fot. SVT/Stina Stjernkvist

Poznaliśmy właśnie reprezentanta Szwecji w Konkursie Piosenki Eurowizji 2019. John Lundvik będzie 59. reprezentantem Szwecji w historii Konkursu Piosenki Eurowizji. W Izraelu wykona piosenkę „To Late For Love”.

Po sześciu tygodniach zmagań w Melodifestivalen poznaliśmy zwycięzcę, który będzie reprezentować Szwecję w Konkursie Piosenki Eurowizji. O wyniku zdecydowało osiem grup paneli (Portugalia, Austria, Australia, Cypr, Francja, Finlandia, Wielka Brytania, Izrael) oraz widzowie podzieleni na osiem grup wiekowych.

Po głosowaniu jury wyniki przedstawiały się następująco:

 

Po zsumowaniu z głosami widzów ostatecznie wygrał John Lundvik z piosenką „Too Late For Love”. John Lundvik wygrał również w głosowaniu widzów zdobywając 85 punktów. Łącznie zdobył 181 punktów. Na drugim miejscu uplasował się Bishara z 107 punktami (69 punktów od widzów). Trzecie miejsce zajęli Hanna Ferm i Liammo z sumą również 107 punktów (59 punktów od widzów).

Kim jest zwycięzca?

Mimo bycia aktywnym na szwedzkim rynku muzycznym od lat, szwedzka publiczność poznała go lepiej dopiero w zeszłym roku, gdy z utworem My Turn, John wywalczył wysokie trzecie miejsce w finale konkursu. John współtworzył między innymi utwór When I Tell The World You’re Mine, który został zaśpiewany przez Björna Skifsa i Agnes Carlssonpodczas uroczystości zaślubin szwedzkiej następczyni tronu – księżniczki Wiktorii. Fanom konkursu John może być również znany z piosenki Natural Antona Ewalda, którą samodzielnie dla Antona napisał.

Szwecja na Eurowizji

Szwecja wystąpi w 1. połowie 2. półfinału 64. Konkursu Piosenki Eurowizji, w czwartek, 16 maja. Rywalami kraju w tym półfinale będą m.in. państwa z regionu – Dania i Norwegia, a także Litwa, Łotwa, Rosja i Holandia. W zeszłym roku Szwecjeę reprezentował Benjamin Ingrosso z piosenką „Dance You Off”, która zajęła 7. miejsce w wielkim finale.

Źródło: SVT, własne

1 KOMENTARZ