Izrael: znamy stawkę HaKokhav HaBa! Kto pojedzie na Eurowizję?

Izrael

Jurorzy i prowadzący program HaKokhav Haba, fot. mako.co.il

Izraelska Korporacja Nadawcza (KAN) wraz z prywatną stacją Keshet przedstawili uczestników, którzy wezmą udział w finałowych odcinkach programu HaKokhav HaBa. Czy Izrael może ponownie wygrać? Sprawdź kto powalczy o bilet do Rotterdamu.

Izrael a Eurowizja 2020: selekcje w formie talent show

Już po raz szósty reprezentant Izraela na Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie wybrany poprzez format HaKokhav HaBa (Wschodząca Gwiazda), który miał również 17 innych odpowiedników na całym świecie (w tym wariant amerykański, indonezyjski czy panarabski). Pierwszy odcinek obecnej izraelskiej edycji został wyemitowany 20 listopada ubiegłego roku. W jego jury znajdują się Asaf AmdurskyKeren PelesShiri Maimon (reprezentantka Izraela podczas Eurowizji w 2005 roku), duet Static & Ben El Tavori oraz Itay Levi, który zastąpił w tym składzie Harela Skaata (reprezentującego Izrael podczas Eurowizji w 2010 r.). Program prowadzą Rotem Sela oraz Assi Azar (jeden z prowadzących Eurowizję w 2019 r.). W przesłuchaniach do finałowych odcinków wzięły udział m.in. córka Aviego Toledano (reprezentanta Izraela na Eurowizji w 1982 r.) Lihi, czy ubiegłoroczna finalistka programu – Shefita. Pierwsza z pań została wyeliminowana w kolejnych przesłuchaniach uczestników, druga zaś sama zrezygnowała z udziału.

https://eurowizja.org/eurowizja-a-polityka-czesc-vi-ukryty-symbolizm-izraelskich-propozycji/

Izrael a Eurowizja 2020: stawka HaKokhav HaBa

W finałowych odcinkach udział wezmą:

Izrael a Eurowizja 2020: kim są wykonawcy HaBy?

Wśród finalistów znajdziemy kilka znanych nazwisk. Nicki Goldstein, oprócz bycia aktorem i stand-uperem, dwukrotnie brał udział w poprzednich izraelskich preselekcjach – Kdam. W 2011 roku z utworem Amri itach zajął 5. miejsce, natomiast dwa lata później  utwór We Are One uplasował się na ostatnim, 10. miejscu w finale. Jeśli ktoś interesuje się twórcami eurowizyjnych piosenek to być może zna Ohada Shargaia. Jest on bowiem współtwórcą (wraz z Inbar Wizman) zeszłorocznej propozycji izraelskiej Home, którą w Tel Awiwie zaśpiewał Kobi Marimi. Na tej samej scenie zaśpiewał Loai Ali. Nie miało to jednak miejsca w konkursowej części finału – wspomagał on wokalnie Idana Raichela podczas intervalu.

Kto może namieszać w tegorocznej Gwieździe? Być może grupa Avihu Pinhasov Rhythm Club, łącząca muzykę orientalną, grecką czy rockową z muzyką klubową lat 60. XX wieku. Również zespół HaTavlinim, który w tym roku będzie świętować 18 lat istnienia, można zaliczyć do grona rozpoznawalnych. Ich nazwa (Przyprawy) idealnie oddaje ich muzykę: połączenie rocka z muzyką elektroniczną i dodatkiem brzmień orientalnych. Nie bez szans jest również Eden Alene – zwyciężczyni trzeciej edycji izraelskiego X Factora. Nie bez znaczenia jest w Izraelu jej pochodzenie: Eden urodziła się bowiem w rodzinie Żydów etiopskich (Felaszów), którzy są obecnie uznawani (obok izraelskich Arabów) za jednych z najbardziej dyskryminowanych członków społeczeństwa Izraela.

Na kogo warto jeszcze zwrócić uwagę? Zdecydowanie na pięciu uczestników, którzy w castingach zdobyli poparcie wyższe niż 90%, a podczas kolejnych odcinków wsparcie każdego członka jury. Mowa tu o wrażliwym weteranie wojennym Ravivie Kanerze, młodym, acz doświadczonym przez życie Dorelu Saadonie oraz trójce szesnastolatków: przymilającej się jurorom (i prowadzącym) Lali Koleshkin, otwierającej sezon Elli-Lee Lahav oraz urodzonego w Ukrainie Ora Amrami-Brockmana (którego nazwiska są zbitką nazwisk jego adopcyjnych ojców – jednego będącego Aszkenazyjczykiem, drugiego zaś Mizrachijczykiem).

Izrael a Eurowizja 2020: co wiemy?

W najbliższych odcinkach HaKokhav HaBa zobaczymy eliminacje w formie dueli. Spośród dwóch uczestników do kolejnego odcinka przejdzie ten, którego występ zdobędzie większe poparcie. Pierwszy z finałowych odcinków zostanie wyemitowany już w sobotę 4 stycznia o godzinie 20:15 polskiego czasu. Kolejne odcinki są zapowiedziane na 5, 9, 11 i 12 stycznia. Duele zostaną wyemitowane najpewniej w pierwszych trzech styczniowych odcinkach, następnie w kolejnych będzie odpadać artysta z najniższym wynikiem. Jak pokazuje jednak historia, możliwe że taka osoba i tak wróci do stawki przy użyciu odcinka specjalnego – tak jak Kobi Marimi w zeszłym roku. Pytanie tylko co zrobi Shefita – wielu spodziewa się jej powrotu w kolejnych odcinkach, a jej planów nikt nie jest w stanie odgadnąć.

Wielki finał widowiska odbędzie się najpewniej w połowie lutego. Inaczej niż rok temu, tym razem publiczność będzie miała wpływ również na wybór piosenki, gdyż po wielkim finale zobaczymy odcinek dodatkowy. Poznamy w nim piosenki, z których jedną usłyszymy w maju w Rotterdamie. HaKokhav HaBa można oglądać na żywo TUTAJ, a poszczególne występy TUTAJ.

Izrael a Eurowizja 2020: historia

Izrael zadebiutował w 1973 roku. Piosenka Ey Sham w wykonaniu Ilanit zajęła wówczas 4. miejsce. Pierwsze zwycięstwo odnotowali w 1978 r., gdy Izhar Cohen zaśpiewał A-ba-ni-bi. Wygrali jeszcze trzykrotnie: w 1979 r. (Gali Atari i Milk & Honey z Hallelujah), 1998 r. (Dana International z Divą) oraz 2018 r. (Netta Barzilai z Toy). Na 42 starty w konkursie, Izrael w czołowej dziesiątce znalazł się aż 20 razy. Mogą poszczycić się również dwoma drugimi miejscami i jednym trzecim. Kraj poza finałem znalazł się sześciokrotnie. Ostatni taki przypadek miał miejsce w 2014 r. Rok później wprowadzono format HaKokhav HaBa jako eurowizyjne selekcje – można zatem śmiało stwierdzić, że ten format w przypadku Izraela się zdecydowanie sprawdził. Warto jednak zaznaczyć, że w przyszłym roku wybór reprezentanta może się nie odbyć poprzez popularną HaBę – KAN chce objąć bowiem władzę nad wyborem reprezentanta, a Wschodząca Gwiazda produkowana jest przez prywatnego nadawcę.

Źródła: eurovision.tv, kan.org.il, mako.co.il, ynet.co.il, youtube.com
Fot.: mako.co.il

Exit mobile version