Hatari Eurowizja Islandia
fot. RUV

Islandia potwierdza udział w Eurowizji 2020. Krajowy nadawca opublikował na swojej stronie internetowej notkę informującą o rozpoczęciu przyjmowania zgłoszeń do Söngvakeppnin 2020, dzieląc się jednocześnie wiadomością o datach dwóch półfinałów i finału.

RÚV, islandzki nadawca publiczny, opublikował informację o rozpoczęciu przyjmowania propozycji do Söngvakeppnin 2020. Ostateczna data nadsyłania utworów to 17 października 2019 roku.

Islandia potwierdza udział

Piosenka powinna spełniać kilka wymogów, by zostać zakwalifikowaną do stawki ubiegającej się o udział w preselekcjach, między innymi:

  • musi być zgodna z regulamin eurowizyjnym,
  • musi powstać w języku islandzkim i ewentualnie angielskim (w półfinale prezentowana jest wersja islandzka, w razie awansu do finału można zamienić ją na wersję angielską),
  • mogą ją stworzyć jedynie islandzcy kompozytorzy i autorzy tekstów (obywatele lub rezydenci) w ewentualnej kolaboracji z kompozytorami i autorami spoza granic kraju,
  • jeden kompozytor może startować z maksymalnie dwiema piosenkami, autorzy tekstów nie mają limitu.

Telewizja przyjęła zeszłoroczną zmianę w liczbie kwalifikowanych utworów do półfinałów –  stawka konkursowa liczyć będzie 10 piosenek. Do jury zostaną powołani doświadczeni muzycy, a dołączy do nich również członek islandzkiego Stowarzyszenia Kompozytorów i Copywriterów (FTT). Tak jak w ubiegłym roku nadawca zachęca, aby zgłaszali się różnorodni artyści z utworami zróżnicowanymi pod względem gatunków muzycznych.

Söngvakeppnin 2020: znamy daty i producentów

Również w tym roku RÚV zatrudnił brytyjskiego choreografa Lee Prouda jako dyrektora artystycznego i choreografa preselekcji. Tworzy on układy taneczne do znanych musicali na całym świecie. W ostatnich latach wyreżyserował jedne z największych przedstawień tego typu w Islandii jak Mary Poppins, Billy Elliot i Mamma Mia. Samuel J. Samuelsson nadal pozostaje dyrektorem muzycznym selekcji.

Wraz z regulaminem i ostatecznym terminem nadsyłania kandydatur RÚV podał także daty przyszłorocznego show preselekcyjnego. Odbędzie się ono w ciągu trzech tygodni, w konfiguracji dwa półfinały + finał, odpowiednio:

  • 08.02.20 – Półfinał 1
  • 15.02.20 – Półfinał 2
  • 29.02.20 – Finał

W 2019 roku w Tel Awiwie Islandię reprezentował kontrowersyjny zespół Hatari. Po raz pierwszy po czterech latach Islandii udało się wejść do finału, a przy tym zająć wysokie dziesiąte miejsce. Poprzeczka została więc wysoko ustawiona. Czy następny reprezentant ją pokona?

Źródło: RÚV, fot. RÚV