: informacje o zespole

Hatari to trio złożone z Klemensa Hannigana, Matthíasa Tryggvi Haraldsona oraz Einara Stéfanssona. Tworzą muzykę z pogranicza elektroniki, punku i metalu. W latach 2016-2017 wygrywali nagrodę Live Band Of The Year na festiwalu Reykjavik Grapevine a podczas 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie zdobyli dla Islandii wysokie 10. miejsce za utwór Hatrið mun sigra. W lutym tego roku zagrali koncert w warszawskim klubie Progresja zaś Ich najnowszy album, wydany w styczniu, nosi tytuł Neyslutrans.

Kontrowersje w okół Hatari

Od wygranej w islandzkich preselekcjach Hatari wywoływało wiele komentarzy a do eskalacji burzy w okół zespołu doszło po tym jak w trakcie otrzymywania punktów od telewidzów trzymali szaliki w palestyńskich barwach co wzbudziło powszechne oburzenie w Izraelu z powodu wieloletniego konfliktu. RÚV (nadawca islandzki) zmuszone było do zapłacenie kary finansowej a w trakcie lotu członków zespołu spotkało wiele nieprzyjemności. Pikanterii sprawie dodał wydany tuż po Eurowizji teledysk do  utworu pt. Klefi/Samed, który nagrany został z palestyńskim artystą, Basharem Muradem.

Eurowizja 2021: co wiemy?

W związku z anulacją Eurowizji 2020 to przyszłoroczny konkurs będzie 65 edycją. Prawdopodobnie zostaną zachowane logo, slogan, scena oraz prowadzący, a Rotterdam będzie ponownie miastem-gospodarzem. W tegorocznym konkursie wystąpić miało 41 krajów. Telewizje m.in. z Łotwy, Malty i ukrainy potwierdziły swoich reprezentantów. Nadal nie znamy stanowiska Telewizji Polskiej na temat udziału Alicji Szemplińskiej w Eurowizji 2021.

Źródło: Wiwiblogs, własne; fot. Baldur Kristjánsson;