W ostatnich dniach opublikowane zostało więcej szczegółów dotyczących łotewskich selekcji przed Konkursem Piosenki Eurowizji 2018 – Supernovy. Poznaliśmy prowadzących oraz dowiedzieliśmy się kto wystąpi w poszczególnych półfinałach.

Oto podział na półfinały i kolejność startowa Supernovy 2018:

Pierwszy półfinał (3 luty)

 1. Katrina Gupalo & The Black BirdsIntoxicating Caramel
 2. Rahu the FoolOh, Longriver
 3. DVINES More Than Meets The Eye
 4. Agnese Stengrevics — You Are My World
 5. Sudden LightsJust Fine
 6. Edgars Kreilis — Younger Days
 7. Liene Greifaune — Walk the Talk

Drugi półfinał (10 luty)

 1. Hypnotic — Pray
 2. MADARA — Esamiba
 3. Markus Riva — This Time
 4. In My HeadSunset
 5. RitvarsWho’s Counting
 6. Monta — 1000 Roses
 7. Riga ReggaeSTOP THE WAR U2

Trzeci półfinał (17 luty)

 1. Jenny May — Soledad
 2. Ed Rallidae — What I Had With You
 3. Katrine Lukins — Running Red Lights
 4. Lauris Valters Lovers Bliss
 5. MIONIA — You
 6. Kris & Oz — Morning Flight
 7. Laura Rizzotto Funny Girl

Z sylwetkami uczestników można zapoznać się TUTAJ.

Finał odbędzie się 24 lutego. Awansuje do niego sześciu wykonawców, po dwóch z każdego półfinału. W tym roku zastosowany zostanie system 50:50, przy czym na głosy widzów będą się składać smsy, połączenia telefoniczne (po jednym na każdy numer), a także głosowanie internetowe oraz za pomocą platformy Spotify. Bilety na wszystkie cztery koncerty można nabyć tutaj w cenach od 5 do 10 Euro.

Nadchodzącą Supernovę poprowadzą Justs Sirmais oraz Dagmara Legante. Justs to zwycięzca drugiej edycji tego programu, a co za tym idzie reprezentant Łotwy na ESC 2016, Dagmara jest zaś doświadczoną prezenterką telewizyjną, aktorką oraz modelką, która robi karierę w łotewskich mediach już od kilkunastu lat.

LSM.LV ma w planach emisję materiałów o przygotowaniach do Supernovy oraz specjalne panele „kanapowe” prowadzone przez eksperta muzycznego pełniącego rolę poprzedniego prowadzącego selekcji Toma Grēviņša oraz komika, dziennikarza oraz eurowizyjnego fana Edgarsa Bāliņša.

Ilze Jansone, producentka Supernovy, wyjawiła kilka szczegółów dotyczących tegorocznej edycji. Jest to najbardziej skomplikowany projekt techniczny w kraju. W tym roku w  trakcie głosowania uniemożliwione zostanie oddanie więcej niż jednego smsa bądź połączenia telefonicznego w celu uzyskania jak najbardziej obiektywnego wyniku. Zostało stwierdzone, że poziom zgłoszonych piosenek się podniósł (co niejako kłóci się z opiniami jurorskimi tuż po etapie wyboru stawki selekcyjnej). Tym razem nie pozwolono zgłaszać się odrębnie wykonawcom i twórcom piosenek, przyjmowano tylko kompletne zgłoszenia.

Rok temu reprezentanci Łotwy, grupa Triana Park, zajęli ostatnie miejsce w półfinale z piosenką Line. Czy tym razem wynik tego nadbałtyckiego kraju będzie lepszy?

Źródło: supernova.lsm.lv, wiwibloggs.com

Foto: instagram.com/ltvsupernova