W zeszłym miesiącu poznaliśmy dziesiątkę uczestników selekcji norweskich. Kto jest faworytem fanów oraz bukmacherów? Jak utwory radzą sobie na platformach streamingowych? Oto garść statystyk przed wielkim finałem. 

Już dziś wieczorem poznamy 56. reprezentanta Norwegii, którego zadaniem będzie sprowadzenie Konkursu Eurowizji z powrotem do Oslo. Fani konkursu są podzieleni co do poziomu tegorocznych propozycji norweskich; część zwraca uwagę na ciekawe, wyróżniające się propozycje, zaś inni narzekają na jakość wybranych utworów oraz na brak znanych nazwisk.

Tegoroczny finał wydaje się być niezwykle otwarty. Żadna z piosenek nie osiągnęła zbyt wielkiego sukcesu przed samym finałem a i sami fani są podzieleni co do tego kto ma największe szanse na zwycięstwo. Spójrzmy zatem jak szanse utworów są oceniane przez bukmacherów, fanów oraz jak popularne są pośród słuchaczy.

W serwisie Spotify, największą liczbą odsłuchań pochwalić może się Kristian Valen (ponad 70.000). Ulrikke, Rune Rudberg Band oraz zespół Ammunition również mogą pochwalić się wysoką liczbą odsłuchań, ale nie tak wysoką jak sam Kristian. Ich wynik to około 30.000 – 40.000 tys odsłuchań. Gdyby pod uwagę wziąć zakłady bukmacherskie, zwycięzcą byłby duet Elin & The Woods. Do TOP 4 weszliby jeszcze Ammunition, Kristian Valen oraz Ulrikke. Najniższa liczba odsłuchań jak i aktualnie ostatnie miejsce u bukmacherów przypada debiutantce, Jenny Augusta. Na popularnych stronach związanych z Konkursem Eurowizji utworzone zostały ankiety gdzie fani konkursu mogą zagłosować na swojego faworyta. Aktualnie w obu dużych ankietach przygotowanych przez portale Wiwibloggs oraz escbubble.com prowadzi Ulrikke mając 27% oraz 19% poparcia. Również wysoko utrzymuje się zespół Ammunition ( 3. i 2. miejsce) oraz Elin & The Woods ( 2. i 3. miejsce).

Parę dni temu, nadawca norweski NRK opublikował kolejność startową finału:

01 | Ulrikke – Places
02 | Jenny Augusta – I Go Where You Go
03 | Rune Rudberg Band – Run Run Away
04 | JOWST – Grab The Moment
05 | Kristian Valen – You & I
06 | In Fusion – Nothing Ever Knocked Us Over
07 | Amina Sewali – Mesterverk
08 | Ammunition – Wrecking Crew
09 | Elin & The Woods – First Step In Faith/Oadjebasvuhtii
10 | Ella – Mamma Boy

Stig Karlsen, lider projektu Melodi Grand Prix, który pracował nad kolejnością startową, oświadczył iż kolejność startowa jest ułożona w taki sposób aby każdy utwór mógł się wyróżnić oraz aby samo show było płynne oraz dynamiczne. W teorii kolejność startowa nie powinna mieć zbyt dużego wpływu na wynik końcowy, lecz w zeszłym roku większość superfinalistów pochodziła z drugiej części stawki. Czy i w tym roku tak będzie?

Finał Melodi Grand Prix 2017 odbędzie się dzisiaj o 20:55. Transmisję będzie można śledzić TUTAJ. O wynikach zadecydują widzowie oraz jury międzynarodowe w stosunku 50/50. Jury złożone będzie z 10 europejskich państw: Armenii, Finlandii, Malty, Izraela, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemiec, Węgier oraz Austrii. 

Żródło: NRK, escbubble, Wiwibloggs, escnorge, Eurovisionworld, własne
Foto: prasowe