Irlandia w wielkim stylu debiutuje na Eurowizji dla Dzieci. Właśnie zakończyły się rozbudowane półfinały preselekcji narodowych. Znamy czterech finalistów! Kto wygra w niedzielę?

Telewizja TG4, nadająca w języku irlandzkim, zdecydowała się na debiut podczas tegorocznej Eurowizji dla Dzieci i bardzo sumiennie przykłada się do wyboru swojego pierwszego reprezentanta. Zdecydowano o organizacji rozbudowanych preselekcji z czterema półfinałami. W każdej grupie wystartowało ośmiu kandydatów, a dwóch najlepszych trafiało do duelu, gdzie zwycięzcę typowało jury w składzie Stiofan Ó Fearail, Brian Kennedy (Eurowizja 2006) oraz Niamh Kavanagh (dwukrotna reprezentantka Irlandii na ESC – zwyciężczyni z 1993 roku). Po czterech tygodniach rywalizacji poznaliśmy już wszystkich czterech finalistów – zachęcamy do zapoznania się z ich piosenkami i typowania, kto wygra 8 listopada podczas wielkiego finału.

Pierwszym finalistą został 13-letni David Kennedy, który wraz z Emmą O’Reilly stworzył utwór „Fuar”, co oznacza „Chłód”. Podczas duelu David pokonał Lisę-Rose McMahon, otrzymując wsparcie od Stiofana i Briana.

https://www.youtube.com/watch?v=W_M_Bfm87_Q

David zmierzy się w finale z trzema solistkami. Pierwszą z nich jest 13-letnia Aimee Banks, która finał wywalczyła 18 października, pokonując Kelly Irwin. Co ciekawe, wokalistka zdobyła wsparcie od Stiofana i Briana, ale Niamh wstrzymała się od głosu. Utwór Aimee to „Realta na mara” czyli „Gwiazda morza”, a wokalistka stworzyła ten utwór wraz z Niallem Mooney, Brendanem McCarthy’m i Jonasem Gladnikoff, który dwukrotnie reprezentował Irlandię jako kompozytor piosenek „Et Cetera” (ESC 2009) i „It’s for you” (ESC 2010).

https://www.youtube.com/watch?v=dwsLBrgMI-M

Trzecią finalistką jest 15-letnia Muireann Vaughan z utworem „Miongháire”, co oznacza „Usmiechać się”. W walce o finał wokalistka zdobyła poparcie Stiofana i Niamh, tym samym pokonała Aisli Moran. Muireann sama stworzyła muzykę i tekst do swojego utworu.

https://www.youtube.com/watch?v=O4PuUDe5FQs

Wczoraj do finału dostała się 13-letnia Zena Donnelly, najbardziej znana spośród całej czwórki. Wokalistka występowała już m.in. podczas „World Peace Party 2013” w Dublinie, podczas koncertu „Voice in a Million” na Wembley, wykonała utwór „We can shine”, który trafił na ścieżkę dźwiękową filmu „A Christmas Star” czy występowała w telewizyjnej reklamie jogurtu. W walce o Eurowizję pokonała Sophie Hallihan, otrzymując głos od Stiofana i Briana. Jej utwór to „I d’Aonair” co oznacza „Samemu”. Zena jest autorką muzyki i tekstu.

https://www.youtube.com/watch?v=phgmuTBiTcg

Podczas półfinałów usłyszeliśmy skrócone wersje utworów (2 minuty), natomiast podczas finału wykonane zostaną oficjalne wersje. O tym, który utwór wybrzmi też na Eurowizji w Sofii zadecydują jurorzy i widzowie. Irlandia to ostatni kraj, który nie wskazał jeszcze utworu na konkurs, którego finał już 21 listopada!

Źródło: TG4, fot. TG4.ie