Kilka minut przed 22:00 zakończył się finał brytyjskich eliminacji eurowizyjnych Eurovision: You Decide. Reprezentantami Wielkiej Brytanii w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji zostali Joe i Jake ze swoją propozycją You’re Not Alone

O tym, że to właśnie Joe Woolford i Jake Shakeshaft będą bronili brytyjskich barw w finale tegorocznego widowiska, zdecydowali telewidzowie za pośrednictwem głosowania telefonicznego i internetowego. I to dzięki ich głosom w Sztokholmie wybrzmi numer You’re Not Alone, którego autorami są: Schwartz, Justin J. Benson i S. Kanes.

Podczas koncertu swoje opinie wyrazili także jurorzy, którymi zostali: trenerka wokalna i prezenterka telewizyjna Carrie Grant, scenograf, aktor i tancerz Jay Revell oraz Katrina Leskanich, wokalistka grupy Katrina & The Waves, która wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji w 1997 roku. Jak panel ocenił zwycięski występ duetu? Carrie Grant przewidywała, że na dwóch przystojnych dwudziestolatków z pewnością zagłosuje duża liczba nastolatków. Jay Revell stwierdził, że Joe i Jake przeżywają teraz „czas swojego życia”, zaś Katrina przyznała, że chwytliwe „oh, oh, oh” w tekście piosenki wpada w ucho i nie da o sobie zapomnieć. Dodała, że to właśnie oni wygrają cały finał, a także wyznała, że… obaj są uroczy i chętnie zabrałaby ich do domu.

Duet pokonał pozostałych pięciu kandydatów, w tym m.in. Biankę z utworem Shine a Little Light współtworzoną przez Leonę Lewis, a także duet Darline, który był faworytem internautów z piosenką Until Tomorrow.

Podczas finału selekcji nie zabrakło muzycznych atrakcji. Przed ogłoszeniem wyników, na scenie zaprezentowała się m.in. sama Leskanich, która przypomniała swój eurowizyjny przebój Love Shine a Light. Oprócz tego, gościem specjalnym został laureat ubiegłorocznego finału Måns Zelmerlöw, który wykonał utwór Heroes.

Koncert finałowy odbył się na terenie londyńskiej hali O2 Forum Kentish Town. Widowisko poprowadzili prezenterka i aktorka Mel Giedroyc, zaś za jego produkcję odpowiadzialni będą Guy Freeman i Helen Riddell. W stawce finałowej Eurovision: You Decide znaleźli się:

 • BiancaShine a Little Light (aut. Ash Howes, Leona Lewis, Cass Lowe, Richard Stannard)
 • DarlineUntil Tomorrow (aut. Roy Stride, Joshua Wilkinson, Duck Blackwell, Jack McManus)
 • DulcimaWhen You Go (aut. Tomas Twyman)
 • Joe & JakeYou’re Not Alone (aut. Schwartz, Justin J. Benson, S. Kanes Karl)
 • Karl William LundMiracle (aut. Karl William Lund)
 • Matthew JamesA Better Man (aut. Helienne Lindvall, Andrew Fromm, Peter Kvint)

Dzięki reprezentowaniu kraju należącego do tzw. Wielkiej Piątki wpłacającej największe składki na organizację konkursów Europejskiej Unii Nadawców (EBU), Joe i Jake wystąpią w finale 61. Konkursu Piosenki Eurowizji bez wcześniejszego występu w półfinale.

Tegoroczny konkurs odbędzie się 10, 12 i 14 maja 2016 roku w Sztokholmie dzięki zwycięstwu Månsa Zelmerlöwa, reprezentanta Szwecji z przebojem Heroes w finale zeszłorocznego widowiska.

Źródło i foto: bbc.co.uk/eurovision

4 KOMENTARZE

 1. No dobra, skończyło się „Eurovision – You Decide”, a za niedługo będzie „European Union – You Decide” 🙂 Oby Brytyjczycy odpowiedzieli Unii: NO!

  Zwyciężyła jedna z dwóch piosenek, które oceniałem najlepiej… Cóż mogę więcej powiedzieć – jestem bardzo zadowolony 🙂 . Brytyjska piosenka dołącza do tej grupy piosenek, na które ewentualnie oddam mój głos podczas sztokholmskiego finału.

  Czyli tak:

  1) Gruzja/Ukraina
  2) Wielka Brytania
  3) Belgia

  Dalej, to chyba Cypr i potem Białoruś… reszty piosenek nie za bardzo pamiętam 🙂 .

  A i jeszcze tyle piosenek do wybrania przez kraje Europy, okolic i Australii… 🙂 . Kto wie, może zdarzą się tam jeszcze jakieś perełki, no może nawet większe, niż piosenka ukraińska? Zobaczymy (i usłyszymy 🙂 ).