Już po raz trzeci Izrael gościł artystów i fanów Eurowizji. Najdłuższe wydarzenie promocyjne pod hasłem Israel Calling to nie tylko obowiązkowy koncert i wywiady, ale także wycieczki i integracja konkurujących ze sobą artystów. Co wydarzyło się  podczas imprezy ?

Projekt Israel Calling, którego inicjatorką jest Tali Eshkoli odniósł spory sukces, nie tylko jako impreza z wielkim rozmachem, ale także dzięki sponsorom, którzy zapewniają wiele atrakcji artystom, co przyciąga sporą liczbę delegacji z różnych krajów. W wydarzeniu  wzięli udział reprezentanci z 25 państw, nie co mniej niż rok temu – 28 delegacji, a dwa lata temu 19 wykonawców. Michał Szpak (2016) i Kasia Moś (2017) czynnie uczestniczyli podczas promocji. Niestety w tym roku  po raz pierwszy zabrakło reprezentantów z Polski, co było spowodowane wyjazdem do Portugalii w celu nagrania eurowizyjnej pocztówki.

Uczestnicy Israel Calling 2018:

 1. Armenia – Sevak Khanagyan
 2. Australia – Jessica Mauboy
 3. Austria – Cesár Sampson
 4. Azerbejdżan – Aisel
 5. Belgia – Sennek
 6. Białoruś – Alekseev
 7. Czarnogóra – Vanja Radovanović
 8. Czechy – Mikolas Josef
 9. Dania – Rasmussen
 10. Francja – Madame Monsieur
 11. Gruzja – IRIAO
 12. Hiszpania – Alfred i Amaia
 13. Irlandia – Ryan O’Shaughnessy
 14. Islandia – Ari Ólafsson
 15. Izrael – Netta Barzilai
 16. Litwa – Ieva Zasimauskaitė
 17. Łotwa – Laura Rizzotto
 18. Macedonia – Eye Cue
 19. Mołdawia – DoReDos
 20. Rumunia – The Humans
 21. San Marino – Jessika feat. Jenifer Brening
 22. Serbia -Sanja Illic i Bałkanika
 23. Słowenia – Lea Sirk
 24. Szwajcaria – Zibbz
 25. Wielka Brytania – SuRie
fot. Israel Calling – Czerwony dywan (facebook.com)

Program wydarzenia:

Pierwszego dnia, 8 kwietnia odbyła się ceremonia czerwonego dywanu nad przystanią Herzliya Marina. W powitalnej części wzięło udział 18 wykonawców.

Drugi dzień (9 Kwiecień) był poświęcony na zwiedzanie Jerozolimy, który zakończył się wspólną kolacją w jaskini Sedekiasza i uświetniony koncertem byłych reprezentantów Izraela. Wystąpili Shiri Maimon (2005), Orna Datz (1991), Hovi Star (2016) i Imri Ziv (2017).

Trzeciego dnia 10 kwietnia pogoda popsuła poranne plany. Akcja sadzenia pamiątkowych drzew została praktycznie odwołana. Tylko nielicznym uczestnikom udało się posadzić swoje drzewo w „eurowizyjnym lesie”. Następnie odbyła się konferencja prasowa. Każdy z gości otrzymał pamiątkowe powerbanki z logiem imprezy, kosmetyki z Morza Martwego oraz zabawki jako hołd dla piosenki Netty. Punktem kulminacyjnym był koncert na żywo, który odbył się wieczorem na placu Rabin w Tel Awiwie.

Przeniesienie koncertu na otwartą przestrzeń miał duży wpływ, gdyż pomieścił tysiące fanów i zyskał miano największej imprezy promocyjnej. Nie tylko usłyszeliśmy na żywo 25 tegorocznych piosenek eurowizyjnych, ale na scenie gościli także zwycięzcy z Eurowizji 1978 i 1998, czyli Izhar Cohen i Dana International. Zaproszona Adel Korshov, reprezentantka Izraela dziecięcej Eurowizji 2012 zaśpiewała piosenkę Refrain niedawno zmarłej pierwszej zwyciężczyni Eurowizji Lys Assii. Zachwyciła również produkcja koncertu, który był wypełniony ciekawymi pocztówkami artystów. Cały trwający ponad dwie godziny koncert jest do obejrzenia na oficjalnej stronie facebooka.

Ostatnia wystąpiła tegoroczna reprezentantka Izraela – Netta. Na ten moment czekali wszyscy. Nie tylko dlatego, że jest faworytką do wygranej Eurowizji, ale także był to jej pierwszy występ na żywo z piosenką Toy.

Źródło: esckaz.com, facebook.com Zdjęcie główne: eurovision.tv