Zobacz, kto wystąpi dziś wieczorem w islandzkich preselekcjach. Czy w dzisiejszej stawce jest zwycięzca?

Już dziś wieczorem startują islandzkie preselekcje do Konkursu Piosenki Eurowizji – Söngvakeppnin. Tradycyjnie show podzielono na dwa półfinały (10.02 oraz 17.02) i finał (03.03). W każdym półfinale konkuruje ze sobą sześć propozycji po islandzku, zaś do finału awansują trzy z nich. Dziś w Háskólabíó o awans do finału walczyć będą:

 1. Þórunn AntoníaÉg mun skína (ang. Shine)
  (autorzy: Agnar Friðbertsson, Þórunn Antonía)
  Þórunn Antonía ma 34 lata, urodzona w Reykyaviku. Jest znana z takich hitów jak So High czy Too Late. Była jurorem w islandzkim Mam Talent, pracowała w radio, a ostatnio objęła stanowisko menedżera w konkursach karaoke. Þórunn nie brała wcześniej udziału w Söngvakeppnin, chociaż często była proszona o udział. Do tej pory odmawiała uczestnictwa z powodu brak odpowiedniego utworu.
 2. Tómas Helgi Wehmeier, Sólborg GuðbrandsdóttirÉg og þú (ang. Think It Through)
  (autorzy: Rob Price, Sólborg Guðbrandsdóttir, Tómas Helgi Wehmeier, Davíð Guðbrandsson)
  Tómas i Sólborg uczestniczą w preselekcjach po raz pierwszy. Tómas niedawno wziął udział w The Voice Island, a jego trenerką była ubiegłoroczna reprezentantka Islandii, Svala Björgvinsdóttir. Sólborg jest piosenkarką i raperką, która również brała udział w The Voice Island, wydała kilka potężnych piosenek w ostatnim czasie, wsparła UNICEF goląc głowę.
 3. Ari ÓlafssonHeim (ang. Our Choice)
  (autorzy: Þórunn Erna Clausen)
  Ari Ólafsson ma 19 lat, urodził się w Reykjaviku, jest spokrewniony z Pálsem Óskarsem oraz Diddúar. Ari jest tenorem, który „objawił się” dostając rolę Olivera Twista w wieku 11 lat. Nie tylko śpiewał razem z Sissel Kyrkebø, ale miał zaszczyt zostać przyjętym do prestiżowej Royal Academy School of Music w Londynie na pełne stypendium. Uczył się także w Söngskólanum w Reykyaviku. W 2015 roku wystąpił w islandzkiej wersji The Voice, trafiając do drużyny Helgi Björnssona. Uczestniczył także w islandzkim Mam Talent.
 4. HeimilistónarKúst og fæjó
  (autorzy: Elva Ósk, Katla Margrét Þorgeirsdóttir, Ólafía Hrönn Jónsdóttir, Vigdís Gunnarsdóttir)
  Heimilistónar, islandzki żeński zespół, obchodzi w tym roku 21-lecie. Zespół pierwotnie powstał w 1997 roku z chwilowego projektu i ma na swoim koncie kilka coverów wydanych jako single oraz jeden album. Inspiracją dla ich stylu są amerykańskie panie domu lat ’50 XX. wieku. Zespół złożony jest z dobrze znanych lokalnych aktorek, których głównym celem jest zerwanie ze stereotypem kury domowej.
 5. Fókus hópurinnAldrei gefast upp (ang. Battleline)
  (autorzy: Rósa Björg Ómarsdóttir, Sigurjón Örn Böðvarsson, Jonas Gladnikoff, Þórunn Erna Clausen)
  Grupa Fókus hópurinn składa się z 5 osób. Są to: Rósu Björgu Ómarsdóttur, Eiríki Þór Hafdal, Hrafnhildi Ýr Víglundsdóttur, Karítas Hörpu Davíðsdóttur oraz Sigurjóni Erni Böðvarssyni. W grupie jest pielęgniarka, dentysta, project manager, producent filmowy i jeden ratownik. W branży muzycznej działali od wielu lat osobno, jednak w 2017 roku po udziale w islandzkiej edycji programu The Voice związali się jako grupa. Rok temu podczas Söngvakeppnin Sigurjóni i Rósu wspierali w chórku Arona Brinka, natomiast Eiríkur – Arona Hannesa.
 6. Guðmundur ÞórarinsonLitir (ang. Colours)
  (autorzy: Fannar Freyr Magnússon, Guðmundur Þórarinson)
  Jest młodszym bratem Ingólfura Þórarinssona, który uczestniczył w islandzkich preselekcjach już dwukrotnie (w 2009 i 2016 roku). Guðmundur jest zawodowym piłkarzem, aktualnie grającym na pozycji środkowego pomocnika w szwedzkim klubie IFK Norrköping.

Transmisję na żywo oglądać będzie można na stronie głównej RÚV od godziny 20:45 (19:45 czasu islandzkiego), natomiast po dostęp archiwalny zapraszamy TUTAJ po transmisji.

W 2017 roku Islandię w Kijowie reprezentowała Svala, która niestety nie zakwalifikowała się do stawki finałowej i nie zapewniła tym samym Islandii awansu po raz trzeci z rzędu. Czy jej następca przełamie złą passę Islandii?

[UPD] Do finału awansowali Fókus hópurinnAri Ólafsson oraz Heimilistónar.

Źródło: RÚV, Wiwibloggs, fot. RÚV

1 KOMENTARZ