Czas na drugą odsłonę tegorocznego Festivalu da Canção. Tyn razem poznajcie bliżej ósemkę kandydatów, którzy zostali przydzieleni do drugiego półfinału i będą dziś walczyć o ostatnie cztery miejsca w finale.

UPD: Do finału zakwalifikowali się: Lena d’ Água, Pedro Gonçalves, Celina da Piedade oraz Jorge Benvinda.

Laureat Festival da Canção będzie miał prawo reprezentowania Portugalii podczas nadchodzącego Konkursu Piosenki Eurowizji, czy znajduje się w poniższym gronie?

Oto i oni:

  •  David Gomes – My Paradise

David Gomes urodził się w dniu 7 października 1996r Barreiro, gdzie obecniemieszka. Zaczął karierę muzyczną w 2. serii programu Uma Canção Para Ti, w którym zwyciężył. W latach 2014 i 2015 roku dołączył do boysbandu Like Us. Dołączył także do obsady serialu Água de Mar e Mulheres Assim. Brał udział w najnowszej edycji programu The Voice Portugalii, gdzie doszedł do odcinków na żywo. Jego utwór napisany w języku angielskim przez Toli Caesar Machado  otworzy 2. półfinał.

  • Lena d’ Água – Nunca me fui embora

Lena d’Agua urodziła się 16 czerwca 1956 roku i pokazał wczesne zdolności do muzyki. Zaczęła śpiewać w dzielnicy Santa Cruz, w Benfice, gdzie mieszkała. W latach 90. był częścią wspaniałego spektaklu Pieśni stulecia na scenie aż do 1999 roku.  Wystąpi z utworem skomponowanym przez Pedro da Silva Martins.

  • Beatriz Felício – Ao teu olhar

Beatriz Felicio urodziła się 29 września w Lizbonie. Weszła w świat muzyki sześciu lat temu i od tego czasu dała kilka koncertów. Brał udział w 2011 roku w programie Uma Canção Para Ti, w czwartej klasie, gdzie została finalistą. To samo stało się, gdy w 2015 roku uczestniczyła The Voice Portugal, gdzie zakwalifikowała się do ostatniego, finałowego etapu.. Zinterpretuje kompozycję składającą się specjalnie na tę okazję przygotowaną przez Jorge Fernando.

  • Pedro Gonçalves – Don’t Walk Away

Pedro Gonçalves urodził się 3 maja 1997 roku Mieszka w Porto i był znany ze swojego udziału w trzeciej edycji programu The Voice Portugalia.  Dokonał licznych coverów na swoim kanale YouTube, a także skomponował kilka oryginalnych piosenek. Na festiwalu zaprezentuj się w języku angielskim w utworze skomponowanym przez João Pedro Coimbra.

  • Helena Kendall – Andamos no céu

Helena Kendall urodziła się i mieszka w Porto. Jej utworzy głównie są w języku angielskim i zostały opublikowane w ubiegłym roku. W półfinale usłyszymy piosenkę jej autorstwa.

  • Celina da Piedade – Primavera

Celina da Piedade jest akordeonistką i piosenkarką. Z muzyką miała już styczność w wieku 5 lat. Studiowała w Konserwatorium w Setúbal i Dziedzictwa Kulturowego. Brała udział w wielu projektach, w tym walki mężczyzn, z którymi brał udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 2011. Pracował z wieloma znanymi nazwiskami muzyki portugalskiej. Zinterpretuje swój utwór stworzony przy współpracy z Alexem Gaspar.nb

  • Jorge Benvinda – Gente bestial

Jorge Benvinda urodził się i mieszka w Beja. Zacząłswoją drogę w 2008 roku i wydał już dwa albumy: Virgin suta (2009) oraz Sweet Home (2012).  W Konkursie Piosenki Eurowizji 2017 będzie prezentować utwór portugalskiego kompozytowa Nuno Figueiredo.

  • Inês Sousa – Se o tempo não falasse

Inês Sousa debiutuje muzycznie. Obecnie na temat jej przeszłości i osiągnięć można znaleźć bardzo mało informacji. Uczestniczka zamknie drugi półfinał swoją kompozycją.

O tym kto dostanie się do finału, zdecydują widzowie oraz jurorzy w systemie 50 na 50. Skład jurorski stanowią zarówno uczestnicy poprzednich edycji festiwalu i Eurowizji (Júlio Isidro, który jest jednocześnie przewodniczącym jury; Ramon Galarza, Toze Brito, Gabriela Schaaf, Dora) jak i profesjonalistów (Nuno Markl, João Carlos Callixto , Ines Menezes, Ines Lopes Gonçalves).

Tylko połowę uczestników dzisiejszego wieczora będziemy mogli zobaczyć za tydzień, 5 marca podczas ostatecznego rozstrzygnięcia Festival da Canção. Dzisiejsze zmagania będą prowadzić Sónia Araújo oraz José Carlos Malato. Start o 21:05 i będzie je można śledzić TUTAJ.

Źródło: festivaiscancao.wordpress.com, famousbirthdays.com
Foto: Eurovision.tv

2 KOMENTARZE

  1. Portugalia zwykle wybiera super-badziewie. Aöe w tym roku trudno bedzie im trudno. Bo Hiszpania drepcze po pietach. Hiszpanie zafascynowani Frans’em stwierdzili, ze wcale nie trzeba umiec spiewac, skoro Szwedzi mimo Fransa wyladowali na 5 miejscu, wiec spiewac kazdy potrafi.