Podczas konferencji telewizji GPB i EBU w Kijowie ogłoszono motyw graficzny Junior Eurowizji 2017 w Tbilisi oraz pewną istotną zmianę w regulaminie!

Telewizja gruzińska, która w tym roku będzie organizować Junior Eurowizję przygotowała już motto oraz logo tegorocznego konkursu. Finał show odbędzie się 26 listopada w stolicy Gruzji, w Tbilisi, a areną zmagań młodych reprezentantów będzie lokalny Pałac Sportu. Hasłem przewodnim jest „Shine Bright” i doskonale pasuje do loga, przedstawiające słońce z różnokolorowymi promieniami, symbolizującymi różnorodność, radość i potencjał drzemiący w talencie dzieci startujących w tej imprezie. Logo ma też odzwierciedlać słoneczną Gruzję. Liczymy, że w listopadzie organizatorzy faktycznie zapewnią delegacjom taką pogodę.

Podczas konferencji w Kijowie ogłoszono istotne zmiany w regulaminie konkursu. Od tego roku do rywalizacji dopuszczane będą utwory w których tekst w języku angielskim stanowić będzie max. 40% całości. Wcześniej było to jedynie 25% i wielu nadawców narzekało, że ta zasada ogranicza autorów tekstów i kompozytorów. Od teraz już tylko 60% słów musi być wykonanych w języku narodowym. Czy za parę lat zniesiona zostanie zasada śpiewania w języku ojczystym i dojdzie do takiej sytuacji jak w „dorosłej” Eurowizji? Wszystko na to wskazuje.

Poinformowano również, że od tego roku możliwe jest nagranie w podkładzie piosenki maksymalnie 6 głosów chórzystów, natomiast główny reprezentant nadal musi śpiewać na scenie na żywo. Chórki z play-backu pojawiają się na JESC już od lat, a istnieje spore prawdopodobieństwo, że wkrótce przeforsowana zostanie idea wprowadzenia ich także w „dorosłej” Eurowizji. Już w tym roku nagrane „ludzkie głosy” pojawiły się w podkładach piosenek z Włoch czy Norwegii.

W piętnastej edycji Junior Eurowizji planuje wziąć udział siedem państw: Gruzja, Białoruś, Cypr, Irlandia, Malta, Holandia i Rosja. Zapewne do stawki dołączą też Polska, Australia, Armenia, Bułgaria czy Ukraina. Decyzji w sprawie udziału kolejnych państw należy się jednak spodziewać dopiero pod koniec wakacji.

Źródło: EBU, Eurovoix, fot.: EBU