Islandia

Po kilku tygodniach zmagań islandzkie preselekcje Söngvakeppnin dobiegają końca. W sobotę wieczorem dowiemy się, kto pojedzie do Rotterdamu reprezentować swój kraj w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji!Czy Islandia ma szanse na sukces podobny do ubiegłorocznego?

To już ostatni – finałowy – koncert w ramach tegorocznego Söngvakeppnin. W sobotę wieczorem dowiemy się, kto otrzyma bilet do Rotterdamu. O zwycięstwo zawalczy pięć piosenek. Cztery z nich awansowały w głosowaniu jury i widzów, a jednej przyznano dziką kartę.

Transmisję na żywo oglądać będzie można od godziny 20:45 (19:45 czasu islandzkiego) na programie RÚV1 oraz online pod tym linkiem.

Gośćmi koncertu finałowego będą KEiiNO oraz Hatari.

Tradycją RÚV jest zapraszanie międzynarodowego gościa specjalnego do występu podczas finału. W tym roku są to zwycięzcy głosowania telewidzów podczas Eurowizji 2019 – norweski zespół KEiiNO, który wykona swój hit Spirit in the Sky. Hatari również zaprezentuje swój utwór z 2019 roku Hatrið mun sigra. Od 2016 roku podczas finału występował też tajemniczy gość. Czy będzie tak również w tym roku?

Piosenki w półfinałach wykonywane są w języku islandzkim, ale finalistom przysługuje prawo wyboru wersji językowej, z którą chcą reprezentować kraj i wersję tę mogą zaprezentować na scenie dopiero podczas finału. W tym roku trzy propozycje zostaną wykonane po angielsku, a dwie po islandzku, chociaż pierwotnie jedna z propozycji islandzkich miała być zaprezentowana po angielsku. Wybór artystów i kolejność startowa prezentują się następująco:

1. Ísold & HelgaMeet me halfway

2. Daði & GagnamagniðThink About Things

3. NínaEcho

4. IvaOculis Videre

5. DimmaAlmyrkvi

Z sylwetkami uczestników można zapoznać się TUTAJ oraz TUTAJ.

Jak co roku głosowanie finałowe podzielone będzie na dwie rundy. Podczas pierwszej zsumowane zostaną głosy jury i publiczności (w stosunku 50:50), aby wyłonić ścisłą dwójkę walczącą w tzw. Złotym Finale, czyli rundzie drugiej, w której o tym, kto wygra, zadecydują wyłącznie telewidzowie.

Faworytem bukmacherów do zwycięstwa jest Daði & Gagnamagnið, na drugiej pozycji plasuje się Iva, natomiast na trzeciej pozycji jest zespół Dimma. Według internautów głosujących w ankiecie Wiwibloggs, największe szanse na wygraną mają kolejno Daði & Gagnamagnið, Iva oraz Dimma. Czy Islandia zagłosuje podobnie w sobotę wieczorem?

W 2019 roku w Tel Awiwie Islandię reprezentował kontrowersyjny zespół Hatari. Zespół nie tylko awansował do finału przerywając złą passę Islandii, ale również zajął świetne dziesiąte miejsce w finale Konkursu. Z powodu akcji politycznej zaprezentowanej przez zespół na wizji, islandzki nadawca został ukarany grzywną 5000 euro. Czy kolejny zwycięzca islandzkich preselekcji również przyniesie sukces Islandii na Eurowizji?

Źródło: RUV, Wiwibloggs, Visir.is