16 lutego odbędzie się drugi półfinał Söngvakeppnin — islandzkich preselekcji do 64. Konkursu Piosenki Eurowizji. Czeka nas pięć występów, z których tyko dwa awansują do finału. Kto i z jakim utworem startuje po grand prix?
W ten weekend w hali centrum kulturalnego Háskólabíó w Rejkiawiku odbędzie się drugi już i zarazem ostatni przed finałem półfinał islandzkich preselekcji do Eurowizji. Zgodnie z regulaminem wszystkie propozycje zaprezentowane zostaną w języku islandzkim. W razie awansu do finału wersja językowa może zostać zmieniona na angielską.
W drugim półfinale wystąpią:
- Elli Grill, Skaði, Glymur – Jeijó, keyrum alla leið
Elli Grill, Skaði i Glymur są debiutantami Söngvakeppnin. Elli jest najbardziej znany jako członek zespołu Shades of Reykjavík. W zeszłym roku wydał swój pierwszy solowy album. Skaði Þórðardóttir jest uosobieniem multiartystów. Zajmuje się głównie muzyką i sztukami wizualnymi, a w zeszłym roku wydała album i miała indywidualną wystawę swojej sztuki. Glymur to tajemnicza postać. Za nazwą znajduje się Sigga Soffía, wspaniała islandzka choreografka. Autor piosenki Barði Jóhannsson w 2008 roku był odpowiedziany za utwór, który zajął drugie miejsce w isandzkich preselekcjach. Poza tym jest zdecydowanie najbardziej znany jako założyciel i frontman zespołu Bang Gang.
- Friðrik Ómar – Hvað ef ég get ekki elskað?
Ten były uczestnik Eurowizji (Euroband, Islandia 2008) jest jednym z najbardziej aktywnych i popularnych na Islandii koncertujących piosenkarzy. Poza tym, że reprezentował Islandię w 2008 roku, rok później wystąpił też jako chórek Jóhanny w Moskwie. Brał także udział w Söngvakeppin już wcześniej, na przykład w 2007 roku, kiedy zajął drugie miejsce za Eirikurem Haukssonem z piosenką „Eldur”. Jego utwór w tym roku „Hvað ef ég get ekki elskað? / What If I Can not Have Love?” To miłosna ballada, zupełnie odmienna od „This Is My Life” Eurobandu. Friðrik jest zarówno kompozytorem, jak i autorem tekstów odpowiedzialnym za te balladę.
- Ívar Daníels – Þú bætir mig
Ívar Daníels jest jednym z debiutantów w tym roku, ale islandcy widzowie mogą pamiętać go jako połowę duetu Ívar og Magnus, który wziął udział w islandzkiej wersji „Mam Talent” w 2015 roku. Ívar uczył się śpiewu klasycznego w szkole śpiewu Söngskólanum w Rejkiawiku. Fani Eurowizji może zainteresować fakt, że utwór napisał Richard Micallef odpowiedzialny za piosenkę „Coming Home” zaprezentowaną przez zespół Firelight na Eurowizji 2014. Współautor – Stefan Thor Steindórsson – również nie jest obcy fanom Eurowizji, ponieważ stał na scenie z Ericiem Hauksson w Helsinkach w 2007.
- Tara Mobee – Betri án þín
Tara to kolejna debiutantka. Śpiewa, odkąd pamięta. Gra również, do pewnego stopnia, na różnych instrumentach takich jak harfa, gitara, fortepian, ukulele i digeridoo (instrument dęty australijskich Aborygenów). Wiele jej poprzednich piosenek zostało opisanych jako „inspirujące ścieżki dźwiękowe z filmów dla nastolatków”, a samą Tarę nazwano „niewinną, idealistyczną, słodką”. Zawsze chciała wziąć udział w Söngvakeppin, a po raz pierwszy takie pragnienie u niej pojawiło się w wieku 11 lat.
- Heiðrún Anna Björnsdóttir – Helgi
Heiðrún przeprowadziła się 21 at temu do Liverpoolu, aby studiować muzykę. Zamierzając zostać przez rok lub maksymalnie trzy lata, założyła kilka zespołów i po prostu została, żeby zobaczyć, dokąd to wszystko zmierza. W połowie lat 90. wydała album „Double Talk” ze swoim zespołem Cigarette. Jest teraz połową duetu Lulla. Poza tym, że jest piosenkarką, Heiðrún jest także autorką piosenek. Piosenka, którą wykonuje w Söngvakeppnin 2019, „Helgi / Sunday Boy”, jest napisana właśnie przez nią. Jest jedynym kompozytorem, natomiast teksty współtworzyła z Sævar Sigurgeirsson. Poproszona o opisanie swojej piosenki mówi, że jest to radosna melodia radiowa, a podmiotem piosenki jest mężczyzna, który cierpi na fobię zaangażowania.
W sobotę głosami jury i widzów do finału awansują dwa występy. Więcej informacji o transmisji już wkrótce w zapowiedzi tygodniowej.
Źródło: ESC Extra, RÚV, FÁSES
Fot. RÚV