Junior w Krakowie? TVP, weźże potwierdź!

Parę dni temu w nocy świat eurowizyjny obiegła wiadomość, że to właśnie Kraków będzie gościł 17. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Kilka godzin później Telewizja Polska zdementowała te doniesienia. W oficjalnym komunikacie podają, że „decyzja o miejscu konkursu jeszcze nie zapadła”. Dlaczego jednak Kraków byłby świetnym miejscem do organizacji takiego konkursu?

Poza Krakowem wspominano także o innych miastach, choćby Warszawie czy Trójmieście (o czym pisaliśmy TUTAJ), lecz to właśnie o stolicy Małopolski jako mieście-organizatorze wypowiedział się dyrektor generalny Europejskiej Unii Nadawców Noel Curran. Nie powiedział co prawda gdzie dokładnie konkurs miałby się odbyć, ale najprawdopodobniej byłaby to Tauron Arena Kraków. Ta największa hala widowiskowo-sportowa w Polsce może maksymalnie pomieścić podczas koncertu 22 000 widzów – co czyniłoby ją największym tego typu obiektem w historii Eurowizji Junior. Otwarta w maju 2014 r. arena gościła już zarówno wielkie wydarzenia sportowe, np. Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn w 2014 roku czy Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn w 2016 roku, jak i koncerty gwiazd światowego formatu, takich jak Depeche ModeMariah Carey czy Paul McCartney. Czy jednak cała przestrzeń hali zostałaby zapełniona widzami konkursu? Z pewnością rozmiary obiektu pozwoliłyby twórcom sceny na odrobinę fantazji – w tym przypadku bowiem duża scena idealnie pasowałaby do otoczenia. Bardzo dobra akustyka oraz świetna komunikacja z resztą miasta (około 15-20 minut tramwajem od okolic Rynku Głównego) powoduje, że Tauron Arena ma bardzo mocną kartę przetargową.

Drugie co do wielkości miasto w Polsce ma też czym pochwalić historycznie. Naturalnie, o Starym Mieście nie trzeba wspominać. Z pewnością Rynek z Sukiennicami czy Bazyliką Mariacką znalazłby się na niejednym instagramowym zdjęciu, a Podziemia Rynku, będące oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, stanowiłyby nie lada atrakcję, także dla najmłodszych turystów. Co jeszcze w pobliżu trzeba zobaczyć? Naturalnie Zamek Królewski na Wawelu, który wraz ze Smoczą Jamą i ziejącym ogniem Smokiem Wawelskim wprawią w zachwyt i młodszych, i starszych. Idąc dalej dotrzemy na Kazimierz, będący pięknym przykładem współistnienia i przenikania się przez wieki dwóch kultur: żydowskiej i chrześcijańskiej. Po spacerze śladami krakowskich synagog można posilić się kultowymi już zapiekankami z Okrąglaka na Placu Nowym – wtedy dopiero wycieczkę na Kazimierz można uznać za kompletną.

Ale Kraków to nie tylko zabytki. Chętni na aktywny wypoczynek mogą wybrać się szlakiem pięciu krakowskich kopców. Naturę można też podziwiać choćby w rezerwacie przyrody Bielańskie Skałki (wchodzącego w skład Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego), Lasku Wolskim czy nad zalewem Zakrzówek. Miłośnicy samolotów niech zajrzą do Muzeum Lotnictwa Polskiego, a fani polskiej motoryzacji i komunikacji miejskiej koniecznie niech odwiedzą Muzeum Inżynierii Miejskiej. Amatorów sztuki, tej nieco bardziej współczesnej, zapraszamy do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Bunkru Sztuki czy Cricoteki. Fascynatom epoki „słusznie minionej” na pewno przypadnie do gustu Plac Centralny, czyli główny skwer Nowej Huty, skąd już dosłownie kawałek do Muzeum PRL-u.

W końcu to co kluczowe dla międzynarodowej imprezy – takiej jak Eurowizja Junior. Kraków jest świetnie skomunikowany. Oprócz dobrej infrastruktury w mieście, także komunikacja z pozostałymi częściami Polski nie wygląda źle. Na międzynarodowe lotnisko w Balicach można dojechać zarówno pociągiem (18 minut na dworzec Kraków Główny), jak i kilkoma liniami aglomeracyjnymi krakowskiego MPK (różne trasy; czas przejazdu do centrum około 30-40 minut). Bardzo dobre połączenie istnieje także z lotniskiem w Pyrzowicach – istnieje kilka firm przewoźniczych, których busy są dobrze skomunikowane z przylotami i odlotami z podkatowickiego lotniska. Nowoczesny dworzec kolejowy Kraków Główny zapewnia połączenia z całą Polską, tuż obok niego znajduje się Małopolski Dworzec Autobusowy, a autostrada A4 oplata miasto od południa. Dzięki dobrej komunikacji turyści będą mogli także zobaczyć ważne miejsca i atrakcje turystyczne poza miastem, np. kopalnię soli w Wieliczce, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, czy (przy dobrej pogodzie) rodzinny park rozrywki Energylandia w Zatorze. Do zimowej stolicy Polski, czyli Zakopanego, też nie jest bardzo daleko… Jedno jest pewne – w Krakowie turyści nie będą się nudzić, a miasto będzie świetnym gospodarzem Eurowizji Junior! Zatem TVP, nie przeciągajmy tego dłużej!

Źródło: krakow.pl, krakowairport.pl, lovekrakow.pl, tauronarenakrakow.pl, youtube.com
Fot. tauronarenakrakow.pl

Exit mobile version