O 21:00 czasu środkowoeuropejskiego rozpocznie się pierwszy półfinał 61. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zmagania 18 państw możemy śledzić m.in. w TVP1 i w Internecie.

Telewizja Polska pokaże wszystkie 3 koncerty Eurowizji: dzisiejszy i czwartkowy półfinał oraz sobotni finał. Już dziś o 20:25 telewizyjna Jedynka zaprasza na pierwszy odcinek programu Gwiazdy Eurowizji, który zapewni emocjonującą rozgrzewkę przed właściwym konkursem. Punktualnie o 21:00 rozpocznie się 1. półfinał Eurowizji – do obejrzenia na żywo w TVP1 lub TVP Polonia.

Transmisja online i za granicą

Zmagania eurowizyjnych artystów można śledzić również w Internecie. Transmisję zapewnia przede wszystkim oficjalna strona Eurowizji (tutaj), nie będzie ona jednak zawierała zapowiedzi komentatorów. Szwedzki komentarz zapewni telewizja SVT (tutaj). Polacy mieszkający za granicą obejrzą konkurs na antenie TVP Polonia lub w telewizjach lokalnych – warto sprawdzić wcześniej ich program. Półfinał pokażą na pewno brytyjska stacja BBC Four oraz irlandzka RTÉ2 (o 20:00 czasu lokalnego).

Kto na scenie?

Oba półfinały oraz finał konkursu poprowadzą Måns Zelmerlöw, ubiegłoroczny zwycięzca, oraz Petra Mede, prowadząca eurowizyjne koncerty w 2013. Dziś zobaczymy zmagania artystów z 18 państw. Oto oni w kolejności pojawiania się na scenie:

1. Finlandia: Sandhja Sing It Away
2. Grecja: Argo Utopian Land
3. Mołdawia: Lidia Isac Falling Stars
4. Węgry: Freddie Pioneer
5. Chorwacja: Nina Kraljić Lighthouse
6. Holandia: Douwe Bob Slow Down
7. Armenia: Iveta Mukuchyan LoveWave
8. San Marino: Serhat I Didn’t Know
9. Rosja: Sergey Lazarev You Are the Only One
10. Czechy: Gabriela Gunčíková I Stand
11. Cypr: Minus One Alter Ego
12. Austria: ZOË Loin d’ici
13. Estonia: Jüri Pootsmann Play
14. Azerbejdżan: Səmra Miracle
15. Czarnogóra: Highway The Real Thing
16. Islandia: Greta Salóme Hear Them Calling
17. Bośnia i Hercegowina: Dalal & Deen feat. Ana Rucner and Jala Ljubav Je
18. Malta: Ira Losco Walk on Water

Przypominamy, że na występ Michała Szpaka musimy poczekać do czwartku.

Jak głosować?

Podczas wczorajszej próby generalnej swoje głosy przyznały 5-osobowe zespoły jury z 21 państw (poza 18 uczestnikami półfinału były to także 3 kraje startujące bezpośrednio w finale: Hiszpania, Francja i Szwecja). Dziś zebrane zostaną głosy widzów – mieszkańcy tych 21 krajów mogą głosować dzwoniąc lub wysyłając smsy (numery zostaną podane na ekranach telewizorów) bądź poprzez oficjalną eurowizyjną aplikację dostępną w App Store, Google Play i Windows Store (do pobrania tutaj) – aplikacja jest bezpłatna, ale głosowanie przez nią odbywa się przez wysłanie smsa premium, jej użytkownicy mogą też być narażeni na koszty transmisji danych. Obowiązuje zakaz głosowania na piosenkę kraju, na terenie którego się przebywa.

Głosy jury i widzów zostaną następne przeliczone ODDZIELNIE na punkty w skali eurowizyjnej (12 pkt. dla najlepszej piosenki, 10 dla kolejnej, następnie 8, 7, …, 2, 1 pkt.) i po zsumowaniu wszystkich punktów poznamy w przypadkowej kolejności 10 utworów z największą ich liczbą – te kraje awansują do sobotniego finału. Szczegółowe wyniki zostaną ujawnione dopiero po zakończeniu Eurowizji.

Wy też możecie dołączyć do zabawy, pobierając karty do głosowania: przygotowaną przez BBC, bardzo barwną, możecie pobrać tutaj, a uproszczoną, zapewniającą mnóstwo miejsca na notatki znajdziecie tutaj. Ekscytującego wieczoru!

Źródła: eurovision.tv, svtplay.se, rte.ie, bbc.co.uk, fot.: Ernest Wietrzychowski, OGAE Polska.

Poprzedni artykułCo Ten Sztokholm – czyli o ESC słów kilka, #3
Następny artykułWyniki 1. półfinału!
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...