W Wiedniu szykuje się starcie tytanów i powtórka z Baku – w walce na piosenki zmierzą się Željko Joksimović i Vladimir Graić. Kto tym razem powróci do Serbii z tarczą?

Telewizja czarnogórska potwierdziła wczoraj, żę piosenkę eurowizyjną dla Kneza napisze Željko Joksimović, serbski kompozytor, wokalista i instrumentalista, doskonale znany fanom konkursu. Jestem szczęśliwy, że w końcu znalazłem się w studiu nagraniowym i zacząłem pracę nad utworem, który zaprezentuję na Eurowizji. Jest to dla mnie tym większa radość, żę mogę współpracować z Joksimoviciem, o którego profesjonaliźmie nie trzeba przypominać – powiedział reprezentant Czarnogóry. Co ciekawe, będzie to utwór „szybszy i weselszy” od tego, do czego Joksa zdołał nas już przyzwyczaić, a Knez zapowiada miłą niespodziankę dla wszystkich swoich fanów. Željko Joksimović przyznał, że reprezentowanie Czarnogóry to dla niego wielki zaszczyt ale i wyzwanie. Jak twierdzi, takiej oferty się nie odrzuca.

Dla Joksimovicia to wspaniała okazja, by ponownie spotkać się na Eurowizji ze swoim konkurentem – Vladimirem Graiciem. O ile Joksimović dwukrotnie pojawił się na ESC jako wokalista, a aż czterokrotnie jako kompozytor, to jednak nadal tym, który sprowadził konkurs do Belgradu, jest Graić. Ambicje Joksimovicia są ogromne, więc możemy się spodziewać, że przygotuje Czarnogórze taki utwór, który da jej historyczny sukces i nie popsuje mu osobistych statystyk. Przypomnijmy dokonania Joksimovicia:

  • 2004: „Lane Moje” dla Serbii i Czarnogóry (1. miejsce w półfinale, 2. w finale)
  • 2006: „Lejla” dla Bośni i Hercegowiny (2. miejsce w półfinale, 3. w finale)
  • 2008: „Oro” dla Serbii (6. miejsce w finale)
  • 2012: „Nije ljubav stvar” dla Serbii (2. miejsce w półfinale, 3. w finale)

Podczas Eurowizji 2012 Željko reprezentował Serbię, a Vladimir Graić Słowenię, jako kompozytor utworu „Verjamem”. Wtedy triumfował ten pierwszy, chociaż dla niego i tak była to porażka, bo liczył na wygraną. Czy teraz, gdy Graić reprezentuje Serbię jako kompozytor „Ceo svet je moj”, a Joksimović napisze piosenkę dla słabszej Czarnogóry, role się odwrócą? Przekonamy się w maju.

Warto dodać, że Željko Joksimović spotka się w Wiedniu z reprezentantem Macedonii – Danijelem Kajmakoskim, którego mentorem był podczas programu „X-Factor”. Panownie nagrali nawet wspólnie jeden wakacyjny hit.

https://www.youtube.com/watch?v=aztsjEOnkkw

 

Źródło: RTCG.me, inf. własne; fot: Hello! (na zdj. Joksimović z żoną i synem)