Już po raz trzeci Izrael gościł artystów i fanów Eurowizji. Najdłuższe wydarzenie promocyjne pod hasłem Israel Calling to nie tylko obowiązkowy koncert i wywiady, ale także wycieczki i integracja konkurujących ze sobą artystów. Co wydarzyło się podczas imprezy ?
Projekt Israel Calling, którego inicjatorką jest Tali Eshkoli odniósł spory sukces, nie tylko jako impreza z wielkim rozmachem, ale także dzięki sponsorom, którzy zapewniają wiele atrakcji artystom, co przyciąga sporą liczbę delegacji z różnych krajów. W wydarzeniu wzięli udział reprezentanci z 25 państw, nie co mniej niż rok temu – 28 delegacji, a dwa lata temu 19 wykonawców. Michał Szpak (2016) i Kasia Moś (2017) czynnie uczestniczyli podczas promocji. Niestety w tym roku po raz pierwszy zabrakło reprezentantów z Polski, co było spowodowane wyjazdem do Portugalii w celu nagrania eurowizyjnej pocztówki.
Uczestnicy Israel Calling 2018:
- Armenia – Sevak Khanagyan
- Australia – Jessica Mauboy
- Austria – Cesár Sampson
- Azerbejdżan – Aisel
- Belgia – Sennek
- Białoruś – Alekseev
- Czarnogóra – Vanja Radovanović
- Czechy – Mikolas Josef
- Dania – Rasmussen
- Francja – Madame Monsieur
- Gruzja – IRIAO
- Hiszpania – Alfred i Amaia
- Irlandia – Ryan O’Shaughnessy
- Islandia – Ari Ólafsson
- Izrael – Netta Barzilai
- Litwa – Ieva Zasimauskaitė
- Łotwa – Laura Rizzotto
- Macedonia – Eye Cue
- Mołdawia – DoReDos
- Rumunia – The Humans
- San Marino – Jessika feat. Jenifer Brening
- Serbia -Sanja Illic i Bałkanika
- Słowenia – Lea Sirk
- Szwajcaria – Zibbz
- Wielka Brytania – SuRie
Program wydarzenia:
Pierwszego dnia, 8 kwietnia odbyła się ceremonia czerwonego dywanu nad przystanią Herzliya Marina. W powitalnej części wzięło udział 18 wykonawców.
Drugi dzień (9 Kwiecień) był poświęcony na zwiedzanie Jerozolimy, który zakończył się wspólną kolacją w jaskini Sedekiasza i uświetniony koncertem byłych reprezentantów Izraela. Wystąpili Shiri Maimon (2005), Orna Datz (1991), Hovi Star (2016) i Imri Ziv (2017).
Trzeciego dnia 10 kwietnia pogoda popsuła poranne plany. Akcja sadzenia pamiątkowych drzew została praktycznie odwołana. Tylko nielicznym uczestnikom udało się posadzić swoje drzewo w „eurowizyjnym lesie”. Następnie odbyła się konferencja prasowa. Każdy z gości otrzymał pamiątkowe powerbanki z logiem imprezy, kosmetyki z Morza Martwego oraz zabawki jako hołd dla piosenki Netty. Punktem kulminacyjnym był koncert na żywo, który odbył się wieczorem na placu Rabin w Tel Awiwie.
Przeniesienie koncertu na otwartą przestrzeń miał duży wpływ, gdyż pomieścił tysiące fanów i zyskał miano największej imprezy promocyjnej. Nie tylko usłyszeliśmy na żywo 25 tegorocznych piosenek eurowizyjnych, ale na scenie gościli także zwycięzcy z Eurowizji 1978 i 1998, czyli Izhar Cohen i Dana International. Zaproszona Adel Korshov, reprezentantka Izraela dziecięcej Eurowizji 2012 zaśpiewała piosenkę Refrain niedawno zmarłej pierwszej zwyciężczyni Eurowizji Lys Assii. Zachwyciła również produkcja koncertu, który był wypełniony ciekawymi pocztówkami artystów. Cały trwający ponad dwie godziny koncert jest do obejrzenia na oficjalnej stronie facebooka.
Ostatnia wystąpiła tegoroczna reprezentantka Izraela – Netta. Na ten moment czekali wszyscy. Nie tylko dlatego, że jest faworytką do wygranej Eurowizji, ale także był to jej pierwszy występ na żywo z piosenką Toy.
Źródło: esckaz.com, facebook.com Zdjęcie główne: eurovision.tv