Zobacz, kto wystąpi dziś wieczorem w islandzkich preselekcjach. Czy w dzisiejszej stawce jest zwycięzca?

Dziś wieczorem odbędzie się drugi półfinał islandzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji – Söngvakeppnin. Tradycyjnie show podzielono na dwa półfinały (10.02 oraz 17.02) i finał (03.03). W każdym półfinale konkuruje ze sobą sześć propozycji po islandzku, zaś do finału awansują trzy z nich. Dziś w Háskólabíó o awans do finału walczyć będą:

1. Aron Hannes – Golddigger (ang. Gold Digger)
(autorzy: Jóel Ísaksson, Oskar Nyman, Sveinn Rúnar Sigurðsson, Valgeir Magnússon)
Aron bierze udział w Söngvakeppnin drugi rok z rzędu. Rok temu startował z piosenką Nótt (ang: Tonight) i zajął trzecie miejsce w finale. Aron ma zaledwie 20 lat, urodził się w Reykjaviku, natomiast wychował w Grundarfirði. Regularnie pojawia się na różnych koncertach od 2013 roku. Zajął drugie miejsce w konkursie muzycznym w trakcie studiów i niedawno ukończył Complete Vocal Institute w Kopenhadze.

2. Rakel Pálsdóttir – Óskin mín (ang. My Wish)
(autorzy: Hallgrímur Bergsson)
Rakel ma 29 lat, mieszka w Grafarvogur i jest dość dobrze znana fanom islandzkich preselekcji. Nie jest zawodową piosenkarką, ale za to naucza w szkole podstawowej i jest szczęśliwą mamą, a w Söngvakeppnin startowała już kilkakrotnie – w 2014, 2015 i 2016 roku.

3. Stefania Svavarsdóttir, Agnes Marinósdóttir, Regína Lilja Magnúsdóttir – Svaka stuð (ang. Heart Attack)
(autorzy: Agnes Marínósdóttir, Aron Þór Arnarsson, Marino Breki Benjamínsson, Lovísa Rut Kristjánsdóttir, Stefanía Svavarsdóttir)
Stefanía nie musi się przedstawić fanom Eurowizji, ponieważ po raz czwarty bierze udział w islandzkich preselekcjach. Regina również startowała w Söngvakeppnin w 2015 razem z Rakel Pálsdóttir, która również startuje w tym roku. Z tego tria „świeżynką” jest Agnes – aktorka, scenarzystka, producent i filmowiec. Ta 37-latka ma mnóstwo doświadczenia i na pewno nie zawaha się z niego skorzystać.

4. Þórir Geir Guðmundsson, Gyða Margrét Kristjánsdóttir – Brosa (ang. With You)
(autorzy: Fannar Freyr Magnússon, Guðmundur Þórarinson)
Dla tej dwójki, jak dla wielu pozostałych uczestników Söngvakeppnin, trampoliną do sławy był The Voice Island. Gyða zdołała odwrócić dwa krzesła, w tym Svali, już podczas pierwszych dźwięków. Gyða tworzy swoją muzykę już od jakiegoś czasu, jest kompozytorką i tekściarką, a także piosenkarką. Przed The Voice Þórir rywalizował w Söngkeppni Framhaldsskólanna, jest także piłkarzem.

5. Dagur Sigurðarson – Í stormi (ang. Saviours)
(autorzy: Júlí Heiðar Halldórsson, Þórunn Erna Clausen)
Dagur pierwszy raz startuje w Söngvakeppnin. Może nie jest znanym nazwiskiem pojawiającym się na co dzień na islandzkiej scenie muzycznej, ale mimo to jest nadal znany ze swojego potężnego głosu. Po wygraniu nagrody w głosowaniu na „Głos roku” w 2008 roku, wygrał w 2011 Söngkeppni Framhaldsskólanna, konkurs, który dał nam kilka gwiazd Eurowizji, takich jak Hera, Birgitta, Jónsi, Selma i wiele innych. Dagur uczestniczył w brytyjskim X Factor w 2012 roku, gdzie udało mu się nawet doprowadzić Anastacię do łez. Niestety odpadł na wczesnym etapie, ale od tego czasu użyczał swojego głosu i talentu na kilku koncertach typu tribute (hołd), takich jak Bat Out of Hell:40 Years i Led Zeppelin.

6. Áttan – Hér með þér (ang. Here for you)
(autorzy: Egill Ploder Ottósson, Nökkvi Fjalar Orrason)
Grupa Áttan jest bardzo popularna na Youtube i w islandzkim radio, zdecydowanie jest to najbardziej „social-mediowy” uczestnik tegorocznych preselekcji. Pierwotnie zespół stworzony został przez przyjaciół Nökkviego Fjalara Orrasona i Egilla Plodera Ottóssona. Projekt ten czerpie ze wszystkich form sztuki, muzyki, aktorstwa. Od samego początku Áttan był zarówno kochany, jak i uznawany za kontrowersyjny. Znany z entuzjastycznych melodii, a czasem dość wulgarnego poczucia humoru, Áttan jest siłą, z którą należy się liczyć w Islandii, szczególnie wśród młodszego pokolenia. Zespół połączył siły ze wspaniałą Sonją Valdin, utalentowaną 21-latką, aktorką i piosenkarką.

Transmisję na żywo oglądać będzie można na stronie głównej RÚV od godziny 20:45 (19:45 czasu islandzkiego), natomiast po dostęp archiwalny zapraszamy TUTAJ po transmisji.

[UPD] Do finału 3 marca przeszli  Aron Hannes GolddiggerÁttanHér með þér oraz  Dagur SigurðarsonÍ stormi.

Źródło: RÚV, Wiwibloggs, fot. RÚV