Poznaliśmy właśnie reprezentanta Izraela w Konkursie Piosenki Eurowizji 2020. Eden Alene będzie 43. reprezentantką Izraela w historii Konkursu Piosenki Eurowizji. Piosenkę, z którą pojedzie do Rotterdamu, poznamy 3 marca.
Izrael a Eurowizja 2020: przebieg finału HaKokhav HaBa
W finale selekcji HaKokhav HaBa wzięło udział 4 wykonawców. Przedkonkursowymi faworytami byli Eden Alene i Or Amrami-Brockmann. O tym kto wygra zdecydowali widzowie i jurorzy w składzie: Asaf Amdursky, Static & Ben-El Tavori, Shiri Maimon (reprezentantka Izraela podczas Eurowizji 2005), Keren Peles i Itay Levi.
Izrael a Eurowizja 2020: głosowanie finałowe
Podobnie jak w półfinałach, finał składał się z dwóch etapów. W pierwszym były dobrze znane duele: Or Amrami-Brockman pokonał Eden Alene, a Ella-Lee Lahav pokonała Gayę Shaki. „Lucky looserem” została Eden. W drugim etapie Eden uzyskała 68 punktów od jurorów w studio (12 punktów od Shiri, Statica, Ben-Ela i Itaya), a Ella-Lee i Or po 56 punktów (Ella-Lee dostała 12 punktów od Asafa, a Or od Keren). Kolejne było profesjonalne jury, w skład którego wchodzili m.in. Netta Barzilai (zwyciężczyni Eurowizji 2018), Kobi Oshrat (twórca Hallelujah, zwycięzcy z 1979 r.) czy Svicka Pick (twórca Divy, która wygrała w 1998 r.). Eden i Or dostali po 42 punkty, zaś Elli-Lee przyznano 36 punktów. Po głosowaniu jurorów Eden miała 110 punktów, Or 98, a Ella-Lee 92.
W głosowaniu publiczności Or uzyskał 60 punktów (łącznie 158), a Ella-Lee 90 (łącznie 182). Zwyciężczyni – Eden Alene – zdobyła aż 150 punktów od widzów, deklasując konkurencję z łączym wynikiem 260 punktów.
Kraj a Eurowizja 2020: kim jest zwycięzca?
Eden Alene ma 19 lat. Jej rodzice pochodzą z Etiopii – Felaszowie stanowią obecnie około 2% izraelskiego społeczeństwa. W każdym odcinku HaBy była silnie podkreślona jej relacja z mamą – jej rodzice rozwiedli się, gdy Eden miała 2 lata i od tego czasu nie utrzymuje z ojcem kontaktu. W 2018 roku zwyciężyła w trzeciej edycji izraelskiego X Factora, w którym jedną z jurorek była Shiri Maimon, a cały program prowadziła Bar Refaeli (jedna z prowadzących Eurowizję 2019). Eden tuż przed Konkursem w Tel Awiwie nagrała swoją wersję zwycięskiej piosenki z 1976 roku. W HaBie wygrała wszystkie duele poza jednym – gdy tuż przed ćwierćfinałem zdecydowała się zaśpiewać Fuego Eleni Foureiry. Jurorzy zdecydowali jednak, że awansuje do kolejnego etapu. Podczas swoich występów otrzymywała średnio poparcie 84%. Chciałaby wystąpić w duecie z Beyonce.
Izrael a Eurowizja 2020: historia
Izrael zadebiutował w 1973 roku. Piosenka Ey Sham w wykonaniu Ilanit zajęła wówczas 4. miejsce. Pierwsze zwycięstwo odnotowali w 1978 r., gdy Izhar Cohen zaśpiewał A-ba-ni-bi. Wygrali jeszcze trzykrotnie: w 1979 r. (Gali Atari i Milk & Honey z Hallelujah), 1998 r. (Dana International z Divą) oraz 2018 r. (Netta Barzilai z Toy). Na 42 starty w konkursie, Izrael w czołowej dziesiątce znalazł się aż 20 razy. Mogą poszczycić się również dwoma drugimi miejscami i jednym trzecim. Kraj poza finałem znalazł się sześciokrotnie. Ostatni taki przypadek miał miejsce w 2014 r. Rok później wprowadzono format HaKokhav HaBa jako eurowizyjne selekcje – można zatem śmiało stwierdzić, że ten format w przypadku Izraela się zdecydowanie sprawdził. W zeszłym roku Izrael reprezentował Kobi Marimi z utworem Home, który zajął w finale 23 miejsce z dorobkiem 35 punktów.
Eurowizja 2020: co wiemy?
65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy poprawa Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.
Źródła: eurovision.tv, kan.org.il, mako.co.il, ynet.co.il, youtube.com