Telewizja Polska po początkowym zamieszaniu w związku z przesunięciem terminu preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji, opublikowała we wtorek 11 lutego listę uczestników Krajowych Eliminacji 2017. W gronie dziesięciu szczęśliwców wytypowanych przez specjalną komisję znalazła się również Agata Nizińska – wokalistka, aktorka i prezenterka telewizyjna.

Artystka jest rodowitą Warszawianką i absolwentką Wyższej Szkoły Teatralnej im. Giedroycia. To kobieta o niezwykłej urodzie i wielu talentach, która może pochwalić się zaangażowaniem w wiele przedsięwzięć ze świata kultury. Występowała w spektaklach i projektach teatralnych realizowanych m. in przez Jana Machulskiego, Edwarda Linde Lubaszenko czy Grzegorza Chrapkiewicza. Ponadto ma na swoim koncie współpracę z Kabaretem Moralnego Niepokoju oraz innymi topowymi kabaretami na polskiej scenie estradowej. Również muzyka jest bliska jej sercu. Należała do współautorów projektu muzycznego „ Madame Pik” z repertuarem muzyki soul, jazz i blues, a także występowała u boku wybitnych polskich kompozytorów m. in Janusza Stokłosy, Janusza Tylmana i Czesława Majewskiego. Artystka może również pochwalić się współpracą z takimi wokalistami jak Małgorzata Ostrowska, Sebastian Karpiel Bułecka oraz Sławek Uniatowski. Agata Nizińska współtworzy koncept muzyczny „In sound we trust” – wywodzący się z cyklu paryskich eventów sceny elektronicznej, wprowadzający na rynek najnowsze trendy audiowizualne.

Widzowie programu „ Pytanie na Śniadanie” w TVP 2 mieli okazję poznać artystkę dzięki jej autorskiemu cyklowi kulturalnemu „Okiem Agaty”, w którym pokazywała najbardziej spektakularne wydarzenia muzyczne, teatralne i filmowe. Również użytkownicy portalu Wirtualna Polska mogli posłuchać cyklu jej rozmów ze świata kultury w programie „#dziejesięnażywo”.

W trakcie sobotnich eliminacji do konkursu Eurowizji Agata Nizińska wykona swoją premierową propozycję „Reason”. O czym opowiada utwór, w jakich okolicznościach powstawał i czy był przygotowywany z myślą o udziale w Eurowizji? Na te i inne pytania uzyskaliśmy odpowiedź od samej artystki, która udzieliła wywiadu specjalnie dla portalu eurowizja.org!

Jest Pani aktorką teatralną i telewizyjną, wokalistką oraz autorką programów o tematyce kulturalnej. Teraz postanowiła Pani spróbować swoich sił w polskich selekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji. Co skłoniło Panią do decyzji, aby wysłać swoje zgłoszenie do Telewizji Polskiej?

 

Nabór do polskich preselekcji zbiegł się w czasie z okresem kiedy zaczęłam pracę nad swoim pierwszym solowym albumem. Nagraliśmy „Resaon” i pomyśleliśmy, że może warto by było zaprezentować utwór szerszej publiczności i specjalistom z branży muzycznej. Eurowizja wydała nam się ku temu wspaniałą okazją. Postanowiliśmy spróbować swoich sił. I chociaż to była bardzo spontaniczna decyzja, to jak się okazało słuszna (śmiech).

Z czym kojarzy się Pani Eurowizja oraz czy zdarzało się Pani oglądać ten konkurs w przeszłości?

 

Nie miałam okazji, co roku śledzić dotychczasowych konkursów. Oczywiście znam dotychczasowe osiągnięcia polskich artystów, ale chyba nie potrafiłabym wymienić pełnej listy zwycięzców z ostatnich lat. Eurowizję postrzegam, jako wielkie święto muzyki, nie tylko w Europie ale chyba na całym świecie. To jest w tym konkursie wspaniałe, że łączy tak wiele krajów i wzbudza niesamowite emocje wśród publiczności jak i artystów.

Czy znana jest Pani historia udziałów Polski w Eurowizji i jeżeli tak, potrafi Pani wskazać swój ulubiony utwór, jaki reprezentował nasz kraj?

 

Oczywiście od lat jestem nieustającą fanką Edyty Górniak. To oczywiste 😉 jeśli chodzi o Eurowizję jest w Polsce niekwestionowaną legendą. Ale miłym zaskoczeniem był dla mnie także zeszłoroczny udział Michała Szpaka – uwielbiam go jako artystę za całokształt, wspaniały głos i wielkie otwarte dla publiczności serce.

Autorami utworu „Reason” są wokalista i kompozytor Marcin Kindla a także Jud Friedman oraz Allan Rich. W jaki sposób doszło do waszej współpracy i czy od samego początku przygotowywaliście utwór z myślą o preselekcjach do Eurowizji?

 

Jak już wspomniałam decyzja o udziale w Eurowizji wyszła spontanicznie. Moja przygoda z utworem zaczęła się od spotkania z Marcinem Kindlą, który jest producentem muzycznym albumu nad którym pracuję. Rozmawialiśmy o tym jak miałby brzmieć mój album i powstające piosenki, jaka muzyka jest w moim sercu. Marcin jest bardzo wrażliwym muzykiem, świetnie potrafi odczytać intencje artysty. Współpraca z Judem Friedmanem oraz Allanen Richem to jego zasługa, za co jestem mu oczywiście niezmiernie wdzięczna.

