Dzisiaj rozpoczyna się talent show The Rising Star (HaKokhav HaBa), który przyniósł pierwsze od dwudziestu lat zwycięstwo dla Izraela. Piąta edycja zaczyna się w sobotę.

Przesłuchania do programu zaczęły się już w czerwcu. Według informacji prasowych w tym roku pojawiło się więcej znajomych nazwisk. Obok uczestników innych formatów telewizyjnych, takich jak Elkana Marziano czy Tamar Amar, pojawiły się bardziej znane nazwiska jak Eti Bitton, Maya Buskila, Rotem Shefy i Roey Sandler. Maya Buskila przez wiele lat była wskazywana jako eurowizyjny priorytet wśród izraelskich fanów. Wokalistka była najbliżej reprezentowania Izraela w 2012 roku, kiedy zajęła drugie miejsce w wyborze wewnętrznym. Buskila ma na koncie cztery albumy i wiele epizodów filmowych. Natomiast Rotem Shefy planuje pojawić się jako swoje alter-ego – arabska diwa Shefita. Mówi się również o negocjacjach porowadzonych z Idanem Yanivem.

W piątej edycji programu doszło do pewnych zmian. Nową jurorką została Shiri Maimon, która reprezentowała Izrael w 2005 roku z utworem HaSheket SheNish’ar. Maimon dołączy do grona składającego się z Harela Skaata (ESC 2010), duetu Static i Ben El Tavori, Asafa Amdurskiego oraz Keren Peles.

W nadchodzącym programie wprowadzono również ostatni bilet do finału (khortis acharon ligmor), który daje uczestnikom, którzy nie awansowali do finału drugą szansę sprawdzenia się. Oprócz wyboru zwycięzcy, The Next Star przewiduje dodatkowe trzy odcinki podczas których zostanie wskazana piosenka, która będzie reprezentować Izrael w Tel Awiwie.

Pierwszy odcinek The Rising Star będzie emitowany dzisiaj o 20:15. Emisję można śledzić TUTAJ (po wejściu w link należy kliknąć „12”). Wszystkie występy obejrzeć będzie można później pod tym linkiem.

https://www.facebook.com/TheNextStar.Keshet/videos/2186264318301953/

 

The Rising Star to jedyny program typu talent show, który ma stabilną widownie w Izraelu. Jak wskazuje Tom Modan, badacz izraelskiego rynku medialnego, program jest rozpoznawaną instytucją na skalę narodową. Modan tłumaczy to wprowadzeniem nowych rozwiązań technologicznych, interaktywnością i transparentnością procesu selekcji. Efektem tego jest zmiana podejścia do Eurowizji w Izraelu. Format przyniósł nie tylko zwycięstwo ale miejsce w pierwszej dziesiątce i kolejne awanse do finałów. Podkreśla się, że sukces formatu zainspirował maltańską telewizję do wykorzystania X Factora jako metody selekcyjnej. Yizhar Cohen – pierwszy izraelski zwycięzca zaznacza jednak, że dużym minusem takiego formatu jest fakt, że znani i profesjonalni muzycy nie są zainteresowani udziałem.

 

Źródło: ESCKAZ