Fot. EBU

Jon Ola Sand był kierownikiem wykonawczym (executive supervisor) Konkursu Piosenki Eurowizji z ramienia Europejskiej Unii Nadawców (EBU) od 2011 roku. Przygotowania do Eurowizji w Rotterdamie zbiegną się z poszukiwaniem jego następcy. 

Eurowizja: Jon Ola Sand rezygnuje

Jon Ola Sand odpowiadał zarówno za Konkurs Piosenki Eurowizji, Eurowizję Junior, Eurowizję Młody Muzyków i Eurowizję dla Chórów. Po zakończeniu pracy w EBU, Sand wraca do Norwegii, gdzie obejmie stanowisko szefa nadawcy publicznego NRK.

Ostatnia dekada w Europejskiej Unii Nadawców była fantastyczna. Teraz czas na powrót do domu. Byłem zaangażowany w Konkurs Piosenki Eurowizji przez ostatnie 20 lat. Najpierw jako przewodniczący delegacji w Norwegii, a potem jako producent wykonawczy konkursu w Oslo. Przez ostatnie 9 lat miałem przywilej bycia kapitanem statku zwanego Eurowizją.

Przez ostatnie kilka lat Jon Ola Sand był utożsamiany przez miliony widzów potwierdzeniem prawidłowości procedury głosowania i ujawnieniem wyników konkursu.

Zdaniem Jean Philipa De Tendera, dyrektora ds. medialnych w EBU, Jon Ola Sand przez ostatnią dekadę wykazywał zaangażowanie, które było nieocenione dla organizacji i jej członków.

Przez ostatnie 10 lat Konkurs Piosenki Eurowizji zmienił się diametralnie. Wynikało to zarówno ze zmian regulaminowych, strategii uczestniczących nadawców, ale też rozwoju mediów społecznościowych.

10 lat jury na Eurowizji. Czy to była dobra zmiana?

Eurowizja: Kim jest kierownik wykonawczy Eurowizji z ramienia EBU?

Producent wykonawczy Eurowizji z ramienia EBU odpowiada za nadzór przygotowań do konkursu. Zadaniem tej funkcji jest też analizowanie przebiegu Eurowizji oraz zgodności z zasadami konkursu. Dodatkowo, producent wykonawczy z ramienia EBU jest przewodniczącym spotkania szefów delegacji. Producent wykonawczy również współpracuje z grupą referencyjną EBU.

Eurowizja: Christer Björkman nowym kierownikiem wykonawczym z ramienia EBU?

Wśród fanów Eurowizji przeważa opinia, że producent szwedzkich selekcji Christer Björkman jest możliwym następcą Jona Oli Sanda. Warto wspomnieć, że Björkman zadeklarował, że kończy swoją przygodę z Melodifestivalen po 2021 roku. Sam jest natomiast w pierwszej kolejności zainteresowany rozwojem amerykańskiego formatu wzorowanego na Eurowizji.

Źródło: EBU