Już dzisiaj ok. godziny 13:10 odbędzie się pierwszy etap eliminacyjny szwajcarskich selekcji „Die Große Entscheidungsshow” do 60. Konkursu Piosenki Eurowizji. Kto będzie miał szansę zaśpiewać podczas koncertu finałowego?

W tegorocznych eliminacjach wystąpi osiemnaścioro uczestników, w tym trzech artystów wybranych typowanych przez włoską stację RSI, sześciu wykonawców wytypowanych przez francuskojęzycznego nadawcę RTS oraz dziewięciu kandydatów wyłonionych za pomocą głosowania internetowego umożliwionego dzięki specjalnej platformie przygotowanej przez niemieckojęzyczną telewizję SRF/RTR.

Podczas koncertu organizowanego w SRF Studio 5 w Zurychu każdy z uczestników zaśpiewa na żywo swoją konkursową propozycję, a ich poczynaniom przyglądać się będzie komisja ekspertów oceniająca ich możliwości wokalne oraz prezencję sceniczną. Do finału selekcji awansuje trzech kandydatów reprezentujących telewizję SRF/RTR, dwóch występujących pod szyldem RTS oraz jeden z RSI. Decydujący koncert zostanie zorganizowany 31 stycznia 2015 roku w Bodensee Arena w Kreuzlingen, o zwycięzcy zdecydują telewidzowie oraz komisja jurorska w stosunku głosów 50:50. Transmisję internetową z rundy „Expert-Check” możecie obejrzeć na stronie http://www.srf.ch/unterhaltung/events-shows/eurovision-song-contest.

Lista uczestników rundy „Expert-Check”:

1. Arbresha – „Same Stars” (SRF/RTR)

2. Bubble Beatz feat. Sandra Wild – „Run” (SRF/RTR)

3. Thierry Condor – „Open Heart Surgery” (SRF/RTR)

4. Dahï – „Destiny” (SRF/RTR)

5. Simon Hafner – „There Was a Yesterday” (SRF/RTR)

6. Andy McSean – „Hey Now” (SRF/RTR)

7. San Dii – „iMagination” (SRF/RTR)

8. Timebelle – „Singing about Love” (SRF/RTR)

9. Tiziana – „Only Human” (SRF/RTR)

10. Alenko – „Vu d’en haut” (RTS)

11. Anach Cuan – „Hurdy Gurdy Girls” (RTS)

12. Célia – „Letter to Myself” (RTS)

13. Licia Chery – „Fly” (RTS)

14. Mélanie René – „Time to Shine” (RTS)

15. Shana Pearson – „Kevlar Heart” (RTS)

16. The Vad Vuc – „Cocktail e fantasmi” (RSI)

17. Deborah Bough – „Take Me Back to 23” (RSI)

18. Elias feat. Zero In On – „Your Perfume” (RSI)

Przypomnijmy, że w tym roku Szwajcarię reprezentował Sebalter z utworem „Hunter of Stars„, z którym zajął ostatecznie 13. miejsce w finale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji.

UPDATE:

Złoty bilet do wielkiego finału szwajcarskich preselekcji otrzymali:

 

  • Licia Chery – Fly (RTS)
  • Mélanie René – Time To Shine (RTS)
  • Deborah Bough – Take me back to 23 (RSI)
  • Andy McSean – Hey Now (SRF)
  • Timebelle – Singing About Love (SRF)
  • Tiziana – Only Human (SRF)

 

Źródło: esctoday.com; Fot. eurovision.tv (Andres Putting; EBU)

Poprzedni artykułZnamy białoruskich finalistów!
Następny artykułEurowizyjny tort dla Kneza
Sergiusz Królak
Udziałem Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji żyję dosłownie od urodzenia, ponieważ Edyta Górniak stanęła na dublińskiej scenie trzy dni po moich narodzinach. Chociaż konkurs uważnie śledzę od 2011 roku, moje pierwsze wspomnienia sięgają 2003 roku. W OGAE Polska jestem od 2015 roku, od razu dołączyłem też do redakcji Eurowizja.org. Jestem wice-naczelnym ds. szybkiego reagowania, zajmuję się również artykułami na temat Polski i Wielkiej Brytanii. Do swoich ulubionych utworów z Eurowizji zaliczam zarówno te ambitniejsze („Neka mi ne svane” Danijeli Martinović, „Love or Leave” grupy 4Fun czy „Play” Jüriego Pootsmanna), jak i te bardziej imprezowe („Glorious” grupy Cascada czy „Jestem” Magdaleny Tul).

2 KOMENTARZE

  1. Preselekcje szwajcarskie zawsze wydawały mi się trochę pozbawione jakiegoś ogólnego powera (w piosenkach), ale też i nie najgorsze w Europie. Pojawiały się fajne piosenki, ale raczej nie na wygraną… i taka też była tegoroczna, która zresztą przekonała mnie do siebie dopiero po pewnym czasie. Nie znam jeszcze szwajcarskich propozycji na 2015, zapewne poznam… no i mam nadzieję, że tym razem Szwajcaria przełamie tą swoją eurowizyjną jakby niemoc… bo to bardzo fajny kraj i fajnie by było, gdyby osiągnął na Eurowizji jakiś sukces (np. tak, jak ze Szwecji ESC przeniosła sie do Danii, no to tak samo może się przenieść z Austrii do Szwajcarii 🙂 ).