Proszę powiedzieć, o czym opowiada Pani konkursowa propozycja i jaki przekaz ze sobą niesie?

 

Piosenka opowiada historię kobiety, która nie chce być przysłowiową „tą trzecią”. Mimo iż kocha swojego mężczyznę całym sercem, znalazła w sobie siłę, żeby od niego odejść kiedy okazało się, że w jego życiu nie jest tą jedyną. Piosenka jest o sile kobiety i prawdzie. To ważne wartości, którymi warto się kierować w życiu.

Znane są już wszystkie utwory zakwalifikowane do finału Krajowych Eliminacji do Eurowizji 2017, który już w najbliższą sobotę odbędzie się na antenie programu pierwszego Telewizji Polskiej. Czy miała Pani okazję zapoznać się z utworami konkurencji i jak ocenia Pani swoje szanse na wygraną?

 

Nie mnie to oceniać (śmiech), niech publiczność i jury zadecydują. Niektórych artystów biorących udział w preselekcjach znam osobiście, bardzo lubię i też kibicuję im z całego serca. Mam nadzieję, że wspólnie stworzymy wspaniały koncert, który publiczność przyjmie z entuzjazmem. No i oczywiście niech wygra najlepszy!

Kompozycja „Reason” należy do Pani własnego repertuaru, jednak ma Pani w swoim dorobku także covery takich artystów jak The Beatles czy Arleta Franklin. Jakie są Pani inspiracje muzyczne i kto należy do Pani ulubionych wykonawców?

 

Mój gust muzyczny kształtował się właśnie przy takich artystach jak: Arleta Franklin czy Boby Brown. W domu zawsze słuchaliśmy ich utworów. Uwielbiam tych artystów, akompaniament żywych instrumentów. To jest muzyka, która gra w moim sercu. Mam nadzieję, że na mojej płycie te inspiracje będą mocno zaakcentowane.

Pani CV jest również bogate w osiągnięcia muzyczne i wiemy, że obecnie pracuje Pani nad debiutancką płytą. Kiedy możemy spodziewać się premiery?

 

Jeszcze w tym roku, mam nadzieję.

Pani Agato, czego możemy Pani życzyć przed zbliżającymi się preselekcjami do Konkursu Piosenki Eurowizji i co pragnęłaby Pani powiedzieć naszym czytelnikom, aby zachęcić ich do oddania na Panią głosu?

 

Kochani bawcie się dobrze podczas sobotniego programu i zagłosujcie na utwór, który najbardziej porusza wasze serce. Jeśli będzie to moja kompozycja będzie mi niezmiernie miło. Dobrej zabawy!

Portale internetowe o tematyce eurowizyjnej oraz fani z zagranicy publikują już własne notowania utworów biorących udział w polskich selekcjach do Eurowizji. Wszystkie kompozycje zostają poddane szczegółowym ocenom i chociaż gusta oraz preferencje muzyczne to oczywiście kwestia wysoce indywidualna, utwór „Reason” spotyka się z pozytywnym odbiorem w Europie. Redaktorzy popularnego portalu Wiwibloggs docenili propozycje Agaty, zwracając szczególną uwagę na mocny głos artystki, przypominający swą barwą wokal samej Celine Dion (ESC 1988)!

O tym, kto wyjedzie w maju do Kijowa, aby reprezentować nasz kraj podczas Eurowizji zadecydują widzowie oraz panel jurorski w stosunku 50/50. Los artystów jest w ich rękach. Nam nie pozostaje nic innego jak życzyć Agacie Nizińskiej wszystkiego najlepszego i trzymać kciuki za jak najlepszy rezultat w sobotę!

źródło: Agata Nizińska
zdjęcie: Monskoo
Poprzedni artykułKasia Moś faworytką OGAE Polska!
Następny artykułCarmell: „Eurowizja to absolutnie piękna i szczytna idea”
Karol Bołotin
W Stowarzyszeniu OGAE Polska od 2008 roku. Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji obejrzałem w telewizji w 2003 roku, kiedy miastem gospodarzem była Ryga. Każdy członek rodziny miał wówczas swój ulubiony kraj na jaki głosował. Tradycyjnie tylko mojej mamie udało się wytypować zwycięzcę. Sertab była jej faworytką od samego początku. Natomiast wśród wszystkich artystów którzy sięgnęli po eurowizyjne trofeum, do grona moich osobistych ulubieńców zaliczam Conchitę, Carolę oraz Dane International. Jeżeli chodzi o państwa które lubię najbardziej, to zdecydowanie muszę wymienić Szwecję (co raczej nie powinno dziwić), jak również Hiszpanię, Francję i Holandię. Tą ostatnią opiekuję się również w swojej pracy dla eurowizja.org. Królestwo Niderlandów jest zdecydowanie najbliższe mojemu sercu ponieważ to tutaj mieszkam i pracuję na co dzień.