Jon Ola Sand z Europejskiej Unii Nadawców (EBU)

Jon Ola Sand kilka miesięcy temu ogłosił, że nie będzie już kierownikiem wykonawczym Konkursu Piosenki Eurowizji z ramienia Europejskiej Unii Nadawców. W poniedziałek dowiedzieliśmy się, kto przejmie obowiązki Norwega.

Informacje o odejściu Jona Oli Sanda podano do publicznej wiadomości pod koniec września ubiegłego roku. Jak się wówczas dowiedzieliśmy, norweski producent zrezygnował z funkcji executive supervisora Konkursu Piosenki Eurowizji, by odpocząć po latach wytężonej pracy przy międzynarodowych konkursach organizowanych przez EBU.

Jon Ola Sand nie będzie już kierownikiem wykonawczym Eurowizji

Jak wówczas mówił Jon Ola Sand:

Ostatnia dekada w Europejskiej Unii Nadawców była fantastyczna. Teraz czas na powrót do domu. Byłem zaangażowany w Konkurs Piosenki Eurowizji przez ostatnie 20 lat. (…) Przez ostatnie 9 lat miałem przywilej bycia kapitanem statku zwanego Eurowizją

Jon Ola Sand żegna się z Eurowizją

Po ogłoszeniu zmian w EBU zaczęły się spekulacje, kto zajmie miejsce Jona Oli Sanda jako kierownika wykonawczego konkursów. Plotki głosiły, że spore szanse na awans ma Christer Björkman, znany fanom Eurowizji jako wieloletni szef delegacji Szwecji w konkursie. Ten jednak jest skupiony na rozwijaniu formatu amerykańskiej wersji Eurowizji.

Wizjoner czy król skandali? Podsumowanie dekady Jona Oli Sanda

W poniedziałek na stronie Eurovision.tv ogłoszono, że nowym kierownikiem wykonawczym konkursów Eurowizji będzie Martin Österdahl. Producent telewizyjny ma spore doświadczenie eurowizyjne – pracował nad konkursami w 2013 i 2016 roku, które były organizowane przez Szwedzką Telewizję. Oprócz Konkursu Piosenki Eurowizji będzie również odpowiedzialny za odpowiedni przebieg Eurowizji Junior.

Jon Ola Sand gratuluje Kurskiemu: dziękuję za wspaniałą organizację Eurowizji Junior!

Martin Österdahl został nowym kierownikiem wykonawczym Konkursu Piosenki Eurowizji
(fot. Sören Vilks)

Kim jest Martin Österdahl?

Martin Österdahl był członkiem Grupy Referencyjnej EBU w latach 2012-2018. W 2013 i 2016 roku pełnił rolę producenta wykonawczego Konkursu Piosenki Eurowizji. Dwukrotnie też pełnił tę rolę w przypadku szwedzkich selekcji – Melodifestivalen (2007-2008).  Ma za sobą produkcję również takich wydarzeń jak ceremonia rozdania nagród Nobla czy ślub księżniczki Wiktorii oraz Daniela Westling  w 2010 roku. Österdahl ukończył studia w zakresie ekonomii, języka rosyjskiego oraz Europy Wschodniej na Uniwersytecie w Uppsali. Funkcję dyrektora wykonawczego Konkursu Piosenki Eurowizji obejmie w kwietniu, finale tegorocznego konkursu. Wtedy po raz ostatni przy konkursie będzie pracował Jon Ola Sand.

Źródło: EBU