Telewizja RÚV rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń do Söngvakeppnin 2018. Czy w obliczu ostatnich niepowodzeń islandzkich reprezentantów na Eurowizji zaszły jakiekolwiek zmiany w tym formacie?

Islandzki nadawca ogłosił, że rozpoczyna przyjmowanie zgłoszeń do narodowych preselekcji. Propozycje można nadsyłać do 20 października 2017 roku.

Stawka selekcyjna w Islandii ma tendencję do bycia zdominowaną przez ballady i muzykę pop, dlatego też w tym roku RÚV zachęca, aby zgłaszać utwory reprezentujące jak najwięcej gatunków muzycznych. Nadawca zaprasza wszystkich artystów, którzy spełniają wymogi regulaminu, ale dotychczas nie podjęli się zgłoszenia.

Regulamin obowiązujący przy aplikowaniu jest taki sam jak w latach poprzednich – piosenka powinna spełniać kilka wymogów, aby zostać zakwalifikowaną do stawki ubiegającej się o udział w preselekcjach, między innymi:

  • musi być zgodna z regulaminem Eurowizji,
  • posiadać dwie wersje językowe: islandzką oraz angielską,
  • musi być napisana w 2/3 w przypadku muzyki oraz w 1/2 w przypadku tekstu przez islandzkich autorów i twórców (obywateli, jak również rezydentów),
  • jeden kompozytor może startować z maksymalnie dwoma piosenkami, autorzy tekstów nie mają limitu.

Zgłoszenia można wysyłać poprzez formularz.

Wraz z regulaminem i ostatecznym terminem nadsyłania kandydatur RÚV podał także daty przyszłorocznego show preselekcyjnego. Podobnie jak rok temu Söngvakeppnin rozłożone zostanie na 3 tygodnie w konfiguracji 2 półfinały + finał, odpowiednio:

  • 10.02.18 – Półfinał 1
  • 17.02.18 – Półfinał 2
  • 03.03.18 – Finał

Na każdy koncert selekcyjny będzie można zakupić bilet przez oficjalnego dystrybutora online. Sprzedaż biletów ma ruszyć wkrótce.

W Kijowie Islandię reprezentowała Svala z utworem Paper, jednak nie udało jej się awansować do finału. Czy kolejny reprezentant zapewni Islandii powrót do gry?

Źródło: RÚV, ESC Plus