Po ponad trzech miesiącach zmagań poznamy dziś zwycięzcę programu HaKokhav HaBa – The Rising Star, a co za tym idzie reprezentanta Izraela na 63. Konkurs Piosenki Eurowizji. W programie pozostało czterech uczestników. Kto z nich ma największe szanse na wyjazd do Lizbony?

W ciągu ostatniego półtorej tygodnia odbyły się ćwierćfinał oraz półfinał HaKokav HaBa. Nadawca zmienił pierwotne terminy transmisji i ostatecznie ostatnie odcinki programu zostały wyemitowane kolejno we wtorek, czwartek i niedzielę.

ĆWIERĆFINAŁ

W jego trakcie widzowie usłyszeć mogli cztery bazowe duele, dwa duele drugiej szansy oraz… duel „dzikiej karty” w trakcie którego wybrany został pierwszy finalista. Zmagania w pierwszej fazie prezentowały się następująco:

Druga szansa:

Jurorzy wskazali także dwójkę najlepszych ich zdaniem ćwierćfinalistów, którym dali szansę na automatyczny awans do finału. Ich wybór padł na Nettę Barzilai oraz Riki Ben Ari. Panie zmierzyły się w duelu:

Tym samym Netta została pierwszą finalistką HaKokhav HaBa.

PÓŁFINAŁ

Wszyscy uczestnicy tego etapu zmierzyli się ze sobą. Wykonawca z największym poparciem został drugim finalistą programu.

Pozostałych w grze uczestników programu podzielono na duele:

Tym samym w finale znalazło się czterech wykonawców:

  • Netta Barzilai – 24-latka występująca głównie w klubach i na weselach w Tel Avivie. Ma unikalny styl muzyczny opierający się głównie na brzmieniach elektronicznych.
  • Chen Aharoni – W 2011 roku zajął 4. miejsce w KDAM. Znany jest także z udziału w popularnym w Izraelu talent show Kokhav Nolad. W 2013 roku wziął udział w brytyjskim X Factorze, lecz nie przeszedł etapu „Boot Camp”. Ma na koncie dwa albumy i jednego międzynarodowego singla. Jest głównym kandydatem do zwycięstwa w The Rising Star.
  • Riki Ben Ari – wokalistka przez 50 lat swojego życia śpiewała głównie przygotowując śniadania i obiady dla dzieci. Mimo niezbyt dużego doświadczenia scenicznego śpiewa ona jak profesjonalistka.
  • Jonathan Mergui – 17 latek nie był wcześniej znany na izraelskim rynku muzycznym. The Rising Star zdobył przebojem, aktualnie jest mocnym kandydatem (obok Aharoniego) do zwycięstwa w programie.

FINAŁ

Już teraz wiemy jak przebiegać będzie finał HaKokhav HaBa. W pierwszej rundzie tradycyjnie zaprezentują się duele. Oprócz ich zwycięzców do drugiego etapu przejdzie jeden uczestnik wybrany przez stały skład sędziowski The Rising Star. Pierwsza runda zostanie przeprowadzona w standardowy dla programu sposób, uwzględniając liczenie poparcia jurorów i widzów głosujących poprzez aplikację.

Zaprezentowane zostanę następujące duele:

  • Chen Aharoni – Neshima (Chen Aharoni) vs. Jonathan Mergui – Get Ugly (Jason Derulo)
  • Netta Barzilai – Ktzat Meshuga’at (Sarit Hadad) vs. Riki Ben-Ari – Total Eclipse of the Heart (Bonnie Tyler)

W drugiej rundzie wykonawcy ocenieni zostaną klasycznym sposobem 50/50. W tym etapie wykonawców oceni aż 15 jurorów. W skład gremium jurorskiego wejdą stali członkowie jury The Rising Star, czyli Keren Peles, Assaf Amdursky, Static, Ben-El Tavori i Harel Ska’at; jurorzy Kokhav Nolad (izraelskiego Idola) Margol, Svika Pick, Gal Uchovsky i Tzedi Tzarfati, poprzedni zwycięzcy HaKokhav HaBa Nadav Guedj  (2015), Hovi Star (2016), Imri Ziv (2017) oraz kompozytorzy Kobi Oshrat (ESC 1979 – twórca piosenki), Yossi Gispan i Doron Madalie (ESC 2015, 2016 – twórca piosenek). Każdy z nich przyzna finalistom punkty 8, 10 bądź 12 dla najlepszego ich zdaniem uczestnika. Widzowie będą mieli do dyspozycji 450 punktów do rozłożenia pomiędzy trzech finalistów.

Znamy też piosenki, które w drugiej rundzie wykonają ich potencjalni uczestnicy:

  • Chen AharoniWings (Little Mix)
  • Jonathan MerguiImpossible (Shontelle)
  • Netta BarzilaiGangnam Style (PSY)
  • Riki Ben-AriProud Mary (Tina Turner)

W tym czasie nadawca izraelski zbiera potencjalne eurowizyjne piosenki. Utwory przyjmowane będą do 19 lutego do godz. 10:00. Każdy zgłaszający może wystawić maksymalnie dwie piosenki. Języki w których przyjmowane będą utwory to angielski i hebrajski.

Dzisiejszy finał rozpocznie się o godz. 20:00. Transmisje śledzić można będzie TUTAJ (po wejściu w link należy kliknąć „12”). Alternatywny link TUTAJ. 

Źródło: mako.il, wiwibloggs.com