Już dziś Rumunia wybiera swojego dwudziestego reprezentanta na Eurowizję. Czy postawi na młodą operową gwiazdę, a może wybierze kogoś innego? Przekonamy się wieczorem!

W tym roku to Bukareszt, a dokładniej Sala Polivalentă będzie gospodarzem wieczornych  preselekcji Selecția Națională 2019, podczas których Rumunia wybierze reprezentanta na Eurowizję. Spośród 23 półfinałowych kompozycji lokalni jurorzy oraz widzowie wyłonili finałową dwunastkę, która jutro powalczy o występ w Tel Avivie.  Zwycięzcę wielkiego finału wybiorą międzynarodowi jurorzy (w składzie William Lee Adams, Deban Aderemi, Alex Calancea, Șerban Cazan, Tali Eshkoli, Emmelie de Forest) oraz widzowie, którzy tym razem mają mniejszy wpływ na wyniki. Show poprowadzą Aurelian Temisan oraz Ilinca Avram, a relacje z green roomu będzie zbierać Alina Ionescu.

Oto kandydaci, którzy zostali wybrani spośród półfinalistów.

01 Linda Teodosiu Renegades
02 Olivier Kaye Right Now
03 Laura Bretan Dear Father
04 Teodora Dinu Skyscraper
05 Claudiu Mirea We Are the Ones
06 Aldo Blaga Your Journey
07 Ester Peony On a Sunday
08 Letiția Moisescu and Sensibil Balkan Daina
09 Bella Santiago Army of Love
10 Trooper Destin
11 Dya and Lucian Colareza Without You (Sin ti)
12 Vaida Underground

Playlistę finalistów z występami półfinałowymi można obejrzeć TUTAJ.

Wśród faworytów wymienia się finalistkę American’s Got Talent z 2016 roku Laurę Bretan, która śpiewa stylem klasycznym. Jej udział w półfinale Selecția Naționala zakończył się maksymalną ilością punktów, od wszystkich jurorów. Sporą popularnością cieszy się też Bella Santiago.

Podczas wielkiego finału zaśpiewa zwyciężczyni Eurowizji z 2013 roku – Emmelie de Forest, dla której będzie to pierwsza wizyta w tym kraju. Rumuńska publiczność jest niezwykła i jestem pewna, że doceni recital, który specjalnie przygotowałam na tę okazję – mówi wokalistka. Z kolei druga gwiazda wieczoru – Inis Neziri z Albanii przyznaje że z radością przyjęła propozycję  TVR, aby zaśpiewać na scenie Eurowizyjnej w Rumunii.  Wracam z wielką przyjemnością do waszego kraju, gdzie spotkam się ponownie z publicznością – mówi Inis. W finale zaśpiewa również Netta, laureatka Konkursu Piosenki Eurowizji z 2018 roku.

Transmisja z Bukaresztu rozpoczyna się o 19:30 (czasu polskiego) i będzie ją można śledzić na kanałach telewizji TVR 1, TVR International, TVR i TVR + Mołdawia oraz w internecie, na stronie TVRplus TUTAJ lub Youtube cz1, Youtube cz2, Youtube cz3.

Źródło: eurovision.tvr.ro, Fot. facebook.com/pg/OfficialLauraBretan